Van der Burg: snel 12.000 extra plekken nodig voor asielopvang
DEN HAAG (ANP) - In de asielopvang zijn met spoed 12.000 extra bedden nodig. Die extra opvangplekken moeten er uiterlijk 1 juli zijn, schrijft demissionair staatssecretaris Eric van der Burg aan de Tweede Kamer. Hij spreekt van "een acute situatie". Alle opvanglocaties zitten voller dan eigenlijk zou mogen.
Omdat de nood zo hoog is, zal het kabinet samen met het ministerie van Defensie, het Rijksvastgoedbedrijf en Staatsbosbeheer grond van het rijk aanbieden "waarop grote paviljoens voor ongeveer vijfhonderd opvangplekken op zo kort mogelijke termijn (binnen twee maanden) gerealiseerd kunnen worden". Dit wordt aangeboden aan de zogenoemde Provinciale Regietafels, waarin per provincie afspraken worden gemaakt over de opvang en de spreiding van asielzoekers.
Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers heeft zelf ook al noodmaatregelen genomen. Zo zal het COA tot 1 juli "wekelijks vierhonderd statushouders tijdelijk uitplaatsen naar hotels om zo ruimte te creëren in de bestaande opvang". Mensen met een verblijfsstatus moeten eigenlijk doorstromen naar een woning en eventueel hotels of andere doorstroomlocaties, maar dat gebeurt veel te weinig. "Statushouders houden daardoor opvangplekken bezet, wat de druk op de asielopvang vergroot", aldus Van der Burg in zijn brief. Daarnaast heeft het COA de opvangcontracten op enkele plaatsen kunnen verlengen of nieuwe locaties kunnen regelen.
Gemeenten
Ondanks deze ingrepen heeft het COA aangegeven "niet alle benodigde opvangplekken te kunnen realiseren in de komende periode". Het gaat om een gat van ongeveer 4000 tot 5000 opvangplekken. Het kabinet neemt daarom maatregelen om gemeenten ertoe aan te zetten deze opvangplekken te realiseren, eventueel op rijksgrond of rijksgebouwen waar tijdelijk grootschalige opvang mogelijk is. Het kabinet maakt nu een overzicht van de plekken waar dit kan.
De gemeenten waarop deze paviljoens of andere opvang zouden kunnen komen, moeten wel eerst akkoord gaan. Als dit lukt zouden omliggende gemeenten eventueel minder asielopvang hoeven te regelen, meldt een woordvoerster van de bewindsman. De nieuwe extra opvangplekken zijn in ieder geval nodig ter overbrugging tot aan de zomer volgend jaar. Dan moeten gemeenten sowieso de opvangplekken hebben geregeld zoals die zijn toebedacht via de zogeheten spreidingswet. Het gaat naar schatting om 96.000 plekken voor de komende twee jaar.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De VVD staat achter het kabinetsbeleid om geen expliciete steun uit te spreken voor de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Maar de liberalen staan wel "aan de kant van de Amerikanen en de Israëli's", verzekerde fractievoorzitter Ruben Brekelmans in een Kamerdebat over de oorlog in het Midden-Oosten.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet aandringen op een gesprek tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten over de oorlog die het laatstgenoemde land met Israël voert tegen Iran, vindt CDA-leider Henri Bontenbal. Dat zal moeten gaan over een exitstrategie uit de oorlog, wat de doelstellingen zijn en hoe perspectief kan worden geboden aan de Iraanse bevolking.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet niet betrokken worden bij de oorlog in Iran, aldus Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) in een Kamerdebat over het conflict. "Loop niet achter Netanyahu en Trump aan."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK, SP en Partij voor de Dieren vinden dat het kabinet een "rode lijn" moet trekken tegen de VS en Israël vanwege de oorlog die de landen zijn begonnen tegen Iran. Stephan van Baarle van DENK opende het Kamerdebat over de oorlog door te stellen dat de Amerikaanse president Donald Trump het "internationaal recht bij het grofvuil" heeft gezet. Hij vindt de reactie van Nederland en uit de Tweede Kamer "echt schrikbarend".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
1 dag geleden