Van Ark: voldoende beschermingsmiddelen voor de zorgsector
DEN HAAG (ANP) - Voor medewerkers in de zorgsector zijn er voldoende persoonlijke beschermingsmiddelen beschikbaar om de tweede coronagolf aan te kunnen. Het gaat dan om het regulier en preventief gebruik van medische mondmaskers, handschoenen en isolatiejassen. Dat staat in een onderzoek dat het ministerie van Volksgezondheid heeft laten uitvoeren, schrijft zorgminister Tamara van Ark aan de Tweede Kamer.
"Er zijn de afgelopen periode enorm veel beschermingsmiddelen ingekocht. Het is goed nieuws dat er nu voldoende voorraad is voor de tweede golf. We blijven naast de inkoop door zorginstellingen, inzetten op voldoende noodvoorraad van beschermingsmiddelen bij het Landelijk Consortium Hulpmiddelen (LCH) en productie in Nederland", aldus Van Ark. Het gaat om alle vormen van zorg.
In het onderzoek is gekeken naar het verwachte regulier verbruik, preventief verbruik en verbruik bij coronapatiëntenzorg. Tegelijk is een inschatting gemaakt van de voorraden bij de zorginstellingen, de noodvoorraad van het LCH en de verwachte leveringen aan deze instellingen. Daardoor "ontstaat er een beeld in welke mate de voorraad persoonlijke beschermingsmiddelen voldoende is voor de zorg".
Kennis
De onderzoekers gingen daarbij uit van de kennis van de sector op deze terreinen. De uitkomsten zijn ook besproken met experts, brancheorganisaties, beroepsgroepen en vakbonden.
Volgens Van Ark is de voorraad van de medische mondmaskers en isolatiejassen waarschijnlijk zelfs voldoende om een eventuele derde golf op te vangen. Momenteel liggen er ongeveer 600 miljoen goedgekeurde chirurgische mondmaskers op voorraad.
Handschoenen
Dat ligt anders bij de handschoenen. Daarvan is nog steeds een wereldwijde schaarste, waardoor er op termijn mogelijk een tekort aan kan ontstaan. Het LCH probeert daarom meer handschoenen in te kopen en kijkt naar de mogelijkheid om handschoenen zelf te maken in Nederland.
Zorginstellingen moeten zelf beschermingsmiddelen inkopen. Het LCH is een tijdelijke noodvoorziening als zorginstellingen en zorgverleners zelf niet aan genoeg beschermingsmiddelen kunnen komen. Dat gebeurde tijdens de eerst coronagolf.
Meer uit Binnenland
DOKKUM (ANP) - Het koninklijk gezin is klaar voor Koningsdag in Dokkum, waar maandag de nationale viering van Koningsdag plaatsvindt. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde op sociale media een foto van het koningspaar en hun drie dochters. "Dokkum, we hebben er zin in!", staat in het bijschrift. Ook melden ze: "We sjogge der nei út!", Fries voor 'we kijken ernaar uit'.
1 minuut geledenUTRECHT (ANP) - De eerste bezoekers van koningsdagevenementen in het land zijn met de trein onderweg, ziet de NS. De reizigersstroom komt volgens de vervoerder rustig op gang. "De vroege vogels zijn nu op pad, maar de grote stroom verwachten we aan het einde van de ochtend en begin van de middag", laat een NS-woordvoerder weten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Striptekenaar Dick Matena is zondag op 83-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Dat laat Rob van Bavel, hoofdredacteur van tijdschrift Eppo en uitgever van Uitgeverij L, waarvoor Matena tekende, maandag weten aan het ANP.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Zowel de steun voor de monarchie als de rapportcijfers voor koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia blijven dit jaar gelijk ten opzichte van vorig jaar. Dat staat in de jaarlijkse NOS Koningsdagenquête 2026, uitgevoerd door Ipsos I&O. In de afgelopen jaren namen de steun voor de monarchie en de rapportcijfers nog licht toe.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
20 uur geleden