Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Burg geïrriteerd over weigeren asielzoekers Italië

Van der Burg geïrriteerd over weigeren asielzoekers Italië

DEN HAAG (ANP) - De circa zevenhonderd asielzoekers die niet naar Italië mogen worden teruggestuurd, omvatten bijna de helft van de asielzoekers die op basis van Europese regels (de Dublinverordening) buiten Nederland de asielprocedure zouden moeten doorlopen. Dat schrijft staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) aan de Tweede Kamer. Hij vindt dat Italië zich aan de Dublinverordening moet houden. Daarnaast verwacht het kabinet dat de Europese Commissie de naleving van de Dublinregels handhaaft, "als hoedster van de Europese verdragen", schrijft Van der Burg.

De staatssecretaris schrijft dit in reactie op een recent vonnis van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State in twee zaken. Daarin oordeelde de hoogste bestuursrechter dat Nederland nu geen asielzoekers naar Italië mag terugsturen. Op basis van de Dublinverordening zou dat wel moeten. Omdat de Italiaanse autoriteiten geen opvang bieden aan deze zogenoemde ‘Dublinclaimanten’, is terugsturen in strijd met de mensenrechten, zo vonniste de Raad van State.

De uitspraak van de Raad heeft gevolgen voor honderden asielzoekers die via Italië naar Nederland zijn gekomen om hier asiel aan te vragen, zo heeft Van der Burg in kaart laten brengen. "De consequentie is dat deze personen langer in de opvang van het COA zullen verblijven", schrijft de staatssecretaris. Hij doelt op asielzoekerscentra van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Die zitten overvol.

Zorgen

Het is niet duidelijk hoe lang Italië geen Dublinclaimanten terugneemt. Van der Burg maakt zich zorgen over het eenzijdig opschorten van de Dublinsamenwerking door Italië, schrijft hij. "Zonder de bijzondere migratiesituatie van Italië te willen nuanceren, mag ook van dat land worden verwacht dat zij haar internationale verplichtingen jegens asielzoekers en Europese afspraken nakomt, waar nodig geholpen door de agentschappen van de Unie."

Eind vorig jaar hebben de Italiaanse autoriteiten laten weten dat het overdragen van asielzoekers op grond van de Dublinverordening tijdelijk moet worden opgeschort, omdat er een gebrek aan opvangfaciliteiten is.

Meer uit Politiek

Jetten noemt welwillende partijen 'lichtpuntjes'

NIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.

3 uur geleden
Yeşilgöz: veiligheid militairen in regio heeft hoogste prioriteit

DEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.

4 uur geleden
Voor partijen in de Kamer komt aanval op Iran niet als verrassing

DEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.

4 uur geleden
Berendsen en Yeşilgöz brengen bezoek aan Oekraïne

KYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.

4 uur geleden
Asielopvang is grote opgave, aldus commissarissen van de Koning

DEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.

20 uur geleden
Premier Jetten wil jongeren en mensen buiten zijn bubbel opzoeken

DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"

21 uur geleden
Jetten dinsdag naar Brussel, spreekt onder anderen met Rutte

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.

21 uur geleden