Van 04.00 tot ten minste 08.00 uur geen treinen door staking
DEN HAAG (ANP) - In het hele land rijden er woensdag tussen 04.00 en 08.00 uur geen treinen. Medewerkers van NS en het streekvervoer leggen dan het werk neer voor het behoud van de vroegpensioenregeling voor zware beroepen. Alleen op het traject Amsterdam Centraal-Schiphol is een minimale dienstregeling, zo bepaalde de rechter dinsdag in een kort geding.
Ook bussen, trams en treinen van Arriva, Keolis, EBS, Qbuzz en Transdev, waar ook Connexxion en Hermes onder vallen, rijden niet tijdens de staking, net als de internationale treinen vanuit Nederland.
NS verwacht dat de treinen "in de loop van de ochtend" weer normaal kunnen rijden. Door de staking kan het opstarten van de dienstregeling van de treinen en het streekvervoer namelijk pas vanaf 08.00 uur gebeuren. Reizigers krijgen het advies om de reisplanner kort voor vertrek te bekijken.
Tussen Amsterdam Centraal en Schiphol rijden per uur vier keer treinen. Dat bepaalde de rechter dinsdag in een kort geding van de luchthaven en de gemeente Haarlemmermeer tegen vakbond FNV. De luchthaven vreesde dat er een verkeersinfarct zou ontstaan door de staking, met onveilige situaties tot gevolg. NS adviseert reizigers van en naar Schiphol om, als de mogelijkheid er is, te kiezen voor alternatief vervoer, omdat de treinen die rijden waarschijnlijk erg druk zullen zijn.
Dinsdag was er al een staking voor hetzelfde doel van medewerkers van stadsvervoerders GVB (Amsterdam), HTM (Den Haag) en RET (Rotterdam) tussen 04.00 uur en 08.00 uur. Daardoor was er nauwelijks openbaar vervoer in en rond die grote steden. In de loop van de ochtend waren de dienstregelingen weer enigszins op orde.
Sommige ziekenhuizen laten patiënten en medewerkers weten dat er wordt gestaakt. Zo heeft het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis in Amsterdam een bericht op de website geplaatst. Haaglanden MC in Den Haag heeft patiënten die woensdag een afspraak hebben laten weten van de staking. Niet overal wordt rekening gehouden met overlast. Zo meldt een woordvoerster van ziekenhuis Adrz in Goes dat zowel patiënten als medewerkers altijd al vooral met eigen vervoer naar het ziekenhuis reizen.
Ook studenten hebben mogelijk last van de staking. De onderwijsinstellingen die het ANP gesproken heeft, laten weten coulant te zijn als studenten te laat komen. De HAN in Arnhem en Nijmegen hoopt dat het meevalt voor studenten. Zadkine mbo in Rotterdam wijst erop dat veel jongeren niet te ver wonen van de school en dus ook op een andere manier kunnen komen dan met het ov.
Meer uit Binnenland
ALBLASSERDAM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Alblasserdam woedt een brand in een bedrijfspand, meldt de veiligheidsregio. Die adviseert omwonenden om ramen en deuren te sluiten wegens rookontwikkeling.
7 uur geledenSPRANG-CAPELLE (ANP) - De politie heeft zaterdag in het Brabantse Sprang-Capelle een verdachte aangehouden die wordt verdacht van poging tot doodslag of moord. Bij de aanhouding werd een schot gelost, maar niemand raakte gewond.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer tweeduizend mensen demonstreren zaterdagmiddag op het Malieveld in Den Haag tegen het Iraanse regime. Er klinkt muziek en ze dragen protestborden mee met teksten als 'Down with the islamic republic in Iran' en 'End the dictatorship in Iran'. Ook hebben de demonstranten de oude Iraanse vlag mee, een groen-wit-rode vlag met in het midden een leeuw met zwaard die tot 1979 werd gebruikt.
14 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
21 uur geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
23 uur geleden