Vakbonden vinden adviezen Commissie-Van Rijn vrijblijvend
HILVERSUM (ANP) - Vakbonden CNV en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) vinden dat de aanbevelingen uit het rapport van de Commissie-van Rijn over sociale veiligheid bij de NPO concreter hadden gekund. CNV vindt de adviezen vrijblijvend en noemt de cijfers over grensoverschrijdend gedrag "onbestaanbaar". De NVJ had op meer "toegespitste" aanbevelingen gehoopt die niet alleen voor de publieke omroep, maar de hele mediawereld gelden, zegt secretaris Thomas Bruning in een eerste reactie.
De Commissie-Van Rijn wil onder meer dat het toezicht versterkt wordt bij de publieke omroepen, zo is te lezen in het rapport dat donderdag is verschenen. Ook moeten presentatoren begeleiding krijgen, het leiderschap verbeteren en het toezicht binnen de omroepen versterkt worden.
Bruning geeft aan dat bij goed leiderschap wat de NVJ betreft ook "goed werkgeverschap hoort". "Dus concreet: veel meer vaste contracten, meer zekerheid voor freelancers en ook betere medezeggenschap. Zodat er ook een cultuur ontstaat waarin over misstanden gepraat kan worden. Daar zijn al stappen in gezet, maar er zijn er nog vele meer nodig."
Helder protocol
CNV-voorzitter Piet Fortuin stelt dat adviezen als meer toezicht en begeleiding te vaag klinken. "Het is onbestaanbaar dat zoveel medewerkers onveilig zijn bij de publieke omroep", aldus Fortuin, die pleit voor een 'pestprotocol' met heldere afspraken over de afhandeling van misstanden. "Waar kunnen medewerkers die hier opnieuw mee te maken krijgen, straks heen? Daarom moet er een helder protocol zijn dat medewerkers beschermt tegen ongewenst gedrag. Vooral voor grotere organisaties is dit relevant."
De Commissie-Van Rijn sprak voor het onderzoek met ongeveer tweehonderd mensen. Ook vulden 2500 mensen vragenlijsten in. Alle medewerkers met wie is gesproken, blijven anoniem. Het onderzoek werd ingesteld na een publicatie van de Volkskrant in 2022 over vermeend grensoverschrijdend gedrag door Matthijs van Nieuwkerk en de werkcultuur bij De Wereld Draait Door. Bijna 1500 medewerkers kregen volgens de commissie onder leiding van Martin van Rijn het afgelopen jaar te maken met grensoverschrijdend gedrag "als doelwit of getuige".
Meer uit Binnenland
NIJKERK (ANP) - Burgemeester Tinet de Jonge-Ruitenbeek van Nijkerk noemt de explosie bij het Israëlcentrum onacceptabel. Ze is zaterdag bij het centrum geweest om met de medewerkers te praten. "Ik ben onder de indruk van hun veerkracht."
12 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de explosie vrijdagavond laat bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland). Er is sporenonderzoek gedaan en zaterdag volgt een buurtonderzoek. Volgens de politie is gebleken dat een in het zwart geklede persoon het explosief bij het pand heeft geplaatst.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De zesde en laatste nominatie voor de Woutertje Pieterse Prijs is het boek Krekel van Annet Schaap. Dat is zaterdag in het programma De Taalstaat (KRO-NCRV) bekendgemaakt op NPO Radio 1. De jaarlijkse prijs voor het beste kinderboek wordt op 11 april voor de 39e keer uitgereikt.
12 uur geledenNIJKERK (ANP) - De schade van een explosie vrijdagavond bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland) is beperkt gebleven, "maar de impact is groot". Dat stelt het centrum zaterdagochtend op zijn website. Bij een hek om het pand is een voorwerp ontploft en de politie doet onderzoek. Niemand raakte gewond.
13 uur geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft dinsdagmiddag een man aangehouden die in het Brabantse Sint-Michielsgestel meerdere woningen binnendrong en bij een vrouw de keel dichtkneep. Dat bevestigt een politiewoordvoerster na berichtgeving van Omroep Brabant. Het gaat om een 28-jarige man. Zijn woonplaats is bij de politie niet bekend.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na jaren van stijging is het aantal meldingen van wolvenaanvallen op vee in het eerste kwartaal voor het eerst afgenomen. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 255 meldingen binnen bij BIJ12, de organisatie die namens de provincies wolvenzaken afhandelt. In dezelfde periode vorig jaar lag dat aantal nog aanzienlijk hoger op 385 meldingen, blijkt uit een data-analyse van het ANP.
17 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het treinverkeer rond Den Bosch wordt zaterdagochtend hervat. Eerder was er geen treinverkeer mogelijk tussen Den Bosch en Tilburg en Den Bosch en Boxtel vanwege een spoorverzakking bij Vught.
19 uur geleden