Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Burg weer welkom bij Marokkaanse minister

Van der Burg weer welkom bij Marokkaanse minister

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet zit weer om de tafel met de Marokkaanse regering. Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) heeft in Rabat een ontmoeting gehad met de Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken Abdelouafi Laftit over migratie. Volgens Van der Burg is dit een "belangrijke stap in onze sterke relatie". Marokko wilde al sinds 2019 niet meer met de Nederlandse regering praten.

"De afgelopen periode is al veel geïnvesteerd aan beide kanten in onze samenwerking, onder andere op migratie. Heel goed om daar vandaag persoonlijk, in open sfeer, over door te praten", zegt Van der Burg in een schriftelijke verklaring. Nederland wil de samenwerking met Marokko op het gebied van migratie versterken, vooral omdat het lange tijd erg ingewikkeld was om migranten terug te sturen die niet in Nederland mogen blijven. De terugkeer is nu weer op gang gekomen, zij het mondjesmaat. Volgens het ministerie zijn er sinds juli 2021 125 afgewezen asielzoekers teruggestuurd.

Eerder werden al afspraken gemaakt over een actieplan om de samenwerking op het gebied van migratie te verbeteren. Dat gaat ook over mensenhandel, mensensmokkel en het bevorderen van legale migratie.

Reisdocumenten

Volgens het ministerie staan er momenteel 490 Marokkanen op de lijst voor terugkeer. Van hen zitten 140 mensen vast in afwachting van een reisdocument van de Marokkaanse overheid waarmee ze terug kunnen. Van de rest moet de identiteit nog vastgesteld worden, zegt het ministerie. Sinds 2021 zijn 26 speciale reisdocumenten (zogenoemde laissez-passers) gebruikt voor terugkeer, waarvan negen dit jaar.

Een groot deel van de Marokkanen die niet in Nederland mogen blijven, raakt buiten beeld. Volgens het ministerie moesten vorig jaar in totaal 1126 van hen het land verlaten. 319 van hen moeten naar een andere lidstaat van de Europese Unie. Ruim 70 procent van de overige 807 is buiten beeld van de autoriteiten.

De Tweede Kamer is al jaren geïrriteerd over de haperende terugkeer van afgewezen asielzoekers. Mensen uit onder meer Marokko zijn zogeheten veiligelanders die weinig kans maken op een vluchtelingenstatus. Van der Burgs voorganger Ankie Broekers-Knol probeerde destijds nieuwe afspraken te maken met Rabat, maar dat mislukte.

Meer uit Politiek

Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

2 uur geleden
Inwoners Gorinchem op woensdag 29 april opnieuw naar stembus

GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.

23 uur geleden
Nederland had contact met VS na dreigen met vertrek uit NAVO

DEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.

1 dag geleden
Minister blij dat gestolen Roemeense kunstschatten terecht zijn

DEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Cultuur) vindt het "ontzettend goed nieuws" dat de Roemeense kunstschatten die vorig jaar werden geroofd uit het Drents Museum in Assen, waaronder een eeuwenoude gouden helm, weer zijn teruggevonden. "Wat een heugelijke dag", aldus de D66-bewindsvrouw.

1 dag geleden
Van den Brink: handelen rond UNRWA niet voor herhaling vatbaar

DEN HAAG (ANP) - Het handelen van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) rond het terugdraaien van bezuinigingen op subsidie voor UNRWA is niet voor herhaling vatbaar, vindt asielminister en vicepremier Bart van den Brink (CDA).

1 dag geleden
Kabinet verlengt missie Evertsen in Middellandse Zee met maand

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt de missie van het fregat Zr. Ms. Evertsen in het oosten van de Middellandse Zee "tot in beginsel begin mei". Dat heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) de Tweede Kamer laten weten. Het schip vertrok vorige maand naar de regio om bij te dragen aan de verdediging van NAVO-bondgenoten die bedreigd worden door de oorlog in het Midden-Oosten.

1 dag geleden
Oud-BBB'er Van Gasteren gaat zelfstandig door in Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.

1 dag geleden