Van der Burg: EU-deal helpt ook asielgesprek in coalitie
DEN HAAG (ANP) - De langverwachte asieldeal die de lidstaten van de Europese Unie donderdag sloten na een jarenlange impasse, zal ook helpen met het verlichten van de spanningen over het politiek gevoelige onderwerp in de coalitie, verwacht staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). De verschillen in opvatting over asielopvang en migratie tussen de vier regeringspartijen zijn groot. Als het Europese asielakkoord langer op zich had laten wachten, zou dat het overleg in de regeringscoalitie ook lastiger hebben gemaakt, denkt de bewindsman.
Hij geeft wel een winstwaarschuwing: het EU-akkoord "gaat uiteindelijk helpen", maar biedt op korte termijn nog geen soelaas. Eerst moet het Europees Parlement zich nog over de kwestie buigen. Ook is een deal met Tunesië nog steeds belangrijk om de asielinstroom vanuit Noord-Afrika te verminderen.
Het verlagen van het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt is een belangrijk punt voor het kabinet, en premier Mark Rutte (evenals Van der Burg van de VVD) in het bijzonder. Rutte beloofde zijn partij alles op alles te zetten om ervoor te zorgen dat minder mensen naar Nederland komen in de hoop op een verblijfsvergunning.
Geïdentificeerd en beoordeeld
Al met al is de staatssecretaris blij met het akkoord, dat een einde maakte aan een jarenlange impasse als het om migratieafspraken gaat. De nieuwe afspraken regelen onder meer dat asielzoekers uit veilige landen al aan de Europese buitengrenzen worden geïdentificeerd en beoordeeld. Migranten die weinig kans maken op asiel, mogen meteen worden vastgezet en uiteindelijk teruggestuurd. Dat moet hen ontmoedigen om nog naar Europa af te reizen.
"Veel mensen die Nederland binnenkomen, komen binnen via zuidelijke landen", aldus Van der Burg. Het is volgens de staatssecretaris "goed als we mensen snel duidelijkheid geven of ze in Europa kunnen blijven ja of nee. En het is goed voor het draagvlak dat we tegen mensen zeggen die nauwelijks kans maken: we gaan snel kijken of jij die ene uitzondering bent. Anders moet je terug."
Eigen migratieplan
Woonminister Hugo de Jonge vindt de asieldeal een "ongelooflijk betekenisvolle stap". Of het de spanning binnen de coalitie zal verminderen, wil hij niet met zoveel woorden zeggen. De Jonge benadrukt dat de coalitie ook met haar eigen migratieplan moeten komen, en dat die aanpak ook zal raken aan het Europese akkoord.
Over een eigen migratieplan wordt al maanden door het kabinet onderhandeld. VVD en CDA staan daar meer geharnast in dan D66 en ChristenUnie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig NSC'er Sandra Palmen blijft ook in het nieuwe kabinet als staatssecretaris belast met het toeslagenherstel. Dat heeft D66-leider en beoogd premier Rob Jetten bevestigd. De hersteloperatie voor gedupeerden van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag wordt naar verwachting eind volgend jaar afgerond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In het nieuwe kabinet onder aanstaand premier Rob Jetten (D66) wordt één staatssecretaris verantwoordelijk voor alle digitale zaken. Tot nu toe waren die verantwoordelijkheden verdeeld over drie ministeries. De roep om een bewindspersoon met duidelijke beslismacht over digitale zaken klinkt al jaren, onder andere uit de IT-sector.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nu bekend is welke partij welke posten krijgt in het nieuw te vormen kabinet, zal de komende dagen bekendgemaakt worden wie die functies zullen vervullen. "Ik denk dat voor alle drie de partijen geldt dat we heel ver zijn met de definitieve selectie van de personen", meldt aanstaand D66-premier Rob Jetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA levert in het nieuwe kabinet onder meer de ministers van Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken en Economische Zaken. De VVD krijgt Financiën, Justitie en Veiligheid, Defensie, Volksgezondheid en Infrastructuur. Op de ministeries van Onderwijs, Landbouw en Sociale Zaken komt een D66'er. Dat hebben de partijen donderdag bekendgemaakt.
1 dag geleden