Van der Burg zoekt extra opvangplekken asielzoekers in hotels
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (asiel) wil in verband met de aanhoudende krapte in de opvang 3500 plekken in hotels vinden om vreemdelingen te plaatsen. Eerst zullen daar asielzoekers komen en zodra het mogelijk is, komen hier statushouders voor in de plaats, schrijft hij in een Kamerbrief. De plaatsingen worden gedaan met instemming van de betrokken gemeenten.
De maatregel is nodig, omdat in het aanmeldcentrum in Ter Apel niet meer dan 2000 mensen mogen verblijven. De rechter heeft bepaald dat de gemeente Westerwolde, waar het centrum staat, bij overschrijding van dat maximum een dwangsom moet krijgen. Dat is inmiddels ook al gebeurd. Om onder het maximum aantal te blijven, zijn aanvullende maatregelen nodig.
Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) zal de asielzoekers en statushouders begeleiden, net zoals dat gebeurt in reguliere asielzoekerscentra. Asielzoekers worden al langer ondergebracht in hotels door de opvangtekorten.
Doorstroming in azc's
Inmiddels worden ook steeds vaker statushouders in hotels ondergebracht in of nabij gemeenten waar zij waarschijnlijk een woning krijgen. Dit werkt volgens Van der Burg goed, en zorgt voor doorstroming in asielzoekerscentra, liet hij eerder weten. In asielopvangcentra is weinig doorstroming omdat erkende vluchtelingen er te lang moeten blijven, omdat er niet voldoende huizen worden aangeboden in gemeenten.
Eerder had de staatssecretaris de provincies al opgeroepen om 5500 opvangplekken te realiseren, het liefst voor 1 april. In het voorjaar zouden enkele tijdelijke locaties sluiten. Van der Burg wil graag sluitingen zoveel mogelijk voorkomen of uitstellen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
1 dag geleden