Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Val van lira maakt ratingbureau somberder over toekomst Turkije

Val van lira maakt ratingbureau somberder over toekomst Turkije

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Kredietbeoordelaar S&P Global is pessimistisch over de toekomstige ontwikkeling van de Turkse economie en staatsfinanciën de komende tijd. De Turkse lira zakt almaar verder weg terwijl de bevolking en het bedrijfsleven kampen met steeds hogere prijzen. Vooralsnog houden experts van het Amerikaanse analistenbureau hun oordeel over de kredietwaardigheid van Turkije gelijk, maar de vooruitzichten zijn negatief.

De lira heeft sinds eind oktober zo'n 30 procent verloren ten opzichte van de Amerikaanse dollar. De Turkse centrale bank begon dit najaar met renteverlagingen, terwijl het dagelijks leven voor Turken in een steeds hoger tempo duurder wordt. Normaal gesproken proberen beleidsmakers de inflatie juist af te remmen met renteverhogingen. De door zeer ongebruikelijke renteverlagingen, die onder druk van president Recep Tayyip Erdogan zijn doorgevoerd, holden het vertrouwen in de lira uit.

Dat de nationale munt fors aan waarde verliest is met name voor Turkije gevaarlijk, schrijft S&P Global. Veel van de Turkse schulden staan uit bij buitenlandse financiers, dus zijn ze lastiger af te lossen door de zwakke lira. Vooralsnog blijft het kredietoordeel B+, wat betekent dat geldschieters tamelijk veel risico lopen als ze geld aan de Turkse staat lenen. Analisten van S&P 500 Global houden er nu rekening mee dat de situatie verder verslechtert. Andere landen die een B+ krijgen van S&P Global zijn bijvoorbeeld Bolivia en Oman.

Geld lenen

"We zouden onze rating kunnen verlagen als het Turkse economische beleid de wisselkoers van de lira verder ondermijnt en de inflatieverwachtingen verslechteren", schrijven analisten van het ratingbureau. Door de financiële problemen die zo'n situatie Turkse huishoudens en bedrijven zou opleveren, komen ook banken onder druk te staan, zo redeneren ze. Met een lager kredietoordeel wordt het voor de Turkse overheid waarschijnlijk duurder om geld te lenen.

Turken waren in november ruim 21 procent duurder uit dan een jaar eerder, meldde het nationale statistiekbureau onlangs. Ter vergelijking: in de eurozone bedroeg de inflatie in dezelfde maand 4,9 procent en dat was voor de eurolanden de sterkste stijging ooit gemeten.

Meer uit Financieel

FNV wil ruimere reiskostenvergoeding en maximumprijzen benzine

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV pleit voor een ruimere belastingvrije reiskostenvergoeding en het invoeren van maximumprijzen voor benzine en diesel aan de pomp. Het zijn enkele punten die de grootste vakbond van Nederland aandraagt in de aanloop naar een Kamerdebat over de economische gevolgen van de Iranoorlog.

5 minuten geleden
Onzekerheid over Iranoorlog duwt Wall Street richting verlies

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Beleggers zochten naar aanwijzingen over de mogelijke duur van de gevechten in Iran en de Golfregio, maar de onzekerheid overheerste.

31 minuten geleden
Shell-baas voorziet ook verstoring gas- en olietoevoer Europa

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Europa krijgt binnenkort te maken met dezelfde verstoring in de aanvoer van brandstoffen die landen in Azië al raakt, meent Shell-topman Wael Sawan. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz kunnen Golfstaten veel moeilijker hun olie en gas exporteren. Dit leidde onder andere in de Filipijnen, India, Cambodja en Myanmar al tot schaarste aan olie of gas.

3 uur geleden
Beurzen hoger, ondanks duurdere olie en oorlog Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag verder omhoog, ondanks opnieuw fors oplopende olieprijzen. De aanhoudende onrust rond de oorlog in het Midden-Oosten drukte wel op het sentiment, omdat beleggers vrezen dat het conflict het wereldwijde energieprobleem zal verergeren.

4 uur geleden
Grondstoffenhandelaar waarschuwt voor mesttekorten West-Afrika

AMSTELVEEN (ANP/BLOOMBERG) - Cacao- en katoenboeren in West-Afrika zullen kampen met mesttekorten door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt ETG, een van de belangrijkste handelaren in landbouwgrondstoffen in de regio. Met de sluiting van de Straat van Hormuz worden de leveringen van meststoffen uit het Midden-Oosten verhinderd, waardoor de mestprijs stijgt.

4 uur geleden
Fortnite-maker Epic Games ontslaat duizend medewerkers

CARY (ANP) - Epic Games ontslaat meer dan 1000 van de ruim 4500 werknemers. Volgens het gamebedrijf achter Fortnite is het massaontslag nodig om geldproblemen te voorkomen.

5 uur geleden
Franse bank doorzocht in Epstein-onderzoek naar oud-werknemer

PARIJS (ANP/AFP) - Het hoofdkantoor van Edmond de Rothschild is vrijdag door het Franse bureau voor Corruptie en Financiële Misdaden doorzocht, meldt persbureau AFP. De doorzoeking is onderdeel van een onderzoek naar de banden tussen de Franse diplomaat Fabrice Aidan en zedendelinquent Jeffrey Epstein.

5 uur geleden