Van 04.00 tot ten minste 08.00 uur geen treinen door staking
DEN HAAG (ANP) - In het hele land rijden er woensdag tussen 04.00 en 08.00 uur geen treinen. Medewerkers van NS en het streekvervoer leggen dan het werk neer voor het behoud van de vroegpensioenregeling voor zware beroepen. Alleen op het traject Amsterdam Centraal-Schiphol is een minimale dienstregeling, zo bepaalde de rechter dinsdag in een kort geding.
Ook bussen, trams en treinen van Arriva, Keolis, EBS, Qbuzz en Transdev, waar ook Connexxion en Hermes onder vallen, rijden niet tijdens de staking, net als de internationale treinen vanuit Nederland.
NS verwacht dat de treinen "in de loop van de ochtend" weer normaal kunnen rijden. Door de staking kan het opstarten van de dienstregeling van de treinen en het streekvervoer namelijk pas vanaf 08.00 uur gebeuren. Reizigers krijgen het advies om de reisplanner kort voor vertrek te bekijken.
Tussen Amsterdam Centraal en Schiphol rijden per uur vier keer treinen. Dat bepaalde de rechter dinsdag in een kort geding van de luchthaven en de gemeente Haarlemmermeer tegen vakbond FNV. De luchthaven vreesde dat er een verkeersinfarct zou ontstaan door de staking, met onveilige situaties tot gevolg. NS adviseert reizigers van en naar Schiphol om, als de mogelijkheid er is, te kiezen voor alternatief vervoer, omdat de treinen die rijden waarschijnlijk erg druk zullen zijn.
Dinsdag was er al een staking voor hetzelfde doel van medewerkers van stadsvervoerders GVB (Amsterdam), HTM (Den Haag) en RET (Rotterdam) tussen 04.00 uur en 08.00 uur. Daardoor was er nauwelijks openbaar vervoer in en rond die grote steden. In de loop van de ochtend waren de dienstregelingen weer enigszins op orde.
Sommige ziekenhuizen laten patiënten en medewerkers weten dat er wordt gestaakt. Zo heeft het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis in Amsterdam een bericht op de website geplaatst. Haaglanden MC in Den Haag heeft patiënten die woensdag een afspraak hebben laten weten van de staking. Niet overal wordt rekening gehouden met overlast. Zo meldt een woordvoerster van ziekenhuis Adrz in Goes dat zowel patiënten als medewerkers altijd al vooral met eigen vervoer naar het ziekenhuis reizen.
Ook studenten hebben mogelijk last van de staking. De onderwijsinstellingen die het ANP gesproken heeft, laten weten coulant te zijn als studenten te laat komen. De HAN in Arnhem en Nijmegen hoopt dat het meevalt voor studenten. Zadkine mbo in Rotterdam wijst erop dat veel jongeren niet te ver wonen van de school en dus ook op een andere manier kunnen komen dan met het ov.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.
4 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.
6 uur geleden