Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Burg: druk groeit op Italië om asielzoeker te registreren

Van der Burg: druk groeit op Italië om asielzoeker te registreren

BRUSSEL (ANP) - De druk groeit op EU-landen waar veel asielzoekers aankomen om die niet langer ongeregistreerd door te sturen naar bijvoorbeeld Nederland, zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). Daarom heeft hij toch hoop volgende maand "tot goede afspraken te gaan komen". Bij het overleg met zijn EU-collega's van vrijdagavond zat dat er nog niet in.

Van der Burg bespeurde eerder op de dag al meer en meer bijval in andere EU-landen voor extra bewaking van de Europese buitengrenzen om de instroom van asielzoekers te beperken. Dat is een van de zaken waar Nederland op hamert om de komst van asielzoekers naar Europa eindelijk in goede banen te leiden. Dat lukt al jaren niet omdat de EU-landen het niet eens kunnen worden over de verdeling van de lasten.

Het overleg van vrijdag was belegd omdat Italië en Frankrijk het weer aan de stok hadden gekregen over de omgang met een reddingsschip vol migranten. Italië en andere landen aan de EU-grens vinden dat vooral noordelijke landen te weinig asielzoekers van hen overnemen en weren bijvoorbeeld hulpschepen met bootvluchtelingen uit hun havens. Maar Italië is te verstaan gegeven dat het die wel degelijk uit de brand moet helpen, zegt Van der Burg. Italië heeft dat niet met zoveel woorden beloofd, maar "het ook niet tegengesproken", zegt zijn Tsjechische collega, die de vergadering leidde.

Nieuw actieplan

De migratieministers stemden ook allemaal in met een nieuw actieplan van de Europese Commissie. Maar dat bevat weinig nieuws, menen deskundigen. Over twee weken komen ze weer bijeen en dan moeten er nieuwe voorstellen van de commissie liggen. Daar verwacht hij wel wat van, want de lidstaten voeren ook de druk op de commissie op en "het was opvallend hoe strak die erin zat".

Nederland peinst er in de tussentijd niet over om Italië en co tegemoet te komen en bijvoorbeeld asielzoekers van deze landen over te nemen. "Eerst moeten landen hun afspraken nakomen en moeten we zien dat ze die echt waarmaken." Bovendien kan dat niet "zolang wij in Nederland zoveel mensen hebben dat we het niet aankunnen", aldus Van der Burg.

Meer uit Politiek

Klaver wil opheldering over niet-werkend kanon op Evertsen

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.

9 minuten geleden
Chatbots die stemadvies geven, negeren lokale partijen, klaagt AP

DEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).

19 minuten geleden
D66: geen begrip voor 'oorlog zonder plan' in Iran

DEN HAAG (ANP) - Anders dan het kabinet en coalitiepartners VVD en CDA heeft D66 er "geen enkel begrip" voor dat de Verenigde Staten Israël "zonder plan" een oorlog zijn begonnen tegen Iran. Dat zei fractievoorzitter Jan Paternotte in een Kamerdebat over het conflict in het Midden-Oosten. "Wat we van de Amerikaanse regering horen is elke dag iets anders", zei hij.

1 uur geleden
VVD steunt aanval op Iran niet, maar 'staat aan kant VS en Israël'

DEN HAAG (ANP) - De VVD staat achter het kabinetsbeleid om geen expliciete steun uit te spreken voor de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Maar de liberalen staan wel "aan de kant van de Amerikanen en de Israëli's", verzekerde fractievoorzitter Ruben Brekelmans in een Kamerdebat over de oorlog in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Bontenbal wil gesprek EU en VS over exitstrategie uit Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet aandringen op een gesprek tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten over de oorlog die het laatstgenoemde land met Israël voert tegen Iran, vindt CDA-leider Henri Bontenbal. Dat zal moeten gaan over een exitstrategie uit de oorlog, wat de doelstellingen zijn en hoe perspectief kan worden geboden aan de Iraanse bevolking.

3 uur geleden
GroenLinks-PvdA wil niet betrokken worden bij oorlog in Iran

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet niet betrokken worden bij de oorlog in Iran, aldus Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) in een Kamerdebat over het conflict. "Loop niet achter Netanyahu en Trump aan."

3 uur geleden
DENK, SP en PvdD vragen om 'rode lijn' tegen VS en Israël om Iran

DEN HAAG (ANP) - DENK, SP en Partij voor de Dieren vinden dat het kabinet een "rode lijn" moet trekken tegen de VS en Israël vanwege de oorlog die de landen zijn begonnen tegen Iran. Stephan van Baarle van DENK opende het Kamerdebat over de oorlog door te stellen dat de Amerikaanse president Donald Trump het "internationaal recht bij het grofvuil" heeft gezet. Hij vindt de reactie van Nederland en uit de Tweede Kamer "echt schrikbarend".

4 uur geleden