Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vaker schadevergoedingen betaald voor gebruik chroom-6

Vaker schadevergoedingen betaald voor gebruik chroom-6

DEN HAAG (ANP) - Chroom-6 is een heel giftige, kankerverwekkende stof die in het verleden aan bepaalde verfsoorten werd toegevoegd. Het werd vooral gebruikt in de staal- en textielindustrie, onder meer om roest tegen te gaan. Vanwege gezondheidsschade door chroom-6 hebben meerdere organisaties in de afgelopen jaren schadevergoedingen betaald.

De NS bood dinsdag excuses aan omdat (oud-)medewerkers van NS-werkplaatsen niet genoeg werden beschermd tegen blootstelling aan de stof. Het spoorbedrijf opent een schaderegeling voor gedupeerden en nabestaanden. Dat gebeurt na onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Dat concludeert dat medewerkers van de werkplaatsen extra risico lopen op kanker, longziekten en allergieën.

Eerder dit jaar kwam de KLM met een vergoeding voor mensen die aan chroom-6 werden blootgesteld bij het schuren van vliegtuigen. Onderhoudsbedrijf NedTrain werd vorig jaar veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding aan medewerkers van een spoorwerkplaats in Tilburg. Het ministerie van Defensie kwam in 2018 met een compensatieregeling, maar die ging volgens sommigen niet ver genoeg. In 2020 besloot het gerechtshof in Den Bosch dat het ministerie ook aansprakelijk is voor gezondheidsschade van onderhoudsmonteurs die werden blootgesteld aan chroom-6 bij het stralen van Amerikaanse tanks die in Nederland zijn gestationeerd.

Chroom-6, ook wel chroom(VI)oxide of chroomtrioxide, heeft het scheikundig symbool CrO3. Het is een donkerrode stof die goed oplost in water, waarin het een sterk zuur vormt. De stof wordt gevaarlijk wanneer mensen de verf verwijderen. Dan kunnen deeltjes loskomen en rondvliegen. Zonder bescherming kunnen mensen de deeltjes inademen. Als dat gebeurt kan dit neusbloedingen, huiduitslag, maagzweren en zelfs lever- en nierschade of longkanker veroorzaken.

Meer uit Binnenland

KLM vliegt zondag van en naar Curaçao, Aruba en Bonaire

N i e u w bericht, meer informatie over Corendon in 4e alinea.

1 uur geleden
Minister: Curaçao heeft voorraad voedsel en medicijnen

WILLEMSTAD (ANP) - "Curaçao zit niet in een crisis door de Amerikaanse aanval op Venezuela." Dat zei minister Roderick Middelhof (Economische Ontwikkeling en Toerisme) zaterdagmiddag (lokale tijd) tijdens een persconferentie.

10 uur geleden
NOS komt ook zondagochtend met extra journaals over Venezuela

HILVERSUM (ANP) - De NOS zendt ook zondagochtend extra edities uit van het NOS Journaal vanwege de aanval van de VS op Venezuela. Dat meldt de NPO zaterdagmiddag. Om 09.00 uur, 10.00 uur en 11.00 uur zijn er op NPO 1 extra journaaluitzendingen te zien.

12 uur geleden
Persconferentie Trump live te volgen bij NOS en RTL

HILVERSUM (ANP) - De NOS en RTL gaan zaterdagmiddag opnieuw live wanneer de Amerikaanse president Donald Trump naar verwachting een persconferentie geeft over de ontwikkelingen in Venezuela. Dat laten de NPO en RTL weten.

12 uur geleden
Kamermeerderheid wil snel debat over situatie Venezuela

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil snel een debat over de ontwikkelingen in Venezuela en de mogelijke gevolgen daarvan voor de landen in het Caribisch gebied. Een voorstel van de ChristenUnie om daarvoor het kerstreces te onderbreken, kan rekenen op steun van in ieder geval D66, CDA, GroenLinks-PvdA en JA21.

14 uur geleden
Curaçaose minister roept op gestrande toeristen te helpen

WILLEMSTAD (ANP) - Op Curaçao heeft de minister van Economische Zaken, Roderick Middelhof, een oproep gedaan aan alle hotels en de rest van de toerismesector om voor de komende 48 uur onderdak te bieden aan degenen die op Curaçao zijn gestrand doordat hun vlucht is geannuleerd. Hij heeft volgens eigen zeggen hierover met de sector overleg gehad.

15 uur geleden
Curaçao: luchtruim rond Antillen toch niet helemaal gesloten

WILLEMSTAD (ANP) - De Curaçaose regering heeft zaterdag in een officieel bericht laten weten dat haar eerdere melding dat het luchtruim is gesloten is, "niet correct" is. Het valt volgens het bericht onder een "verhoogde paraatheid", nadat Amerika had aangegeven dat Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen niet in de regio mogen vliegen.

15 uur geleden