Van der Burg zoekt extra opvangplekken asielzoekers in hotels
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (asiel) wil in verband met de aanhoudende krapte in de opvang 3500 plekken in hotels vinden om vreemdelingen te plaatsen. Eerst zullen daar asielzoekers komen en zodra het mogelijk is, komen hier statushouders voor in de plaats, schrijft hij in een Kamerbrief. De plaatsingen worden gedaan met instemming van de betrokken gemeenten.
De maatregel is nodig, omdat in het aanmeldcentrum in Ter Apel niet meer dan 2000 mensen mogen verblijven. De rechter heeft bepaald dat de gemeente Westerwolde, waar het centrum staat, bij overschrijding van dat maximum een dwangsom moet krijgen. Dat is inmiddels ook al gebeurd. Om onder het maximum aantal te blijven, zijn aanvullende maatregelen nodig.
Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) zal de asielzoekers en statushouders begeleiden, net zoals dat gebeurt in reguliere asielzoekerscentra. Asielzoekers worden al langer ondergebracht in hotels door de opvangtekorten.
Doorstroming in azc's
Inmiddels worden ook steeds vaker statushouders in hotels ondergebracht in of nabij gemeenten waar zij waarschijnlijk een woning krijgen. Dit werkt volgens Van der Burg goed, en zorgt voor doorstroming in asielzoekerscentra, liet hij eerder weten. In asielopvangcentra is weinig doorstroming omdat erkende vluchtelingen er te lang moeten blijven, omdat er niet voldoende huizen worden aangeboden in gemeenten.
Eerder had de staatssecretaris de provincies al opgeroepen om 5500 opvangplekken te realiseren, het liefst voor 1 april. In het voorjaar zouden enkele tijdelijke locaties sluiten. Van der Burg wil graag sluitingen zoveel mogelijk voorkomen of uitstellen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
18 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.
18 uur geleden