Van 04.00 tot ten minste 08.00 uur geen treinen door staking
DEN HAAG (ANP) - In het hele land rijden er woensdag tussen 04.00 en 08.00 uur geen treinen. Medewerkers van NS en het streekvervoer leggen dan het werk neer voor het behoud van de vroegpensioenregeling voor zware beroepen. Alleen op het traject Amsterdam Centraal-Schiphol is een minimale dienstregeling, zo bepaalde de rechter dinsdag in een kort geding.
Ook bussen, trams en treinen van Arriva, Keolis, EBS, Qbuzz en Transdev, waar ook Connexxion en Hermes onder vallen, rijden niet tijdens de staking, net als de internationale treinen vanuit Nederland.
NS verwacht dat de treinen "in de loop van de ochtend" weer normaal kunnen rijden. Door de staking kan het opstarten van de dienstregeling van de treinen en het streekvervoer namelijk pas vanaf 08.00 uur gebeuren. Reizigers krijgen het advies om de reisplanner kort voor vertrek te bekijken.
Tussen Amsterdam Centraal en Schiphol rijden per uur vier keer treinen. Dat bepaalde de rechter dinsdag in een kort geding van de luchthaven en de gemeente Haarlemmermeer tegen vakbond FNV. De luchthaven vreesde dat er een verkeersinfarct zou ontstaan door de staking, met onveilige situaties tot gevolg. NS adviseert reizigers van en naar Schiphol om, als de mogelijkheid er is, te kiezen voor alternatief vervoer, omdat de treinen die rijden waarschijnlijk erg druk zullen zijn.
Dinsdag was er al een staking voor hetzelfde doel van medewerkers van stadsvervoerders GVB (Amsterdam), HTM (Den Haag) en RET (Rotterdam) tussen 04.00 uur en 08.00 uur. Daardoor was er nauwelijks openbaar vervoer in en rond die grote steden. In de loop van de ochtend waren de dienstregelingen weer enigszins op orde.
Sommige ziekenhuizen laten patiënten en medewerkers weten dat er wordt gestaakt. Zo heeft het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis in Amsterdam een bericht op de website geplaatst. Haaglanden MC in Den Haag heeft patiënten die woensdag een afspraak hebben laten weten van de staking. Niet overal wordt rekening gehouden met overlast. Zo meldt een woordvoerster van ziekenhuis Adrz in Goes dat zowel patiënten als medewerkers altijd al vooral met eigen vervoer naar het ziekenhuis reizen.
Ook studenten hebben mogelijk last van de staking. De onderwijsinstellingen die het ANP gesproken heeft, laten weten coulant te zijn als studenten te laat komen. De HAN in Arnhem en Nijmegen hoopt dat het meevalt voor studenten. Zadkine mbo in Rotterdam wijst erop dat veel jongeren niet te ver wonen van de school en dus ook op een andere manier kunnen komen dan met het ov.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Het aantal mensen dat gebruikmaakt van voedselbanken is vorig jaar gestegen. Voedselbanken Nederland denkt dat mensen de voedselbanken beter weten te vinden, maar ziet ook steeds meer gepensioneerden zonder aanvullend pensioen, zzp'ers en andere werkenden die niet kunnen rondkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Honderd verdachten van oplichting zijn vanaf maandag te zien op digitale schermen langs de weg, op stations, in reclames op televisie, op sociale media en op de website van de politie. De verdachten worden eerst onherkenbaar getoond. Als zij zich niet melden, gebeurt dat vanaf 23 maart herkenbaar. Deze campagne wordt naast opsporing van verdachten ingezet om nieuwe daders te ontmoedigen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In een restaurant aan de Kruisstraat in Eindhoven is brand uitgebroken nadat vermoedelijk zwaar vuurwerk naar binnen was gegooid. Dat meldt de politie op X. Het vuurwerk veroorzaakte een explosie. Er is niemand gewond geraakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanuit meerdere plekken in het land melden mensen via sociale media dat ze zondagavond rond 19.00 uur een soort vuurbol hebben gezien in de lucht. Waarschijnlijk gaat het om een meteoor, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek, ofwel een stukje ruimtepuin dat in de dampkring verbrandt en daarmee een geel lichtspoor achterlaat aan de hemel.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep Nederlanders die in Oman was gestrand, reist maandag door naar Schiphol vanaf de luchthaven van Hurghada in Egypte. Het gaat om de Nederlanders die eerst in de Omaanse hoofdstad Muscat worden opgehaald met een militair vliegtuig van Defensie. Zij worden door Defensie naar Hurghada gebracht en vliegen vanaf daar door naar Amsterdam, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Den Bosch en Tilburg ligt tot zeker dinsdagochtend stil nadat eerder dit weekend een werktrein ontspoorde bij Vught. Eerder was de verwachting dat er maandagochtend weer treinen konden rijden op het traject, maar die prognose is bijgesteld, meldt een woordvoerder van ProRail. Het treinverkeer tussen beide Brabantse steden ligt sinds zaterdagochtend vroeg stil.
14 uur geledenMAARSSEN (ANP) - Door een ongeluk op de Zuilense Ring (N230) bij Maarssen zijn zondagmiddag zeven mensen gewond geraakt, meldt een woordvoerder van de politie. Onder hen zijn enkele kinderen. Bij het ongeval waren twee voertuigen betrokken. De politiewoordvoerder spreekt van een zwaar ongeval.
15 uur geleden