Vakbonden zien niets in langere werkweek
UTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV en FNV zijn fel gekant tegen een langere werkweek. Werkgeversvereniging AWVN zegt juist dat een langere werkweek kan helpen om de krapte op de arbeidsmarkt aan te pakken.
"Een langere werkweek is het slechtst denkbare idee, in een tijd waarin de onbetaalde zorgtaken toenemen door de vergrijzing, vrouwen meer uren werken dan ooit en het aantal burn-outs door het dak gaat. Volstrekt achterhaald", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin in een verklaring.
Volgens hem prijzen werkgevers die alleen 40 uurcontracten bieden zichzelf uit de markt. "Zeker voor jongere werknemers, die een goede balans thuis vanzelfsprekend vinden. CNV pleit daarom ook voor de 30-urige werkweek. Laten we niet teruggaan naar de overspannen economie van voor de coronacrisis. We moeten niet langer werken, maar slimmer werken", aldus Fortuin.
Loon
FNV heeft al eerder gezegd dat meer uren werken geen oplossing is voor de krapte op de arbeidsmarkt. "Meer uren werken, zoals werkgevers willen, is geen oplossing. We werken in Nederland al met veel mensen, flink wat uren, en ook nog eens tijdens een lange periode in ons leven", stelt FNV-vicevoorzitter Zakaria Boufangacha.
AWVN zegt verder dat hogere lonen niet zullen helpen bij de krapte. CNV is het ook daar niet mee eens. "In een florerende economie klagen werkgevers dat ze geen mensen kunnen vinden en opdrachtgevers moeten afbellen. Het geld is dus beschikbaar voor meer loon. Werkgevers moeten gewoon over de brug komen." FNV sluit zich hierbij aan. "Mensen moeten meer loon en zekerheid krijgen, dan wordt werk in kraptesectoren weer aantrekkelijker."
CNV vindt het wel een goed idee als mensen die nu aan de kant staan meer perspectief op werk krijgen, zoals AWVN voorstelt. Fortuin: "Maar de bal ligt ook hier weer bij werkgevers. Mensen met een migratieachtergrond worden vaak niet uitgenodigd voor een gesprek. Ook oudere werknemers staan nog te vaak aan de kant, blijkt uit ons vorige week verschenen onderzoek. Kapitaalvernietiging. Goed als werkgevers breder kijken en ook deze groep meer kansen bieden."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland is de grootste exporteur van kerstartikelen in de Europese Unie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat heeft becijferd dat onze export van onder meer kerstballen en andere versiering vorig jaar goed was voor 40 procent van het Europese totaal.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in november met gemiddeld 6,1 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. In oktober ging het nog om een prijstoename van gemiddeld 6,6 procent.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De goudprijs is maandag naar recordhoogte gestegen, mede doordat investeerders optimistisch zijn dat de Amerikaanse centrale bank ook volgend jaar de rentetarieven zal verlagen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De goudprijs is maandag naar recordhoogte gestegen, mede doordat investeerders optimistisch zijn dat de Amerikaanse centrale bank ook volgend jaar de rentetarieven zal verlagen.
2 uur geledenTRIËST (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse koffiebrander Illycaffè, het bedrijf achter de koffie van Illy, start volgend jaar met de productie in de Verenigde Staten. Het bedrijf wil volgens topvrouw Cristina Scocchia profiteren van de groei in deze belangrijke markt.
17 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kerstverkopen in Duitsland zijn tot nu toe teleurstellend. Dit komt naar voren uit een enquête van de Duitse winkeliersorganisatie HDE die zondag werd gepubliceerd.
18 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - Het Duitse bedrijfsleven heeft de terugkeer van het Verenigd Koninkrijk in het EU-uitwisselingsprogramma voor studenten Erasmus+ verwelkomd. Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) en de Britse minister Nick Thomas-Symonds maakten de herintrede vanaf 2027 eerder deze week bekend. Het hoofd van de Duits-Britse Kamer van Koophandel noemde de beslissing "een zeer belangrijke stap" en hoopt dat het leidt tot een versoepeling van de visumvereisten.
19 uur geleden