Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Ark: terugkeer van pil in basispakket is aan nieuw kabinet

Van Ark: terugkeer van pil in basispakket is aan nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - Een nieuw kabinet moet beslissen over de terugkeer van de anticonceptiepil in het basispakket van de zorgverzekering, vindt demissionair minister Tamara van Ark (Medische Zorg). De Tweede Kamer nam in februari, vlak voor de verkiezingen, met een nipte meerderheid een motie van de PvdA aan om de pil weer in het basispakket onder te brengen voor alle vrouwen die dit middel gebruiken.

De voorstanders vinden het onzin dat Van Ark het besluit doorschuift, ook omdat het de overheid geen geld kost. Hooguit is het van invloed op de premie, stelde SP-Kamerlid Maarten Hijink. Hij vindt het onterecht dat de kosten nu volledig bij de vrouwen liggen. Ook leidt vergoeding mogelijk tot minder ongewenste zwangerschappen en dus minder abortussen. Bovendien is de Tweede Kamer, anders dan het kabinet, niet demissionair.

Maar Van Ark wees erop dat het gaat om de kosten - naar schatting 25 tot 60 miljoen euro - en het stellen van prioriteiten. De Kamer heeft niet duidelijk gemaakt waar dat van betaald moet worden. De minister vindt zichzelf en het kabinet nu niet in de positie om die afweging nu te maken.

Geen medische noodzaak

Zelf zei ze geen voorstander te zijn van de pil in het basispakket, omdat het geen medische noodzaak is, waar het basispakket voor is bedoeld. Als de Kamer toch een collectieve financiering van de pil wil doorzetten, dan zou ze het niet via het basispakket doen, zei ze. Naast haar eigen VVD, stemden ook CDA, PVV en SGP begin dit jaar tegen de motie. Samen hadden ze 74 zetels; nu hebben deze partijen er 69. Niet duidelijk is nog hoe de nieuwe partijen erin staan.

De pil werd in 2011 voor de meeste vrouwen uit de basisverzekering gehaald. Sindsdien krijgen alleen meisjes onder de 18 jaar de kosten voor de pil volledig vergoed. Tussen de 18 en 21 jaar is dat ook zo, maar gaan de kosten van het eigen risico af. Vanaf 21 jaar moeten vrouwen het zelf betalen of zich aanvullend verzekeren.

Meer uit Politiek

Eerdmans: formatiestuk D66 en CDA moet anders voor rechts kabinet

DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 vindt dat "een aantal goede punten" staat in het formatiestuk van D66 en CDA, maar dat dit "wel naar rechts getrokken" moet worden voordat zijn partij kan aansluiten. Voor zijn gesprek met informateur Sybrand Buma (CDA) laat de partijleider in het midden wat er precies anders aan moet. Desgevraagd herhaalt hij wel dat zijn partij tegen het voorstel van D66 en CDA is om rekeningrijden in te voeren.

10 minuten geleden
Mensen googelden dit jaar veel naar informatie over verkiezingen

AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar veel op Google gezocht naar informatie over de Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober. Zoekopdrachten die met de verkiezingen te maken hebben, voeren het jaaroverzicht van de zoekmachine aan.

1 uur geleden
Een op drie Nederlanders verwacht snellere formatie dan voorheen

DEN HAAG (ANP) - Een derde van de Nederlanders denkt dat de huidige kabinetsformatie sneller zal gaan dan de vorige formaties. Dat blijkt uit een enquête van Kieskompas en het ANP onder ruim 56.000 mensen. Ruim 40 procent van de respondenten gelooft niet dat de formatie sneller zal gaan dan de laatste keren.

3 uur geleden
Struijs: een minderheidskabinet is voor 50PLUS veel gunstiger

DEN HAAG (ANP) - 50PLUS wil wel meewerken aan een minderheidskabinet, zei partijleider Struijs nadat hij met informateur Sybrand Buma had gepraat. "Dan heb je per onderwerp invloed. Dat is een veel gunstigere situatie voor ons."

20 uur geleden
Debat strafbaarheid illegaliteit stap dichterbij na vragenronde

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Asiel, VVD) heeft schriftelijk antwoord gegeven op de 277 vragen van Kamerleden over de strafbaarstelling van illegaliteit. Vlak voor de zomervakantie leidde een voorstel van de PVV hierover tot veel ophef, waarop Van Weel een tegenvoorstel deed. Nu de vragen daarover zijn beantwoord, is een Tweede Kamerdebat over zijn zogeheten 'novelle' een stap dichterbij.

20 uur geleden
Dijk wil liever meerderheidskabinet waaraan hij zelf niet meedoet

DEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk wil een meerderheidskabinet, zei hij voordat hij met informateur Sybrand Buma in gesprek ging. "Zodat er ook wat stabiliteit is, de komende tijd. En niet nog meer ruzie en gedoe." Zelf wil Dijk oppositie voeren, herhaalde hij woensdag.

21 uur geleden
Stoffer heeft voorkeur voor 'centrumrechts meerderheidskabinet'

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer heeft nog steeds een voorkeur voor een "centrumrechts meerderheidskabinet", zei hij woensdag voor een gesprek met informateur Sybrand Buma. De christelijke politicus vindt het goed dat D66 en CDA hun aanzet voor een coalitieakkoord hebben afgerond, al kan hij zich hier niet volledig in vinden.

23 uur geleden