Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vaker schadevergoedingen betaald voor gebruik chroom-6

Vaker schadevergoedingen betaald voor gebruik chroom-6

DEN HAAG (ANP) - Chroom-6 is een heel giftige, kankerverwekkende stof die in het verleden aan bepaalde verfsoorten werd toegevoegd. Het werd vooral gebruikt in de staal- en textielindustrie, onder meer om roest tegen te gaan. Vanwege gezondheidsschade door chroom-6 hebben meerdere organisaties in de afgelopen jaren schadevergoedingen betaald.

De NS bood dinsdag excuses aan omdat (oud-)medewerkers van NS-werkplaatsen niet genoeg werden beschermd tegen blootstelling aan de stof. Het spoorbedrijf opent een schaderegeling voor gedupeerden en nabestaanden. Dat gebeurt na onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Dat concludeert dat medewerkers van de werkplaatsen extra risico lopen op kanker, longziekten en allergieën.

Eerder dit jaar kwam de KLM met een vergoeding voor mensen die aan chroom-6 werden blootgesteld bij het schuren van vliegtuigen. Onderhoudsbedrijf NedTrain werd vorig jaar veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding aan medewerkers van een spoorwerkplaats in Tilburg. Het ministerie van Defensie kwam in 2018 met een compensatieregeling, maar die ging volgens sommigen niet ver genoeg. In 2020 besloot het gerechtshof in Den Bosch dat het ministerie ook aansprakelijk is voor gezondheidsschade van onderhoudsmonteurs die werden blootgesteld aan chroom-6 bij het stralen van Amerikaanse tanks die in Nederland zijn gestationeerd.

Chroom-6, ook wel chroom(VI)oxide of chroomtrioxide, heeft het scheikundig symbool CrO3. Het is een donkerrode stof die goed oplost in water, waarin het een sterk zuur vormt. De stof wordt gevaarlijk wanneer mensen de verf verwijderen. Dan kunnen deeltjes loskomen en rondvliegen. Zonder bescherming kunnen mensen de deeltjes inademen. Als dat gebeurt kan dit neusbloedingen, huiduitslag, maagzweren en zelfs lever- en nierschade of longkanker veroorzaken.

Meer uit Binnenland

Code oranje in het oosten vanwege zware onweersbuien

DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.

3 uur geleden
Groep mensen richt vernielingen aan bij Mevlana Moskee Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.

4 uur geleden
Code geel in heel Nederland vanwege onweersbuien

DE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.

5 uur geleden
Noodverordening in Zandvoort na dagen van onrust en overlast

ZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.

5 uur geleden
Koopmans kritisch op pandemische paraatheid Nederland

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.

7 uur geleden
Koopmans: politici wakkerden 'bizarre' bedreigingen aan

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.

7 uur geleden
Twee aanhoudingen in Uithoorn bij demonstraties rond komst azc

UITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.

8 uur geleden