Van der Burg over asielzoekers: voor 1 januari 4000 plekken nodig
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) heeft voor 1 januari 4000 opvangplekken nodig om de asielinstroom naar Nederland aan te kunnen, zei hij vrijdag na de wekelijkse ministerraad. Hij heeft een beroep gedaan op alle commissarissen van de Koning, de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), het Veiligheidsberaad en het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om dit voor elkaar te krijgen.
De bewindsman is naarstig op zoek naar extra opvanglocaties nu de situatie in het Groningse asielzoekers- en aanmeldcentrum Ter Apel "onveilig en onhoudbaar" is, zoals de Inspectie Justitie en Veiligheid eerder deze week concludeerde. Dat heeft er onder meer mee te maken dat de maximale bezetting van 2000 asielzoekers daar flink overschreden wordt.
Ernaar gevraagd erkent Van der Burg dat er anders dan in andere jaren relatief veel asielzoekers in het najaar naar Nederland komen. "Normaal gesproken zouden we nu een lagere instroom moeten hebben, maar dat zien we niet", aldus de bewindsman.
Instroom uit Italië
Volgens hem kan er sprake van zijn dat vluchtelingen al eerder in Italië aankwamen en pas nu hier zijn. "Het duurt even voordat je vanuit het zuiden in Nederland bent", aldus de staatssecretaris, die de instroom naar Italië "extreem hoog" noemt. Of hogere instroomcijfers in de winter in Nederland de norm worden, weet hij niet. "Je kunt daar nu nog geen structurele conclusies aan verbinden."
Wat betreft de 4000 opvangplekken die op korte termijn nodig zijn, zegt Van der Burg: "Er is maar één oplossing. En dat is dat we die plekken op een of andere manier vinden." Het realiseren van meer opvangplekken is nodig, aldus Van der Burg, die nogmaals benadrukt dat een andere oplossing is dat zogenoemde statushouders doorstromen naar een woning in en gemeente. Dan houden ze geen plek meer bezet in een asielzoekerscentrum of een noodlocatie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid heeft mensen naar Utrecht gestuurd om een indruk te krijgen van de situatie na de explosie in de binnenstad. Later beslist de raad of daadwerkelijk een onderzoek wordt ingesteld.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos Leijdekkers is vrijdag door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel in de zaak-Hippix. Bij deze omvangrijke drugszaak gaat het om de invoer van ettelijke tonnen cocaïne via de Antwerpse haven.
3 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Op de parkeerplaats van de gevangenis in Alphen aan den Rijn heeft een schietincident plaatsgevonden. Een politiewoordvoerder meldt dat een gewonde naar het ziekenhuis is vervoerd, maar wil niet zeggen hoe de persoon gewond is geraakt. De persoon is niet geraakt door een kogel. De schutter is na het incident gevlucht. "Op dit moment onderzoeken we wat zich daar precies heeft afgespeeld", aldus de woordvoerder.
3 uur geleden