Valkenburg: Rijk moet vaart maken met vergoeden waterschade
VALKENBURG (ANP) - Het Rijk moet meer vaart zetten achter de afwikkelingen van de schade door de watersnood in Valkenburg en andere Zuid-Limburgse gemeenten. Bovendien moet alle schade vergoed worden, stelt burgemeester Daan Prevoo van Valkenburg in een reactie op uitlatingen van minister Dilan Yeşilgöz van Justitie en Veiligheid. Die zei donderdag dat niet alle schade vergoed wordt.
"Het gaat om een natuurramp waar niemand om gevraagd heeft", zei Prevoo vrijdag. "Wat de minister zegt komt neer op een eigen risico. Maar ik betwijfel of dat wel redelijk is. Het is immers geen vrije keuze geweest om zo'n eigen risico te nemen. Mensen hebben er niet om gevraagd."
Hij wil met de minister in gesprek gaan over de uitbetalingen van de schadevergoedingen. "Er is 1,2 miljard gereserveerd voor de schade van de watersnoodramp. Dat bedrag is toereikend. Waarom dan toch de knip op de beurs houden? Komt dat omdat ook de ministeries van Economische Zaken en Binnenlandse Zaken meebeslissen? Daarvoor zou eens aandacht moeten zijn."
Zorginstellingen
"Veel mensen zijn aan het einde van hun Latijn. Bedrijven verkeren op de rand van het faillissement, na eerst corona doorstaan te hebben, en daar de watersnoodramp overheen gekregen te hebben. Ze hebben geen vet meer op de ribben."
Hij wijst op een hotel in Valkenburg met 26 mensen in dienst, dat een schadepost van 2,5 miljoen euro opliep door het water, maar geen cent van de verzekering krijgt. "Dat hotel is voor de ongedekte post afhankelijk van het Rijk. De vraag is of het redelijk is dat zo'n onderneming nu al tien maanden op het geld moet wachten." In totaal is er in Valkenburg volgens Prevoo honderd miljoen euro aan schade niet gedekt.
Zorginstellingen in Valkenburg zitten met een ongedekte schadepost van zestig miljoen, aldus Prevoo. "Er moet vaart gemaakt worden. Bij zoveel onheil mag je van de overheid verwachten dat die een tandje bijschakelt. De overheid doet blijkbaar te veel aan risicobeperking uit angst een euro te veel uit te geven en aan het voorkomen van precedenten."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) spreekt maandag tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad Washington onder meer met oud-buitenlandminister Mike Pompeo, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst in een persbericht. Pompeo was van 2018 tot en met 2021 minister van Buitenlandse Zaken onder president Donald Trump.
3 minuten geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Mensen die in de zorg werken, doen minder extra diensten nu de brandstofprijzen zo hoog zijn. Volgens beroepsorganisatie NU'91 krijgen ze de kosten niet genoeg vergoed en leggen ze er geld op toe. "Het kan niet zo zijn dat zorgprofessionals moeten betalen om hun werk te kunnen doen", zegt voorzitter Femke Merel van Kooten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal minderjarige drugsuithalers is de afgelopen jaren sterk gestegen. Waar in 2020 nog 1 procent van de aangehouden uithalers minderjarig was, lag dat aandeel vorig jaar op ruim 22 procent. Dat meldt het CBS op basis van onderzoek van de Zeehavenpolitie.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De hoofdrijbaan van de A16 bij Rotterdam is ook in noordelijke richting weer open voor verkeer. Eerder in de nacht vonden op dat deel van de weg nog herstelwerkzaamheden plaats, nadat donderdagmiddag een vrachtwagen vlam had gevat.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De huurprijzen op de vrije markt zijn in de eerste drie maanden van dit jaar harder gestegen dan de prijzen voor koopwoningen. Dat stellen woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius na een analyse.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.
14 uur geleden