Van der Burg: minder opvangplekken maar ook minder instroom
DEN HAAG (ANP) - Het klaarmaken van nieuwe opvangplekken voor Oekraïense vluchtelingen gaat langzamer dan gedacht, maar daar staat tegenover dat de instroom ook langzamer gaat dan waar het kabinet rekening mee hield. Volgens staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) is het dan ook niet nodig om gemeenten aan te sporen extra plekken te realiseren. "Zij leveren gewoon."
Tijdens een bijpraatsessie in de Tweede Kamer afgelopen dinsdag kwam naar voren dat de overheid voorbereid wil zijn op de komst van 150.000 Oekraïners. Van der Burg benadrukt dat het gaat om een "scenario" dat niet per se werkelijkheid zal worden. Een dergelijk aantal is nu "totaal niet aan de orde".
Volgens de laatste cijfers verblijven er bijna 23.000 Oekraïners in Nederland. Omdat gemeenten momenteel ruim 30.000 plekken voor hen hebben, zijn er vooralsnog weinig problemen. Van der Burg heeft er "het volste vertrouwen" in dat de gemeenten gezamenlijk de 50.000 opvangplekken verzorgen die zijn afgesproken.
Kwaliteit van de opvang
Noodmaatregelen, zoals het vorderen van panden voor opvang, zijn nog niet aan de orde. Volgens de staatssecretaris zal hier pas sprake van zijn "als we zien dat het verschil tussen de bezette en gecreëerde plekken de verkeerde kant op gaat". In dat geval zullen mensen namelijk in gymzalen of evenementenhallen met "honderden of zelfs duizenden tegelijkertijd" in gebouwen moeten overnachten. "Dat moet je zo lang mogelijk voorkomen." Volgens Van der Burg wordt er in de tussentijd gewerkt om de kwaliteit van de opvang "in de breedste zin" te verbeteren.
Een deel van het kabinet kwam woensdagmiddag bij elkaar om te spreken over hoe om te gaan met de oorlog in Oekraïne. Zo is besloten om mensen die Oekraïense vluchtelingen in huis opvangen niet te korten op bepaalde toeslagen die zij ontvangen. "Daar mogen zij geen gevolgen van ondervinden." Ook krijgen gemeenten die nu kosten maken voor het realiseren van opvangplekken, daar een voorschot voor. En universiteiten en hogescholen die Oekraïense studenten helpen, krijgen ook extra financiële steun van de overheid.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
6 uur geledenVALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.
8 uur geledenROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
9 uur geleden