Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Burg gaat niet in op lagere aantallen nareizigers

Van der Burg gaat niet in op lagere aantallen nareizigers

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) wil inhoudelijk niet ingaan op nieuwe cijfers waaruit blijkt dat er veel minder nareizende familieleden van statushouders naar Nederland komen dan zijn eigen partij de VVD eerder had voorgespiegeld. Het gaat hierbij vooral om nareis-op-nareis: gezinsleden die komen in het kader van gezinshereniging en dan vervolgens zelf weer familieleden laten overkomen. Het kabinet-Rutte 4 struikelde vorige zomer over een door de VVD gewenste beperking van de gezinshereniging.

Het zou destijds volgens VVD-leider Dilan Yeşilgöz gaan om duizenden mensen, maar de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) meldt dat het een paar honderd mensen betreft. Van 2019 tot en met 2023 hadden in totaal 880 mensen een nareis-op-nareisaanvraag ingediend, waarvan er vooralsnog 350 zijn toegekend. Over het jaar 2023 is nog niet alles bekend. In de periode 2019 tot en met 2022 ging het bij ongeveer 1 procent van alle toegekende nareisaanvragen om een zogeheten gestapelde nareis, aldus de IND, die dit stapelen ongewenst noemt omdat de procedure alleen om het kerngezin zou moeten gaan.

Maar ook al is het aantal mensen dat binnenkomt na een gestapelde nareis flink lager, dan nog is het volgens Van der Burg moeilijk opvang te regelen. "Even voor de helderheid. We spreken de hele tijd over twintig plekken hier, dertig plekken daar, vijftig plekken hier. Dan zijn een paar honderd plekken ook uitermate belangrijk", zegt de bewindsman. Sinds zeker twee jaar zijn er veel te weinig opvangplekken zodat gemeenten werd verzocht (crisis-)noodopvang te regelen.

Van der Burg wijst erop dat de instroom van asielzoekers nog erg hoog is en dat nareis daarvan een groot onderdeel is "namelijk 20 procent van de totale instroom". Daarom was er discussie in het vorige kabinet over wie er mag nareizen. "Dat heeft ook te maken met de leeftijd van kinderen. Doe je dat tot 18 jaar of 25 jaar?", zegt Van der Burg. Dat zat allemaal in het pakket maatregelen dat volgens hem wel nodig was om grip te krijgen op de instroom.

De VVD'er wil ook niet zeggen wat hij heeft gedeeld met zijn partij toen deze kwestie speelde. Van der Burg zit nu nog in het demissionaire kabinet, maar is ook gekozen in de Tweede Kamer.

Meer uit Politiek

Sjoerdsma weet niets van "schaduwdeal" naast akkoord met PRO

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.

1 uur geleden
Kabinet zint niet op alternatief voor AOW-plan, zegt Vijlbrief

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.

3 uur geleden
Ouwehand mist benodigde 'maximale energie' voor partijleiderschap

DEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.

3 uur geleden
Partijen willen opheldering over 'schaduwdeal' van Sjoerdsma

DEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.

3 uur geleden
Jetten: eerst deal over sociale zekerheid, dan praten over geld

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiële afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.

4 uur geleden
VVD botst met Kamer over bezuinigingen sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.

5 uur geleden
D66: alternatief voor bezuinigingen mag buiten sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.

6 uur geleden