Van der Burg: erg opgelucht dat spreidingswet er komt
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) is "erg opgelucht" dat de spreidingswet op een meerderheid in de Eerste Kamer kan rekenen. "Ik heb er best wel hard aan getrokken", zei hij na afloop van het twee dagen durende debat over de politiek gevoelige wet.
In de loop van de middag werden de geruchten dat de VVD met de wet zou instemmen steeds hardnekkiger. "Pas toen de woorden werden uitgesproken, dacht ik: het gaat lukken", zei Van der Burg (VVD). Hij doelde daarmee op het betoog van VVD-senator Marian Kaljouw in tweede termijn, waarin ze na een inleiding zei dat de fractie steun aan de wet gaat geven.
Met de steun van de VVD zijn er zeker 47 senatoren voor de wet en dat "is erg fijn", zei de staatssecretaris.
Yeşilgöz
Het vertrouwen in zijn eigen partij is hij nooit kwijt geweest, zei Van der Burg. De VVD-fractie heeft in de Tweede Kamer tegen de spreidingswet gestemd en VVD-partijleider Dilan Yeşilgöz heeft recent geprobeerd de wet van tafel te krijgen.
Van der Burg oogde redelijk onbewogen over de steun voor de wet, waar hij zich al maanden hard voor heeft gemaakt. Hij wil nog wel eens emotioneel zijn, maar dat was na afloop van het debat niet zichtbaar.
Verdeeldheid
"Weet u wat het is, ik heb ook de worsteling gezien bij niet alleen verschillende partijen, maar ook binnen mijn eigen partij." Nadat duidelijk was geworden dat de wet er komt, heeft hij veel appjes gehad met steunbetuigingen. "Maar ik heb ook appjes gehad van mensen die mij heel erg dierbaar zijn, lid zijn van de VVD, en die teleurgesteld zijn. Daar heb ik als VVD'er ook mee te maken."
"Het is een wet die tot verdeeldheid heeft geleid, in alle partijen en ook in de club waar ik zelf lid van ben."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
3 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
1 dag geledenCARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.
2 dagen geleden