Van Ark: terugkeer van pil in basispakket is aan nieuw kabinet
DEN HAAG (ANP) - Een nieuw kabinet moet beslissen over de terugkeer van de anticonceptiepil in het basispakket van de zorgverzekering, vindt demissionair minister Tamara van Ark (Medische Zorg). De Tweede Kamer nam in februari, vlak voor de verkiezingen, met een nipte meerderheid een motie van de PvdA aan om de pil weer in het basispakket onder te brengen voor alle vrouwen die dit middel gebruiken.
De voorstanders vinden het onzin dat Van Ark het besluit doorschuift, ook omdat het de overheid geen geld kost. Hooguit is het van invloed op de premie, stelde SP-Kamerlid Maarten Hijink. Hij vindt het onterecht dat de kosten nu volledig bij de vrouwen liggen. Ook leidt vergoeding mogelijk tot minder ongewenste zwangerschappen en dus minder abortussen. Bovendien is de Tweede Kamer, anders dan het kabinet, niet demissionair.
Maar Van Ark wees erop dat het gaat om de kosten - naar schatting 25 tot 60 miljoen euro - en het stellen van prioriteiten. De Kamer heeft niet duidelijk gemaakt waar dat van betaald moet worden. De minister vindt zichzelf en het kabinet nu niet in de positie om die afweging nu te maken.
Geen medische noodzaak
Zelf zei ze geen voorstander te zijn van de pil in het basispakket, omdat het geen medische noodzaak is, waar het basispakket voor is bedoeld. Als de Kamer toch een collectieve financiering van de pil wil doorzetten, dan zou ze het niet via het basispakket doen, zei ze. Naast haar eigen VVD, stemden ook CDA, PVV en SGP begin dit jaar tegen de motie. Samen hadden ze 74 zetels; nu hebben deze partijen er 69. Niet duidelijk is nog hoe de nieuwe partijen erin staan.
De pil werd in 2011 voor de meeste vrouwen uit de basisverzekering gehaald. Sindsdien krijgen alleen meisjes onder de 18 jaar de kosten voor de pil volledig vergoed. Tussen de 18 en 21 jaar is dat ook zo, maar gaan de kosten van het eigen risico af. Vanaf 21 jaar moeten vrouwen het zelf betalen of zich aanvullend verzekeren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verklaring van Nederland en vijf bondgenoten om de scheepvaart in de Straat van Hormuz te beschermen is een "heel duidelijk signaal" aan Iran dat het moet stoppen met aanvallen op landen in de Golfregio. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiën, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.
18 uur geleden