Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Burg: Ter Apel wordt ontzien als het weer mis gaat

Van der Burg: Ter Apel wordt ontzien als het weer mis gaat

DEN HAAG (ANP) - Rond de zomer wordt het weer spannend bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel, zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). Om te voorkomen dat asielzoekers daar net zoals vorig jaar in het gras moeten slapen, wordt bij een (te) hoge asielinstroom een beroep op andere gemeenten gedaan. "Tegen het college heb ik gezegd dat als het weer misgaat, de opvang niet weer in Ter Apel wordt geregeld", zei Van der Burg vrijdag in een toelichting op de prognose van het aantal asielzoekers.

"Dan zullen we het ergens anders in Nederland moeten doen. Als we er niet in slagen om met elkaar voldoende plekken te regelen, is het risico nadrukkelijk aanwezig dat mensen in Nederland op straat komen te leven. Dat moeten we zien te voorkomen", benadrukt Van der Burg.

De staatssecretaris heeft echter nog geen instrumenten om gemeenten te dwingen (extra) asielzoekers op te nemen. De spreidingswet waarin die mogelijkheid wordt geregeld, is er voorlopig nog niet. "Mijn belangrijkste instrument is mijn mond en die hese stem van mij", zei Van der Burg. Al maanden probeert hij gemeenten over te halen asielzoekers op te nemen.

Forse toename

Nu het kabinet een forse toename van het aantal asielzoekers verwacht en inschat eind dit jaar op ruim 70.000 uit te komen, "moet niet alleen ik, maar ook alle ambtenaren en het COA aan de bak."

Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft voor het einde van dit jaar geen 75.500, maar 77.100 opvangplekken nodig per 2024. In 2025 zal dat nog verder "significant" stijgen, verwacht het kabinet.

Maatregelen

De met grote achterstanden kampende Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) zal nog verder onder druk komen te staan, verwacht Van der Burg. "We gaan maatregelen nemen zodat de IND meer mensen door het proces heen kan begeleiden."

Nu kan de IND 22.000 jaarlijks asielaanvragen verwerken. "Als er 70.000 mensen binnenkomen, is dat een serieus probleem".

Meer uit Politiek

Provincies willen geen noodopvang, maar uitvoering spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - De provincies hebben demissionair minister Mona Keijzer van Asiel en Migratie opgeroepen om de spreidingswet uit te voeren, in plaats van te vragen om noodopvanglocaties. Acht provincies kregen deze week het verzoek om met spoed elk 325 extra plekken in de noodopvang te realiseren. Als reactie stuurden de commissarissen van de Koning een gezamenlijke brief aan Keijzer.

1 dag geleden
Hermans kiest Schiermonnikoogroute voor stroomkabel naar Noordzee

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) kiest voor de bekritiseerde kabelroute langs Schiermonnikoog. Er moeten zware kabels door de Waddenzee komen om windenergie van de Noordzee aan land te brengen. Dit is volgens de klimaat- en energieminister de 'snelste en meest betrouwbare route', schrijft ze in een Kamerbrief.

1 dag geleden
NRC: contact tussen FVD en entourage Poetin

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid voor Forum voor Democratie (FVD) Ralf Dekker nam in maart deel aan een videoconferentie met Russische politici, waarachter een campagne van het Kremlin schuilging om de NAVO te ondermijnen. Dat schrijft NRC.

1 dag geleden
VluchtelingenWerk blij met uitspraak over asielverzoeken Jemen

DEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland zegt blij te zijn met de uitspraak van de Raad van State over de asielaanvragen van mensen uit Jemen. De hoogste bestuursrechter oordeelde woensdag dat demissionair minister David van Weel van Asiel beter moet uitleggen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen.

2 dagen geleden
RvS: onderbouw waarom niet alle Jemenieten asiel krijgen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Asiel, VVD) moet beter onderbouwen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen, oordeelt de Raad van State. Momenteel is het beleid dat Jemenieten alleen mogen blijven als zij persoonlijk gevaar lopen. De minister vindt dat er geen sprake is van een uitzonderlijk onveilige situatie, waarin alle asielzoekers zouden mogen blijven. Maar de hoogste bestuursrechter vindt dat hij dit niet goed heeft gemotiveerd.

2 dagen geleden
Meer partijen willen verkiezingsprogramma laten doorrekenen

DEN HAAG (ANP) - Vergeleken met de vorige Tweede Kamerverkiezingen zijn meer partijen van plan hun programma te laten doorrekenen door het Centraal Planbureau (CPB). Zeker tien partijen zijn dit van plan. De vorige keer waren het er acht. Vooral kleinere oppositiepartijen doen niet mee, uit principiële redenen of omdat ze het te veel moeite vinden.

3 dagen geleden
Veldkamp tevreden over militaire steun VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Nederland is tevreden met de afspraak die de Amerikaanse president Donald Trump en NAVO-baas Mark Rutte hebben gemaakt om op kosten van Europese lidstaten van het bondgenootschap extra Amerikaanse wapens naar Oekraïne te sturen. "Ik ben erg blij dat Europa en de VS op dit punt op een lijn zitten", zei demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) voor het begin van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

3 dagen geleden