Van der Burg: kabinet wil migratieafspraken juist snel invoeren
LUXEMBURG (ANP) - Nederland zal zich volledig committeren aan de afspraken uit het Europese migratiepact, zegt demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) in Luxemburg. Het nieuwe kabinet wil zelfs eerder meer harde Europese afspraken over het terugdringen van asielzoekers dan minder, stelt hij voor de vergadering van Europese ministers van Binnenlandse Zaken, waar asiel en migratie onder vallen.
In een aantal landen leven zorgen dat Nederland met een nieuw kabinet met de PVV in het rijtje geplaatst moet worden van landen als Hongarije en Polen, die de Europese migratieregels niet zien zitten. Van der Burg snapt dat ze dat zeggen, "maar dan interpreteren ze de Nederlandse situatie niet goed".
Coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB "willen juist dat het pact zo snel mogelijk wordt ingevoerd. Die vinden het pact niet voldoende". PVV-leider Geert Wilders heeft een warme band met Hongarije.
Grenskantoren
Het Europese migratiepact bevat onder meer nieuwe regels voor de opvang, verdeling en het terugsturen van migranten. Er is onder meer afgesproken dat asielzoekers met weinig kans op asiel aan de buitengrenzen van Europa in detentiecentra worden ondergebracht. Daarnaast worden alle EU-landen verplicht om asielzoekers over te nemen van overbelaste aankomstlanden, of op zijn minst mee te betalen aan hun opvang.
Donderdag bespreken de ministers in Luxemburg het invoeringsplan van de Europese Commissie. Alle lidstaten moet in december hun nationale invoeringsplan bij de commissie inleveren. Daarin moeten zij aangeven hoe zij uiterlijk 11 juni 2026 alle regels en voorzieningen, zoals grenskantoren en detentiecentra, hebben geregeld.
Doorreizen
Van der Burg vindt dat de Europese Commissie ervoor moet zorgen dat vooral ook de landen "die wat kritischer kijken naar het pact" op tijd klaar zijn. "Daar moet de commissie bovenop zitten."
Landen die treuzelen of achterblijven, moeten door de commissie achter de vodden worden gezeten, vindt Van der Burg. "Het kan niet zo zijn dat mensen straks zeggen dat ze die gesloten centra niet hebben, of dat er onvoldoende mensen zijn om de registratie aan de buitengrens goed te regelen."
Naast het opvangen van kansarme asielzoekers in detentiecentra is in het pact ook afgesproken dat alle mensen die een EU-lidstaat binnenkomen daar worden geregistreerd. Nu gebeurt dat vaak niet, waardoor asielzoekers makkelijk naar andere EU-landen kunnen doorreizen om daar asiel aan te vragen.
Meer uit Politiek
GIETEN (ANP) - De provincie Drenthe en de gemeenten Aa en Hunze, Assen en Midden-Drenthe roepen op tot een "urgente en voortvarende aanpak" van schade door aardbevingen. Dat staat in een brief aan Jo-Annes de Bat, staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei, waarover RTV Drenthe bericht.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.
1 dag geleden