Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Burg moet asielaanvragen van Palestijnen gewoon behandelen

Van der Burg moet asielaanvragen van Palestijnen gewoon behandelen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Justitie en Veiligheid) moet de aanvragen van asielzoekers uit de Palestijnse gebieden gewoon in behandeling nemen. Dat heeft de Raad van State woensdag bepaald. In december besloot Van der Burg dat de aanvragen tijdelijk bevroren zouden worden, maar volgens de Raad van State heeft hij zijn besluit niet goed gemotiveerd, omdat hij zich niet baseerde op de meest actuele informatie.

Op 19 december kondigde Van der Burg aan dat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) zes maanden lang geen besluiten zou nemen over aanvragen van Palestijnse asielzoekers. Ook zouden Palestijnse asielzoekers die eventueel al uitgeprocedeerd zijn en terug zouden moeten, voorlopig niet worden teruggestuurd.

Aanleiding voor het besluit waren de Israëlische aanvallen op de Gazastrook als reactie op de terroristische aanval van Hamas op Israël in oktober. Volgens de staatssecretaris was de veiligheidssituatie in de Palestijnse gebieden op dat moment onzeker en was het onduidelijk hoe deze zich verder zou ontwikkelen.

Onveilig

Enkele asielzoekers uit Gaza die in Nederland asiel hadden aangevraagd, maakten bezwaar tegen dat besluit. Ze vinden dat de situatie daar niet onzeker is, maar onveilig en bovendien niet tijdelijk. Daarom zou de staatssecretaris gewoon binnen de normale termijn over de asielaanvragen moeten beslissen. De kans is groot dat dit vervolgens leidt tot een verblijfsstatus vanwege de oorlog daar.

De Raad van State is het ermee eens dat de informatie waarop Van der Burg zijn besluit baseerde, "niet meer actueel genoeg" was. Hij heeft de ontwikkelingen die van begin november tot 19 december plaatsvonden in Gaza, zowel de gevechten als de verslechterende humanitaire situatie, niet voldoende meegenomen.

Tientallen aanvragen

Het gaat in totaal om enkele tientallen Palestijnse asielzoekers, van wie de IND nu de aanvragen moet gaan beoordelen. Overigens heeft de IND een enorme achterstand in de afhandeling van de aanvragen.

Meer uit Politiek

Minister Van den Brink vergroot kans op asiel voor Soedanezen

DEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.

5 uur geleden
Steun in Tweede Kamer voor extra traumahelikopter vliegveld Teuge

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.

9 uur geleden
DENK dient wetsvoorstel in tegen discriminatie bij sollicitaties

DEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.

9 uur geleden
Lokale lijsttrekkers zien achteruitgang kwaliteit gemeenteraad

DEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.

22 uur geleden
Kabinet werkt voorlopig geen wetgeving over pensioenleeftijd uit

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.

23 uur geleden
Nederland praat met Fransen over samenwerking op kernwapengebied

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Berendsen: repatriëren uit Midden-Oosten kan momenteel niet

DEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.

1 dag geleden