Van 04.00 tot ten minste 08.00 uur geen treinen door staking
DEN HAAG (ANP) - In het hele land rijden er woensdag tussen 04.00 en 08.00 uur geen treinen. Medewerkers van NS en het streekvervoer leggen dan het werk neer voor het behoud van de vroegpensioenregeling voor zware beroepen. Alleen op het traject Amsterdam Centraal-Schiphol is een minimale dienstregeling, zo bepaalde de rechter dinsdag in een kort geding.
Ook bussen, trams en treinen van Arriva, Keolis, EBS, Qbuzz en Transdev, waar ook Connexxion en Hermes onder vallen, rijden niet tijdens de staking, net als de internationale treinen vanuit Nederland.
NS verwacht dat de treinen "in de loop van de ochtend" weer normaal kunnen rijden. Door de staking kan het opstarten van de dienstregeling van de treinen en het streekvervoer namelijk pas vanaf 08.00 uur gebeuren. Reizigers krijgen het advies om de reisplanner kort voor vertrek te bekijken.
Tussen Amsterdam Centraal en Schiphol rijden per uur vier keer treinen. Dat bepaalde de rechter dinsdag in een kort geding van de luchthaven en de gemeente Haarlemmermeer tegen vakbond FNV. De luchthaven vreesde dat er een verkeersinfarct zou ontstaan door de staking, met onveilige situaties tot gevolg. NS adviseert reizigers van en naar Schiphol om, als de mogelijkheid er is, te kiezen voor alternatief vervoer, omdat de treinen die rijden waarschijnlijk erg druk zullen zijn.
Dinsdag was er al een staking voor hetzelfde doel van medewerkers van stadsvervoerders GVB (Amsterdam), HTM (Den Haag) en RET (Rotterdam) tussen 04.00 uur en 08.00 uur. Daardoor was er nauwelijks openbaar vervoer in en rond die grote steden. In de loop van de ochtend waren de dienstregelingen weer enigszins op orde.
Sommige ziekenhuizen laten patiënten en medewerkers weten dat er wordt gestaakt. Zo heeft het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis in Amsterdam een bericht op de website geplaatst. Haaglanden MC in Den Haag heeft patiënten die woensdag een afspraak hebben laten weten van de staking. Niet overal wordt rekening gehouden met overlast. Zo meldt een woordvoerster van ziekenhuis Adrz in Goes dat zowel patiënten als medewerkers altijd al vooral met eigen vervoer naar het ziekenhuis reizen.
Ook studenten hebben mogelijk last van de staking. De onderwijsinstellingen die het ANP gesproken heeft, laten weten coulant te zijn als studenten te laat komen. De HAN in Arnhem en Nijmegen hoopt dat het meevalt voor studenten. Zadkine mbo in Rotterdam wijst erop dat veel jongeren niet te ver wonen van de school en dus ook op een andere manier kunnen komen dan met het ov.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
8 uur geledenVALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.
9 uur geledenROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
11 uur geleden