Vakbonden willen meer maatregelen om geweld tegen NS-medewerkers
DEN HAAG (ANP) - Vakbonden FNV en CNV willen dat de NS en de politiek meer doen om agressie tegen NS-medewerkers tegen te gaan. Donderdag werd bekend dat het personeel van de NS vorig jaar vaker slachtoffer is geweest van ernstige fysieke en verbale incidenten dan in 2022.
NS-personeel krijgt volgens FNV regelmatig te maken met bijvoorbeeld scheldende of spugende passagiers en mensen die werknemers slaan of bedreigen. De vakbond wil ze makkelijker in het politiesysteem kunnen controleren wie ze voor zich hebben en of een agressieve passagier daadwerkelijk is wie die zegt te zijn. "Nu moeten ze vaak wachten op de politie om de identiteit van bijvoorbeeld een zwartrijder vast te stellen. Dat duurt vaak even en kan agressie in de hand werken", zegt FNV-bestuurder Henri Janssen. Ook moeten wat hem betreft vaker extra beveiligers beschikbaar zijn als dat nodig is. Dat kan nu echter vaak niet omdat er een personeelstekort is en een hoog ziekteverzuim onder beveiligers.
Verder wil FNV dat er meer waarde wordt gehecht aan verklaringen van NS-medewerkers bij een aangifte. Vaak wordt volgens Janssen niks gedaan met hun aangifte omdat de verdachte ontkent. "Als er vervolgens niets gebeurt met de aangifte, dan heb je ook nog het gevoel dat je niet serieus wordt genomen."
Maatschappelijk probleem
De NS kan de problemen niet alleen oplossen, denkt CNV-bestuurder Jerry Piqué. "De politiek moet meer ondersteuning bieden en kijken naar de problemen van asielzoekers en verwarde mensen. Het is een maatschappelijk probleem dat opgelost moet worden."
Van CNV-leden die bij de NS werken hoort hij dat ze geregeld te maken hebben met fysiek en verbaal geweld. Minder heftige incidenten zoals uitschelden en spugen op de grond moeten eigenlijk ook gemeld worden, maar komen volgens hem nu minder aan het licht. "Mensen worden moe van kleine zaken melden", zegt hij.
Meer uit Binnenland
HOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Een woordvoerder van de politie bevestigde dat zondag na berichtgeving door Hart van Nederland.
58 minuten geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
7 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.
12 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
13 uur geledenDENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.
21 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
1 dag geleden