Vakbonden willen 15 procent meer loon voor werknemers ouderenzorg
DEN HAAG (ANP) - Bijna een half miljoen werknemers in de ouderenzorg moeten 15 procent meer loon krijgen, vinden de vakbonden FNV Zorg & Welzijn en CNV Zorg & Welzijn. Ze maakten hun cao-eisen donderdag bekend tijdens een manifestatie in Utrecht.
De eerste helft van de gewenste loonsverhoging zou al snel moeten komen, vinden de bonden, die wijzen op de hoge inflatie. Ze willen dat de 470.000 werknemers er 7,5 procent bij krijgen in juli van dit jaar en dan nog eens 7,5 procent in januari 2024.
Voor mensen met relatief lage inkomens moet er een bodem in zitten van 400 euro per maand. Als de prijzen van levensonderhoud tot mei volgend jaar verder stijgen dan de afgesproken loonsverhoging, dan moet het salaris wat de bonden betreft in juli 2024 nog eens worden verhoogd, om het verschil te compenseren. Daarnaast eisen FNV en CNV Zorg & Welzijn dat de reiskostenvergoeding omhoog gaat.
Oorzaken hoge werkdruk
De werkdruk in de ouderenzorg lijkt volgens de bonden "onverminderd hoog te zijn". Voor een deel komt dat doordat veel vacatures openstaan, maar voor een deel volgens FNV Zorg & Welzijn ook door "de manier van roosteren en de omvang van de diensten". Een dienst van acht uur zou weer gewoon de norm moeten zijn, vindt de bond. Nu zijn er vaak kortere diensten, waardoor werknemers meer dagen moeten werken om aan hun uren te komen.
Ook leerkrachten voeren donderdag op een aantal plaatsen actie. De onderwijsbonden willen er 12 procent loon bij.
Meer uit Binnenland
BADHOEVEDORP (ANP) - De musicus en componist Tonny Eyk is overleden, meldt zijn dochter. Eyk overleed afgelopen zaterdag op 85-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Zijn uitvaart was donderdag in besloten kring.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.
6 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrouwensinspecteurs hebben vorig jaar fors meer meldingen gekregen over misstanden in het onderwijs, zoals misbruik of mishandeling. Afgelopen schooljaar kwamen 2916 dossiers binnen, 599 meer dan het schooljaar daarvoor. Alleen in het hoger onderwijs was geen stijging zichtbaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) blijft voorlopig vastzitten. Verzoeken om zijn voorlopige hechtenis te beëindigen zijn door het gerechtshof in Amsterdam afgewezen.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Kindertelefoon is dit jaar het meest gebeld over vrije tijd, seksualiteit, pesten, thuis en familie en emotionele problemen. Dat meldt de organisatie, die dit jaar 320.000 gesprekken voerde met kinderen tussen de 8 en 18 jaar. Gemiddeld kwamen er per dag meer dan negenhonderd telefoontjes en chats binnen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) vraagt het gerechtshof in Amsterdam zijn voorarrest op te heffen, zodat hij voor zijn vijf kinderen kan zorgen. Promes zit nu zes maanden in voorlopige hechtenis en wil de inhoudelijke behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep in vrijheid afwachten.
10 uur geleden