Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Burg niet positief over meer werkruimte voor asielzoekers

Van der Burg niet positief over meer werkruimte voor asielzoekers

DEN HAAG (ANP) - Asielstaatssecretaris Eric van der Burg is "niet positief" over een voorstel uit de koker van D66 om asielzoekers de mogelijkheid te geven meer te werken als ze nog in de procedure zitten. Ze zouden al na één in plaats van na zes maanden na hun asielverzoek moeten kunnen werken als ze dat willen en ook langer dan de 24 weken die nu maximaal is toegestaan per jaar, staat in de initiatiefnota van D66-Tweede Kamerlid Marijke Podt die de Kamer maandag besprak.

Van der Burg vindt het noodzakelijk om eerst grip te krijgen op migratie voordat andere zaken voor asielzoekers kunnen worden geregeld. Hij ziet grip krijgen als zijn hoofdopdracht van coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie. Het kabinet is al maanden bezig met het bedenken van maatregelen om de instroom te kunnen beheersen. Nog deze maand moet er een pakket liggen, zo heeft onder andere premier Mark Rutte beloofd aan zijn achterban.

Op dit moment is er geen grip op migratie, benadrukte Van der Burg. Er is te weinig opvang voor asielzoekers. Ongeveer 30.000 mensen zitten in de asielzoekerscentra en de rest in de noodopvang. Het kabinet verwacht dit jaar bijna 70.000 nieuwe asielzoekers. Het tekort aan opvang leidt ertoe dat asielzoekers vaak meerdere keren worden verplaatst naar tijdelijke plekken, waardoor het volgens Van der Burg al vrijwel onmogelijk wordt om voor zulke korte periodes werk te regelen.

Rechtszaak

De Kamer is verdeeld over de D66-ideeën. Veel partijen zien er voordelen in, zoals het tegengaan van het tekort op de arbeidsmarkt en het bieden van een nuttige tijdsbesteding voor asielzoekers. Maar vooral de rechtse partijen zien allerlei obstakels en risico's. Zo zou het een aanzuigende werking hebben op asielzoekers om naar Nederland te komen. Ook zouden ze recht krijgen op een uitkering als ze langer dan 26 weken werken. Volgens Podt en linkse partijen als ChristenUnie, PvdA en GroenLinks is er geen bewijs voor dat meer mensen daarom naar Nederland zouden komen. Bovendien werken in nogal wat andere EU-landen asielzoekers tijdens hun procedure ook al eerder en langer.

Minister Karien van Gennip (Sociale Zaken) wil nog voor het zomerreces een reactie geven op de werkmogelijkheden voor asielzoekers. Een onderzoek dat zij hiernaar liet uitvoeren, toonde aan dat werken allerlei voordelen heeft, maar dat vooral regels dit nu belemmeren. Daarnaast loopt er nog een rechtszaak over het langer werken door asielzoekers. De rechter vond dat dit kon, maar het UWV en Van Gennip zijn hiertegen in hoger beroep gegaan. Het Kamerdebat gaat op een later moment verder.

Meer uit Politiek

Brekelmans hekelt 'imperialistische' viering in Moskou

OSLO (ANP) - Met de militaire parade en het machtsvertoon in Moskou vrijdag probeert Rusland "imperialisme te ontplooien", zegt defensieminister Ruben Brekelmans. Hij is liever bij de top van Noord-Europese landen in Oslo, waar "bondgenoten en vrienden de vrijheid in Europa versterken".

23 minuten geleden
Veldkamp vindt kritische brief over Israël geen koerswijziging

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Caspar Veldkamp ziet geen koerswijziging in de kritische brief over Israël die hij afgelopen week stuurde aan EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Achter de schermen uit hij die kritiek al langer, zei de NSC-bewindsman voor aanvang van de ministerraad, waarin hij op kritische vragen kan rekenen vanuit het PVV-smaldeel in het kabinet.

24 minuten geleden
Faber vindt ook alternatief voor Efteling-uitje niet kunnen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber vindt het niet kunnen dat een alternatief uitje wordt georganiseerd voor jongeren van een Fries asielzoekerscentrum (azc) nadat een uitstapje naar de Efteling na haar kritiek is afgelast. "Daar zijn de laatste woorden nog niet over gesproken", zegt de PVV-bewindsvrouw voor aanvang van de ministerraad. Faber zegt hierover in gesprek te gaan met het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).

40 minuten geleden
Keijzer ziet huurbevriezing als 'gegeven' ondanks juridische stap

DEN HAAG (ANP) - Het plan om de sociale huren twee jaar te bevriezen is voor minister Mona Keijzer van Volkshuisvesting (BBB) een "gegeven". Dat schrijft haar ministerie in een reactie nadat ongeveer tweehonderd woningcorporaties een eerste juridische stap hebben gezet richting een rechtszaak om de huurbevriezing terug te draaien. Wel erkent Keijzer dat het huurplan "grote gevolgen heeft voor de investeringscapaciteit van woningcorporaties".

21 uur geleden
Staatssecretaris: wetsvoorstel aanpak probleemwolf ligt klaar

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) heeft een wetsvoorstel klaarliggen om in Nederland probleemwolven in uitzonderlijke gevallen af te kunnen schieten. Dat laat een woordvoerder van het ministerie weten, in reactie op de Europese verlaagde status van de wolf.

22 uur geleden
Artsen zonder Grenzen: kritiek kabinet op Israël belangrijke stap

DEN HAAG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp heeft een "belangrijke stap" gezet met zijn brief aan EU-buitenlandchef Kaja Kallas waarin hij kritiek uit op de Israëlische blokkade van Gaza, vindt Karel Hendriks. De directeur van Artsen zonder Grenzen hoopt dat de "streep in het zand" waar de NSC-bewindsman over spreekt "een harde rode lijn zal blijken".

1 dag geleden
Veldkamp: wil niet als enige van kabinet EU-onderzoek naar Israël

WARSCHAU (ANP) - Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) wil niet als enige in het kabinet dat de EU onderzoekt of Israël zich nog wel houdt aan afgesproken regels over mensenrechten en democratische principes. "Je mag ervan uitgaan dat ik dit niet alleen doe", zei hij bij de inloop van een informele bijeenkomst van EU-ministers in Warschau.

1 dag geleden