Van der Burg belooft hardere aanpak overlastplegende asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) gaat harder optreden tegen asielzoekers die overlast plegen. Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Hij wil dat doen met nieuwe afspraken, strenger toezicht en effectiever uitzetbeleid.
Volgens Van der Burg is het "absoluut onaanvaardbaar" als asielzoekers overlast geven of misdaden plegen. " Zij moeten sneller en harder worden aangepakt. Dat gebeurt door crimineel gedrag te bestraffen, overlastgevende asielzoekers sober op te vangen, snel op hun aanvraag te beslissen en als duidelijk is dat ze niet in Nederland mogen blijven, werken aan terugkeer."
Asielzoekers kunnen straks makkelijker op de zogenoemde Handhaving- en Toezichtlocatie (HTL) voor overlastgevers worden geplaatst. Nu komen daar alleen nog mensen terecht die zich ernstig hebben misdragen in een asielzoekerscentrum, straks kan dat ook als dat buiten een azc gebeurt. Op zo'n locatie worden volgens Van der Burg ook kamercontroles gedaan om te kijken of er gestolen spullen, wapens of zelfs "illegale slapers" liggen.
Sobere opvanglocaties
Van der Burg is ook in gesprek over het inrichten van sobere opvanglocaties voor asielzoekers die weinig kans hebben om in Nederland te mogen blijven. Veel van de grootste overlastgevers komen uit deze relatief kleine groep. Een van de mogelijke locaties is een oudere gevangenis in Almere.
Een groot deel van de maatregelen waar Van der Burg over schrijft was al eerder aangekondigd en draait om betere coördinatie tussen allerlei betrokken partijen, waaronder gemeenten. Zo werd in september een speciale Nationaal Coördinator Aanpak Overlast aangesteld die samen met bijvoorbeeld de opvangorganisaties en politie en justitie de aanpak moet verbeteren.
Mobiel straatteam
Daarnaast wordt geëxperimenteerd met een mobiel straatteam dat volgens Van der Burg met "street credibility" (gevoel voor de op straat levende taal en cultuur) toezicht houdt. Van der Burg spreekt ook van ketenmariniers, een projectteam van adviseurs, een analyse-instrument, procesoptimalisatie bij de asielaanvraag, een werkgroep van het Openbaar Ministerie en een "integraal plan" voor het openbaar vervoer. Betere begeleiding is volgens hem eveneens van belang.
Hoe hij sneller mensen gaat uitzetten die niet mogen blijven, is nog niet duidelijk. De aanpak kost 45 miljoen euro.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verklaring van Nederland en vijf bondgenoten om de scheepvaart in de Straat van Hormuz te beschermen is een "heel duidelijk signaal" aan Iran dat het moet stoppen met aanvallen op landen in de Golfregio. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiën, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) vindt de situatie rond de arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA) "alarmerend". Ingrijpen is hard nodig om de regeling uitvoerbaar en betaalbaar te houden, anders zijn op termijn veel hardere maatregelen nodig in de sociale zekerheid, waarschuwde hij in een Kamerdebat.
21 uur geleden