Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Burg: druk groeit op Italië om asielzoeker te registreren

Van der Burg: druk groeit op Italië om asielzoeker te registreren

BRUSSEL (ANP) - De druk groeit op EU-landen waar veel asielzoekers aankomen om die niet langer ongeregistreerd door te sturen naar bijvoorbeeld Nederland, zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). Daarom heeft hij toch hoop volgende maand "tot goede afspraken te gaan komen". Bij het overleg met zijn EU-collega's van vrijdagavond zat dat er nog niet in.

Van der Burg bespeurde eerder op de dag al meer en meer bijval in andere EU-landen voor extra bewaking van de Europese buitengrenzen om de instroom van asielzoekers te beperken. Dat is een van de zaken waar Nederland op hamert om de komst van asielzoekers naar Europa eindelijk in goede banen te leiden. Dat lukt al jaren niet omdat de EU-landen het niet eens kunnen worden over de verdeling van de lasten.

Het overleg van vrijdag was belegd omdat Italië en Frankrijk het weer aan de stok hadden gekregen over de omgang met een reddingsschip vol migranten. Italië en andere landen aan de EU-grens vinden dat vooral noordelijke landen te weinig asielzoekers van hen overnemen en weren bijvoorbeeld hulpschepen met bootvluchtelingen uit hun havens. Maar Italië is te verstaan gegeven dat het die wel degelijk uit de brand moet helpen, zegt Van der Burg. Italië heeft dat niet met zoveel woorden beloofd, maar "het ook niet tegengesproken", zegt zijn Tsjechische collega, die de vergadering leidde.

Nieuw actieplan

De migratieministers stemden ook allemaal in met een nieuw actieplan van de Europese Commissie. Maar dat bevat weinig nieuws, menen deskundigen. Over twee weken komen ze weer bijeen en dan moeten er nieuwe voorstellen van de commissie liggen. Daar verwacht hij wel wat van, want de lidstaten voeren ook de druk op de commissie op en "het was opvallend hoe strak die erin zat".

Nederland peinst er in de tussentijd niet over om Italië en co tegemoet te komen en bijvoorbeeld asielzoekers van deze landen over te nemen. "Eerst moeten landen hun afspraken nakomen en moeten we zien dat ze die echt waarmaken." Bovendien kan dat niet "zolang wij in Nederland zoveel mensen hebben dat we het niet aankunnen", aldus Van der Burg.

Meer uit Politiek

Asielminister stuurt binnenkort strengere brief spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"

9 uur geleden
Jetten: hoge olieprijs zet landen aan tot aanpak schaduwvloot

DEN HAAG/HELSINKI (ANP) - Door de sterk gestegen olieprijs voelen landen volgens premier Rob Jetten nog meer "de noodzaak" om op te treden tegen de schaduwvloot waarmee Rusland oliesancties omzeilt. Hij zei dat donderdag na een bijeenkomst met leiders van noordelijke landen in Helsinki waar werd gesproken over de aanpak van de schaduwvloot.

9 uur geleden
COA onderschrijft oproep asielminister: 'acuut noodopvang nodig'

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderschrijft de oproep aan gemeenten van de minister van Asiel en Migratie, Bart van den Brink, om met spoed voldoende opvanglocaties te realiseren. "Er is acuut noodopvang nodig om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan", stelt het COA. "Door het nijpende tekort staat de menswaardigheid van de opvang zwaar onder druk. Dat is slecht voor het welzijn van onze bewoners."

9 uur geleden
Gemeenten snappen oproep minister voor meer asielopvangplekken

DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) snapt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) om snel meer opvangplekken voor asielzoekers te regelen. De vereniging hoopt "dat gemeenten kijken waar ze kunnen helpen", aldus een woordvoerder.

9 uur geleden
GroenLinks en PvdA samen verder als Progressief Nederland (PRO)

HALFWEG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan vanaf juni samen verder onder de naam Progressief Nederland. "Roepnaam: PRO." Dat hebben de partijen, die samen de grootste oppositiefractie vormen in de Tweede Kamer, donderdag bekendgemaakt.

9 uur geleden
Asielminister vraagt gemeenten met spoed om asielopvanglocaties

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.

10 uur geleden
Nederland zoekt met Duitsland naar gastlanden voor terugkeerhub

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.

15 uur geleden