Van der Burg over asielzoekers: voor 1 januari 4000 plekken nodig
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) heeft voor 1 januari 4000 opvangplekken nodig om de asielinstroom naar Nederland aan te kunnen, zei hij vrijdag na de wekelijkse ministerraad. Hij heeft een beroep gedaan op alle commissarissen van de Koning, de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), het Veiligheidsberaad en het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om dit voor elkaar te krijgen.
De bewindsman is naarstig op zoek naar extra opvanglocaties nu de situatie in het Groningse asielzoekers- en aanmeldcentrum Ter Apel "onveilig en onhoudbaar" is, zoals de Inspectie Justitie en Veiligheid eerder deze week concludeerde. Dat heeft er onder meer mee te maken dat de maximale bezetting van 2000 asielzoekers daar flink overschreden wordt.
Ernaar gevraagd erkent Van der Burg dat er anders dan in andere jaren relatief veel asielzoekers in het najaar naar Nederland komen. "Normaal gesproken zouden we nu een lagere instroom moeten hebben, maar dat zien we niet", aldus de bewindsman.
Instroom uit Italië
Volgens hem kan er sprake van zijn dat vluchtelingen al eerder in Italië aankwamen en pas nu hier zijn. "Het duurt even voordat je vanuit het zuiden in Nederland bent", aldus de staatssecretaris, die de instroom naar Italië "extreem hoog" noemt. Of hogere instroomcijfers in de winter in Nederland de norm worden, weet hij niet. "Je kunt daar nu nog geen structurele conclusies aan verbinden."
Wat betreft de 4000 opvangplekken die op korte termijn nodig zijn, zegt Van der Burg: "Er is maar één oplossing. En dat is dat we die plekken op een of andere manier vinden." Het realiseren van meer opvangplekken is nodig, aldus Van der Burg, die nogmaals benadrukt dat een andere oplossing is dat zogenoemde statushouders doorstromen naar een woning in en gemeente. Dan houden ze geen plek meer bezet in een asielzoekerscentrum of een noodlocatie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal minderjarige drugsuithalers is de afgelopen jaren sterk gestegen. Waar in 2020 nog 1 procent van de aangehouden uithalers minderjarig was, lag dat aandeel vorig jaar op ruim 22 procent. Dat meldt het CBS op basis van onderzoek van de Zeehavenpolitie.
6 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De hoofdrijbaan van de A16 bij Rotterdam is ook in noordelijke richting weer open voor verkeer. Eerder in de nacht vonden op dat deel van de weg nog herstelwerkzaamheden plaats, nadat donderdagmiddag een vrachtwagen vlam had gevat.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De huurprijzen op de vrije markt zijn in de eerste drie maanden van dit jaar harder gestegen dan de prijzen voor koopwoningen. Dat stellen woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius na een analyse.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.
12 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.
13 uur geleden