Van der Plas opgetogen, dankt uitslag aan coalitiedeelname
BATHMEN (ANP) - BBB-leider Caroline van der Plas is opgetogen dat haar partij volgens de eerste exitpoll twee zetels in het nieuwe Europees Parlement lijkt te halen. Die uitslag is onder meer te danken aan de deelname van BBB aan de nieuwe regeercoalitie en aan haar "klimaatrealisme", denkt Van der Plas.
Van der Plas schoot vol door de exitpoll, die voor de partij gunstiger uitpakt dan de peilingen van de afgelopen tijd. BBB doet voor het eerst mee met de Europese verkiezingen en de uitslag "maakte emotioneel. Één zetel, daar hadden we wel vertrouwen in. Maar die tweede hing erom. Gewoon twee zetels, uit het niks!" Ze spreekt van "een gekkenhuis".
Na de bekendmaking van de eerste exitpoll klonk er luid gejuich. Veel BBB'er zeiden tegen een ANP-verslaggever ter plaatse wel rekening te houden met een zetel. Dat het er twee zijn geworden, zien ze als winst. Later op de avond werd massaal "twee, twee, drie!" gescandeerd. Veel aanwezigen zijn optimistisch over nog een extra zetel bij de definitieve uitslag, die op zondagavond wordt bekendgemaakt.
GroenLinks-PvdA
De twee Europarlementariërs die BBB lijkt te kunnen afvaardigen zijn "enorm belangrijk", denkt Van der Plas. "Want in Brussel, daar wordt alles bepaald." BBB zint op belangrijke aanpassingen aan het Europese klimaat- en landbouwbeleid.
Lijsttrekker Sander Smit gaat in Brussel "een koerscorrectie brengen", zegt hij. Hij is niet onder de indruk van de score van GroenLinks-PvdA, die de grootste lijkt te worden. "Als je alle rechtse partijen bij elkaar voegt, zijn die de grootste." Smit gaat, volgens de huidige exitpoll, samen met nummer 2 Jessika van Leeuwen het Europees Parlement in.
Twistpunt
Kamerlid Henk Vermeer zag in de Europese verkiezingen een "interessant" toetsmoment voor de steun voor het kabinet in wording met PVV, VVD en NSC. Dat GroenLinks-PvdA de meeste zetels in de exitpoll haalde, baart hem geen zorgen. De PVV kan ze zomaar nog inhalen, verwacht hij.
BBB wil in het Europees Parlement aansluiten bij de machtige christendemocratische EVP van onder meer het CDA. Die middenpartij steunde afgelopen jaren onder meer de Green Deal, het ambitieuze Europese klimaatbeleid. Maar lijsttrekker Smit heeft "goede hoop dat daar nu realistischer naar gekeken wordt".
Ondertussen zoekt Smit ook de samenwerking met de rechterflank, met name de rechts-nationalistische ECR-fractie. Hij voelt zich daarmee "nauw verbonden". Samenwerken met radicaal-rechts is een belangrijk twistpunt in deze verkiezingscampagne en ook binnen de EVP.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dat de invoering van een nieuw stelsel voor vermogensbelasting met een jaar wordt uitgesteld, kost de schatkist naar verwachting miljarden. Dat verwacht staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën). Hoeveel het exact gaat kosten, wordt later dinsdag bekend.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat extra investeren in koopkracht en veiligheid, in de hoop daarmee steun te kunnen krijgen van zowel linkse als rechtse partijen voor het belastingplan. Dat zei premier Rob Jetten na een extra ministerraad, waarin de aangepaste plannen formeel zijn vastgesteld. Nu zitten er volgens de premier "voor links en rechts heel mooie elementen" in het belastingplan.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht nog steeds dat de Tweede Kamer het belastingplan gaat steunen. "In de Tweede Kamer heb ik er alle vertrouwen in dat ik daar een meerderheid heb", zei minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) dinsdag voor aanvang van een extra ministerraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister en vicepremier Bart van den Brink houdt vol dat er "gewoon een heel goed belastingplan" ligt. Tegelijkertijd erkent hij dat er nog geen deal met de oppositie is waarmee steun voor het belastingplan in het parlement verzekerd is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt dinsdagochtend om 09.00 uur bijeen voor een extra ingelaste ministerraad. Daarin wordt besloten hoe het verder moet met het belastingplan voor volgend jaar en met de plannen voor aanpassing van de belasting op inkomen uit vermogen op de langere termijn. Dat meldt een woordvoerder van minister-president Rob Jetten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet overlegt nog altijd over de situatie die is ontstaan rond het belastingplan voor volgend jaar en de plannen voor de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3) op de langere termijn. De spanning is verder opgelopen nu gesprekken met meerdere oppositiepartijen afgelopen weekeinde niet tot de gehoopte doorbraak hebben geleid.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen PRO en Volt roepen het kabinet op te stoppen met de voorgestelde aanpassingen aan de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3). Zij wijzen op het zeer kritische advies van de Raad van State, die de wijzigingen die het kabinet onder hoge tijdsdruk wil doorvoeren onverantwoord en onuitvoerbaar noemt.
20 uur geleden