Vakbonden vinden adviezen Commissie-Van Rijn vrijblijvend
HILVERSUM (ANP) - Vakbonden CNV en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) vinden dat de aanbevelingen uit het rapport van de Commissie-van Rijn over sociale veiligheid bij de NPO concreter hadden gekund. CNV vindt de adviezen vrijblijvend en noemt de cijfers over grensoverschrijdend gedrag "onbestaanbaar". De NVJ had op meer "toegespitste" aanbevelingen gehoopt die niet alleen voor de publieke omroep, maar de hele mediawereld gelden, zegt secretaris Thomas Bruning in een eerste reactie.
De Commissie-Van Rijn wil onder meer dat het toezicht versterkt wordt bij de publieke omroepen, zo is te lezen in het rapport dat donderdag is verschenen. Ook moeten presentatoren begeleiding krijgen, het leiderschap verbeteren en het toezicht binnen de omroepen versterkt worden.
Bruning geeft aan dat bij goed leiderschap wat de NVJ betreft ook "goed werkgeverschap hoort". "Dus concreet: veel meer vaste contracten, meer zekerheid voor freelancers en ook betere medezeggenschap. Zodat er ook een cultuur ontstaat waarin over misstanden gepraat kan worden. Daar zijn al stappen in gezet, maar er zijn er nog vele meer nodig."
Helder protocol
CNV-voorzitter Piet Fortuin stelt dat adviezen als meer toezicht en begeleiding te vaag klinken. "Het is onbestaanbaar dat zoveel medewerkers onveilig zijn bij de publieke omroep", aldus Fortuin, die pleit voor een 'pestprotocol' met heldere afspraken over de afhandeling van misstanden. "Waar kunnen medewerkers die hier opnieuw mee te maken krijgen, straks heen? Daarom moet er een helder protocol zijn dat medewerkers beschermt tegen ongewenst gedrag. Vooral voor grotere organisaties is dit relevant."
De Commissie-Van Rijn sprak voor het onderzoek met ongeveer tweehonderd mensen. Ook vulden 2500 mensen vragenlijsten in. Alle medewerkers met wie is gesproken, blijven anoniem. Het onderzoek werd ingesteld na een publicatie van de Volkskrant in 2022 over vermeend grensoverschrijdend gedrag door Matthijs van Nieuwkerk en de werkcultuur bij De Wereld Draait Door. Bijna 1500 medewerkers kregen volgens de commissie onder leiding van Martin van Rijn het afgelopen jaar te maken met grensoverschrijdend gedrag "als doelwit of getuige".
Meer uit Binnenland
BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italiƫ en Griekenland nog tien Nederlanders.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
1 dag geleden