Vakbonden tevreden met loonbod nieuwe cao supermarktpersoneel
UTRECHT (ANP) - Als het aan supermarktwerkgevers ligt, krijgen medewerkers vanaf september 10 procent meer salaris. Dat is het loonbod dat werkgeversorganisaties voor de levensmiddelendetailhandel Vakcentrum en de VGL aan vakbonden hebben gedaan. FNV en CNV zijn tevreden en gaan het bod nu voorleggen aan hun leden.
CNV spreekt van een "heel reëel bod", dat de vakbond nu aan de leden gaat voorleggen. Volgens CNV-bestuurder Jacqueline Twerda geeft het loonbod aan dat werkgevers "goed gekeken hebben naar wat er bijvoorbeeld bij de distributiecentra van Albert Heijn is gebeurd". Zij is dan ook tevreden met de uitkomst, al ligt de bal nu bij de vakbondsleden die er nog over moeten stemmen. "Als een meerderheid voor stemt, is er sprake van een nieuwe cao", benadrukt Twerda.
FNV-bestuurder Daniëlle Wiek spreekt van een "goed loonbod" maar plaatst wel enkele kanttekeningen. Zo had Wiek graag nog afspraken gemaakt over bijvoorbeeld automatische prijscompensatie, het meestijgen van de lonen met de prijzen in de winkels. "Maar helaas wilden de werkgevers daar geen tijd meer voor uittrekken."
Twee cao's
De cao heeft een looptijd van twaalf maanden. De werkgeversorganisaties geven aan dat er gedurende die tijd doorgepraat wordt over onder meer het loongebouw. "De uitkomsten van deze overleggen worden meegenomen bij de gesprekken over de volgende cao", aldus Vakcentrum en VGL in een gezamenlijke verklaring.
Dat nieuwe loongebouw is volgens Twerda belangrijk. "Met de forse stijging van het wettelijk minimumloon is het belangrijk dat de onderste loonschalen ook voldoende omhoog gaan. Om als branche aantrekkelijk te blijven om in te werken mag het gat met het wettelijk minimumloon niet te klein worden."
Voor de supermarktbranche, waarin volgens FNV in totaal zo'n 330.000 mensen werken, gelden in theorie twee cao’s. De eerste is voor werknemers die werken bij supermarkten die zijn aangesloten bij de VGL. Daaronder vallen grote supermarkten als Albert Heijn, Jumbo en Lidl. De andere cao geldt voor supermarktpersoneel dat werkt voor franchise-supermarkten. Het loonbod van de werkgevers geldt voor beide cao’s, die enkel verschillen op pensioenafspraken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Michael Burry, de belegger die bekend werd door de film The Big Short, beschuldigt een aantal grote Amerikaanse techbedrijven ervan agressieve boekhoudpraktijken te gebruiken om hun winsten uit AI op te blazen. Volgens hem worden afschrijvingskosten te laag opgegeven door te schatten dat chipapparatuur en halfgeleiders voor AI-toepassingen een langere levensduur hebben dan realistisch is. Dat meldde de Amerikaanse zakenzender CNBC.
47 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Adyen was dinsdag de grote winnaar op het Damrak. Het betaalbedrijf, dat transacties verwerkt voor bedrijven als Facebook-moederbedrijf Meta, Uber, H&M, eBay en Microsoft, presenteerde voorafgaand aan een beleggersdag in Amsterdam nieuwe doelen voor de komende jaren. Voor 2026 rekent Adyen nog altijd op een omzetgroei van 20 tot 25 procent. Na 2026 stijgt de omzet jaarlijks met ongeveer 20 procent. Beleggers reageerden enthousiast op het nieuws en zetten het aandeel 8,4 procent hoger.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een Chinese vrouw is door een Britse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van bijna twaalf jaar. De vrouw pleegde miljardenfraude om bitcoin te kopen en wist jarenlang aan de autoriteiten te ontkomen.
3 uur geledenBERLIN (ANP/DPA) - Google gaat de komende vier jaar 5,5 miljard euro investeren in Duitsland, de grootste investering van het Amerikaanse techbedrijf tot nu toe in het land. De geldinjectie van het in Californië gevestigde bedrijf levert naar verwachting ongeveer 9000 banen op.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China hoopt dat Duitsland een actieve rol kan spelen in het aansporen van Nederland om de resterende kwesties rond Nexperia op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao gezegd tijdens een gesprek met zijn Duitse ambtgenoot. De Nederlandse bemoeienis met de interne zaken van de Nijmeegse chipmaker was de oorzaak van de leveringsproblemen bij het bedrijf, volgens China.
4 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft gaat 10 miljard dollar investeren in een groot AI-datacenter in Portugal. Volgens het Amerikaanse softwarebedrijf gaat het om een van de grootste Europese investeringen van dit jaar.
8 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Een zwakke binnenlandse vraag, en niet de Amerikaanse invoerheffingen, is de belangrijkste reden dat China overtollige producten tegen bodemprijzen op de Europese markt dumpt. Dat staat in een nieuwe studie van de Europese Centrale Bank (ECB).
8 uur geleden