Vakbonden: voorstellen kabinet lijken onvoldoende
UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.
Vijlbrief stuurde dinsdag een brief aan de vakbonden waarmee hij hoopte "ruimte te maken" voor overleg met de sociale partners. Het plan om de AOW-leeftijd op termijn sneller te laten stijgen wordt geschrapt. Daar zijn de vakbonden verheugd over, stellen ze in een reactie. Maar de voorstellen van Vijlbrief over de WW en de WIA zijn volgens FNV-voorzitter Hans Spekman mager en ontzettend onduidelijk. "Dat moet echt opgehelderd, de bezuinigingen op de sociale zekerheid lijken namelijk nog altijd niet van tafel."
Ook CNV-voorzitter Hans van den Heuvel is nog niet tevreden na de brief van Vijlbrief. "De bom in de polder is nog niet ontmanteld. Het kabinet heeft de AOW-verhoging geschrapt, maar moet nu ook snel duidelijkheid geven over de andere bezuinigingen. Het kabinet is erg vaag", stelt hij.
Afbraakplannen
De voorzitter van VCP, Nic van Holstein, eist ook opheldering: "Werknemers accepteren deze afbraakplannen niet. Wij gaan daar niet over onderhandelen. Het kabinet is met een reactie gekomen, maar moet nu laten zien wat zijn werkelijke bedoeling is."
De vakbonden kondigden eerder aan dat er landelijke stakingen komen als de plannen niet van tafel gaan. De vakbonden stelden dat er landelijke acties "volgen vanaf 30 mei". FNV maakte eerder bekend op woensdagochtend 24 juni te staken in het openbaar vervoer.
De vakbonden dreigden al in maart met acties na een kennismakingsgesprek met het nieuwe kabinet. De vakbonden zijn al langer verbolgen over de bezuinigingen in de sociale zekerheid en zeiden niet met het kabinet te willen overleggen tot de plannen geschrapt zijn. Dat de bonden nu een verhelderend gesprek willen, betekent niet dat FNV, CNV en VCP van plan zijn om te onderhandelen met het kabinet, benadrukt Van Holstein.
Meer uit Binnenland
VINKEVEEN (ANP) - Het evenement waar Ali B donderdag zou spreken als ondernemer, wordt verplaatst. Ook heeft de rapper besloten zich terug te trekken als spreker, staat in een statement dat de organisatie via sociale media heeft gedeeld.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De twee kapotte trams die woensdagochtend op de Rotterdamse Erasmusbrug in botsing kwamen, zijn van de brug gehaald. Aan het einde van de middag was het tramspoor vrij. Fietsers en voetgangers gaan er ook weer overheen, maar wegverkeer en trams nog niet.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Op de tweede dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 1249 mensen uitgevallen of helemaal niet gestart. Dat zijn er bijna driehonderd meer dan vorig jaar op zogeheten Roze Woensdag, maar minder dan het jaar daarvoor. De organisatie meldt dat ruim 43.700 mensen woensdag tijdig de finish haalden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat verwacht dit weekend speciale detectiecamera's te plaatsen bij de Merwedebrug. Na het weekend kunnen dan de eerste boetes worden uitgedeeld aan vrachtwagenchauffeurs die het verbod op vrachtverkeer negeren, meldt een woordvoerder.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Erasmusbrug in Rotterdam kan tot begin van de avond niet gebruikt worden door het verkeer. Dat schat de veiligheidsregio in. Op de brug reed woensdag aan het einde van de ochtend een tram achterop een stilstaande tram. Vijftien mensen raakten gewond, van wie een ernstig.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam is geschrokken van de botsing tussen twee trams op de Erasmusbrug. Vanaf het stadhuis hoorde ze veel ambulances en even later kreeg ze beelden van het ongeluk doorgestuurd. "Dan slaat de schrik je om het hart. Zeker in de wetenschap dat er mensen in de tram zitten. Het is een enorme klap geweest", zei Schouten, die enkele uren na het tramongeluk een bezoek bracht aan de Erasmusbrug. Hoe de botsing heeft kunnen gebeuren is nog niet bekend, het onderzoek loopt nog.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeven mensen die gewond raakten door de trambotsing op de Erasmusbrug in Rotterdam zijn naar het ziekenhuis gebracht. Een van hen is zwaargewond, meldt Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
10 uur geleden