Valentijnsprotest met kaarsen in Moskou voor Navalni
MOSKOU (ANP/RTR) - Aanhangers van de gevangen Russische oppositieleider Aleksej Navalni protesteren zondag in Moskou en andere Russische steden door kaarsen te branden. De protestacties vinden plaats op binnenplaatsen van woongebouwen omdat Navalni's bondgenoten voorlopig geen straatprotesten willen nadat duizenden betogers in de afgelopen weken werden opgepakt.
De Russen die alsnog hun solidariteit met de gedetineerde Kremlincriticus willen tonen zijn gewaarschuwd dat ook zij gearresteerd kunnen worden. Om dat te voorkomen, hebben groepen rond Navalni betogers opgeroepen om een kwartier lang een kaarsje voor hun huis te zetten aan het begin van de avond. Ook is hen gevraagd om met hun telefoonlampje te schijnen of waxinelichtjes in de vorm van hartjes neer te zetten.
"President Poetin is angst, Navalni is liefde", schreef Leonid Volkov, een bondgenoot van Navalni, op Twitter in aanloop naar het Valentijnsprotest. "Daarom zullen wij winnen."
Een andere activist heeft opgeroepen om een menselijke keten te vormen in een voetgangersgebied in Moskou, een steunbetuiging aan Navalni's echtgenote Yoelia, die haar man voor jaren achter de tralies dreigt te zien verdwijnen. Meer dan een honderdtal vrouwen, de meesten in de twintig en de dertig, kwamen opdagen in de bijtende kou bij de winkelstraat Arbat, waar zij met een meer dan 100 meter lang wit lint een keten vormden. Er vonden geen arrestaties plaats. Een soortgelijke actie werd gehouden in Sint-Petersburg, de tweede stad van het land.
Navalni plaatste in het kader van Valentijnsdag een bericht op Instagram voor zijn echtgenote: "Ik houd van jou. En alle grappen die ik in de rechtbank maak, maak ik om jou op de eerste rij aan het lachen te maken."
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Duitsland gaat de controles aan de grenzen met zes maanden verlengen, zegt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt tegen de krant Bild. Dat betekent dat ook bij de grens met Nederland tot en met september willekeurige controles zullen plaatsvinden.
6 minuten geledenGOPPENSTEIN (ANP) - Bij het Zwitserse dorp Goppenstein is maandag een trein ontspoord, nadat er een lawine was geweest. De politie gaat uit van meerdere gewonden, meldt de Zwitserse nieuwssite 20 Minuten.
35 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Leden van de voormalige Russische Wagner Groep houden zich tegenwoordig vooral bezig met sabotage in Europese landen, schrijft zakenkrant Financial Times. Westerse inlichtingenfunctionarissen zeggen tegen de Britse krant dat Rusland het netwerk van Wagner gebruikt om mensen te rekruteren die operaties op NAVO-grondgebied kunnen uitvoeren.
43 minuten geledenSYDNEY (ANP) - De man die ervan wordt beschuldigd het vuur te hebben geopend op een joodse viering op Bondi Beach in Sydney, is maandag voor het eerst in de rechtszaal verschenen. De 24-jarige Naveed Akram was via een videoverbinding te zien.
4 uur geledenCOURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.
19 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.
19 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.
19 uur geleden