Van Ark wil lijst onveilige stoffen in voedingssupplementen
DEN HAAG (ANP) - Onveilige stoffen in voedingssupplementen worden voortaan op een nationale lijst gezet, schrijft minister Tamara van Ark (Medische zorg) aan de Tweede Kamer. Ze wil die lijst opnemen in de Warenwet, waarin regels zijn vastgelegd voor voedselveiligheid. De lijst is nodig omdat er "met enige regelmaat" onveilige voedingssupplementen worden verkocht "die gezondheidsschade bij gebruikers kunnen veroorzaken". De supplementen, zoals vitaminepillen, kunnen bijvoorbeeld leiden tot "maagdarmklachten, hoofdpijn en duizeligheid tot hartklachten en hersenbloedingen".
Volgens het ministerie kan de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA) nu "minder efficiënt en effectief toezicht houden" op voedingssupplementen, omdat maar enkele stoffen verboden zijn volgens de Europese en Nederlandse wet. Daardoor moet soms per supplement worden bepaald of het onveilig is en dat kost veel tijd. Mensen kunnen ziek worden door de stoffen in sommige voedingssupplementen, maar ook door de hoeveelheid van die stoffen en hoe die op elkaar en op medicijnen inwerken.
De lijst moet worden opgesteld samen met onder meer het RIVM, NVWA-BuRO, de Dopingautoriteit en het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen. Naast deze lijst wil Van Ark "(meer) geharmoniseerde" Europese wetgeving over de veiligheid van voedingssupplementen. Ook wil ze meer voorlichting geven over de risico's van internethandel in voedingssupplementen en onderzoeken of er meldingen kunnen komen voor supplementen die op de Nederlandse markt komen. Dit alles zal niet "van vandaag op morgen zijn afgerond", aldus de minister. Dat zal nog een paar jaar duren.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Het is niet bekend of er mensen zijn aangehouden. Een politiewoordvoerder wil daar niets over zeggen.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) is "ontzet en geschokt" door de schietpartij op het Australische Bondi Beach. Op het bekende strand in Sydney was een chanoekaviering gaande toen de schutters het vuur openden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Concertgebouw in Amsterdam is aan het begin van de middag een kleine demonstratie van mensen die tegen de komst zijn van de Israëlische voorzanger Shai Abramson. Het gaat om nog geen twintig mensen, met bordjes met teksten als: "geen podium voor genocide" en "het Concertgebouw is occupied". Er is verder veel politie op de been.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Joden moeten overal vrij en zonder angst hun geloof kunnen vieren", zegt D66-leider Rob Jetten in reactie op de aanslag in Sydney in Australië. Daar openden schutters zondag het vuur op een chanoekaviering op een strand in de stad.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Pro-Palestijnse activisten die al dagen een universiteitspand aan de Drift in Utrecht bezetten, zijn daar zondagochtend weggegaan. Dat melden ze op Instagram en bevestigt de universiteit. Die laat weten dat met de politie de situatie binnen wordt bekeken en dat het pand maandag in ieder geval nog dicht is vanwege opruimwerkzaamheden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Van het nieuwe boek van Dan Brown, Het ultieme geheim, zijn drie maanden na verschijning al meer dan 200.000 exemplaren verkocht. Het boek heeft daarmee de gouden status bereikt, heeft CPNB zondag bekendgemaakt. De boekenkoepel spreekt van een "opmerkelijk snelle bekroning".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB) meldt dat zijn gedachten bij de slachtoffers van de aanslag in Sydney zijn. Daar zijn op Bondi Beach meerdere mensen doodgeschoten tijdens een chanoekaviering.
2 uur geleden