Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Val van lira maakt ratingbureau somberder over toekomst Turkije

Val van lira maakt ratingbureau somberder over toekomst Turkije

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Kredietbeoordelaar S&P Global is pessimistisch over de toekomstige ontwikkeling van de Turkse economie en staatsfinanciën de komende tijd. De Turkse lira zakt almaar verder weg terwijl de bevolking en het bedrijfsleven kampen met steeds hogere prijzen. Vooralsnog houden experts van het Amerikaanse analistenbureau hun oordeel over de kredietwaardigheid van Turkije gelijk, maar de vooruitzichten zijn negatief.

De lira heeft sinds eind oktober zo'n 30 procent verloren ten opzichte van de Amerikaanse dollar. De Turkse centrale bank begon dit najaar met renteverlagingen, terwijl het dagelijks leven voor Turken in een steeds hoger tempo duurder wordt. Normaal gesproken proberen beleidsmakers de inflatie juist af te remmen met renteverhogingen. De door zeer ongebruikelijke renteverlagingen, die onder druk van president Recep Tayyip Erdogan zijn doorgevoerd, holden het vertrouwen in de lira uit.

Dat de nationale munt fors aan waarde verliest is met name voor Turkije gevaarlijk, schrijft S&P Global. Veel van de Turkse schulden staan uit bij buitenlandse financiers, dus zijn ze lastiger af te lossen door de zwakke lira. Vooralsnog blijft het kredietoordeel B+, wat betekent dat geldschieters tamelijk veel risico lopen als ze geld aan de Turkse staat lenen. Analisten van S&P 500 Global houden er nu rekening mee dat de situatie verder verslechtert. Andere landen die een B+ krijgen van S&P Global zijn bijvoorbeeld Bolivia en Oman.

Geld lenen

"We zouden onze rating kunnen verlagen als het Turkse economische beleid de wisselkoers van de lira verder ondermijnt en de inflatieverwachtingen verslechteren", schrijven analisten van het ratingbureau. Door de financiële problemen die zo'n situatie Turkse huishoudens en bedrijven zou opleveren, komen ook banken onder druk te staan, zo redeneren ze. Met een lager kredietoordeel wordt het voor de Turkse overheid waarschijnlijk duurder om geld te lenen.

Turken waren in november ruim 21 procent duurder uit dan een jaar eerder, meldde het nationale statistiekbureau onlangs. Ter vergelijking: in de eurozone bedroeg de inflatie in dezelfde maand 4,9 procent en dat was voor de eurolanden de sterkste stijging ooit gemeten.

Meer uit Financieel

Voormalig eigenaar Conservatrix in VS veroordeeld tot 12 jaar cel

CHARLOTTE (ANP/BLOOMBERG) - Zakenman Greg Lindberg is in de Verenigde Staten veroordeeld tot twaalf jaar cel voor bedrog en fraude rondom verzekeringsmaatschappijen die hij bezat. Hij werd er door aanklagers van beschuldigd 2 miljard dollar aan verzekeringsgeld te hebben weggesluisd, waarmee hij zijn luxeleven bekostigde. De Amerikaan is in Nederland vooral bekend als de eigenaar van Conservatrix ten tijde van het faillissement van die levensverzekeraar in 2020.

4 uur geleden
Hoop op succes vredesgesprekken zorgt voor record op Wall Street

NEW YORK (ANP) - Optimisme over een mogelijke vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten heeft voor een nieuw record gezorgd op de aandelenbeurzen in New York. Ondanks Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen overheerste het idee dat gesprekken tussen de strijdende partijen de goede kant op gaan. Vooral chipbedrijven wonnen aan waarde, waarbij Micron toetrad tot de club van bedrijven die meer dan 1 biljoen dollar waard zijn.

5 uur geleden
Parlement Oekraïne stemt niet in met belangrijke belastingingreep

KYIV (ANP/RTR) - Een belangrijke belastingmaatregel in Oekraïne heeft niet de benodigde steun in het parlement behaald. Er was geen meerderheid voor een wetsvoorstel dat moest regelen dat pakketjes uit het buitenland ook worden belast met btw. De invoering van de belasting was een van de voorwaarden die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelde voor de miljardenfinanciering voor het door oorlog geteisterde land.

6 uur geleden
Ferrari verliest op beurs na onthulling elektrisch model

AMSTERDAM (ANP) - Sportwagenfabrikant Ferrari heeft met de presentatie van zijn eerste volledig elektrische model weinig lof geoogst onder beleggers. Analisten en influencers op sociale media reageerden overwegend negatief op de onthulling van het ontwerp voor de Ferrari Luce, waarna aandelen van het bedrijf in Milaan ruim 8 procent lager sloten.

9 uur geleden
KLM stelt vluchten naar Dubai en Saudi-Arabië opnieuw langer uit

AMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Naar Dubai wordt tot en met 2 augustus niet gevlogen. Dat was eerder 28 juni.

9 uur geleden
Zeeman weg uit Portugal en Oostenrijk, sluit tientallen winkels

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Textielsuper Zeeman vertrekt uit Portugal en Oostenrijk en sluit dit jaar 51 winkels in Frankrijk, Spanje en Duitsland. Dit maakt deel uit van ingrepen die het winkelbestand van de Nederlandse budgetketen moeten "rationaliseren", schrijft het bedrijf in zijn jaarverslag.

9 uur geleden
Wall Street verder omhoog na lang weekend in VS

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.

11 uur geleden