Vakbonden teleurgesteld over verbod staking apotheekmedewerkers
DEN HAAG (ANP) - Vakbonden FNV en CNV reageren teleurgesteld op de beslissing van de rechter dat de aangekondigde staking van apotheekmedewerkers volgende week niet mag doorgaan. Werkgevers in de apotheekbranche hadden in een kort geding bij de rechtbank in Utrecht om een verbod gevraagd omdat ze de staking onverantwoord vonden in de kerstperiode.
De bonden wilden op 23, 24 en 27 december staken voor onder meer loonsverhoging. "Na maanden vruchteloos onderhandelen is de zorgvuldig opgebouwde druk in het actietraject ons uit handen geslagen", zegt Ralph Smeets, bestuurder FNV Handel en Farmacie. "Juist aan het eind van het jaar staken zet extra druk op de zorgverzekeraars. Dat we nu geen actie mogen voeren, is zeer teleurstellend."
CNV-bestuurder Zorg en Welzijn Justine Feitsma zegt de uitspraak van de rechter te respecteren. "Maar we zijn wel zeer teleurgesteld nu hij ons stakingsrecht inperkt en meegaat met het beeld van maatschappelijke onrust en gevaar voor volksgezondheid dat de werkgevers hebben geschetst." Volgens Feitsma snappen de bonden dat patiënten zich zorgen maken als apotheken langer dicht zijn. "Deze staking is de zoveelste in een zorgvuldig opgebouwde reeks, waar de apotheekmedewerkers en de bonden er alles aan gedaan hebben om de zorg te kunnen leveren als die urgent nodig is."
'Blijven actievoeren'
Volgens de apothekers zou de staking betekenen dat er negen dagen lang geen of slechts beperkt medicatie verstrekt kon worden bij de apotheken. De bonden waren het hier niet mee eens, omdat apotheken volgens hen ook op zaterdag kunnen openen. "Maar daartoe waren de werkgevers niet bereid", zegt Feitsma. "We zijn zeer benieuwd naar de juridische onderbouwing van deze uitspraak, die volgt later. Want wij maken ons zorgen over wat deze uitspraak betekent voor toekomstige acties in andere zorgsectoren."
De FNV wacht de motivering van de rechter af en kan nog niet zeggen of de bond in hoger beroep gaat. Dat de staking volgende week niet doorgaat, betekent niet dat er geen acties meer volgen, zegt Smeets. "We blijven actievoeren tot er een rechtvaardig en acceptabel resultaat ligt. Dan maar knallend het nieuwe jaar in."
Meer uit Binnenland
RIJSWIJK (ANP) - Na een jaar afwezigheid is de tussentijdse rijtoets vanaf 30 maart weer overal terug. Dat meldt het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). De toets was tijdelijk geschrapt, omdat sinds corona de wachttijden waren opgelopen. In die periode konden honderdduizenden rijexamens niet doorgaan en ontstond er een stuwmeer aan wachtende leerlingen.
13 minuten geledenTER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA is er dinsdag in geslaagd om veel plekken elders te vinden voor asielzoekers uit het aanmeldcentrum in Ter Apel. Daardoor zaten er in de nacht van dinsdag op woensdag 2032 mensen in het complex, 76 minder dan een nacht eerder. Het is de grootste daling in een dag tijd sinds 25 december.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Nederlandse reizigers naar Cuba gewaarschuwd dat "de problemen met de energievoorziening" in dat land toenemen. Volgens het ministerie heeft de Cubaanse overheid extra maatregelen ingesteld wegens de ernstige brandstoftekorten. "Het is moeilijk of onmogelijk om benzine te tanken. De stroom valt vaak en langdurig uit. Ook kan de watertoevoer stoppen. De situatie kan snel verder verslechteren", aldus het ministerie.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israel (CIDI) wil dat het concert dat rapper Ye op 6 juni in het GelreDome in Arnhem geeft, wordt gecanceld. Die oproep doet het CIDI dinsdag op X. De organisatie roept "Tweede Kamer, media en burgemeester Ahmed Marcouch" op om "nee tegen haat" te zeggen en het concert van de artiest, die doorbrak onder de naam Kanye West, te schrappen.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Op de derde zittingsdag in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, verdacht van verkrachting en grootschalige sextortion, is naar voren gekomen dat S. kampt met een persoonlijkheidsstoornis met narcistische trekken. Gedragsdeskundigen adviseren een langdurige behandeling in de vorm van tbs met voorwaarden en mogelijk tbs met dwangverpleging.
17 uur geledenARNHEM (ANP) - Werkgevers, boerenorganisaties, de bouw en andere sectoren in en rond de Veluwe zijn kritisch over de plannen van het Gelderse provinciebestuur voor de zogeheten stikstofzones. Gelderland wil in stroken van 500 meter in en rond de Veluwe en drie andere kwetsbare natuurgebieden maatregelen nemen. Het doel is de stikstofuitstoot fors te verminderen en de staat van de natuur te verbeteren. Brancheorganisaties zeggen dat de plannen nu niet uitvoerbaar zijn. Ze bieden volgens hen geen garantie op het loskrijgen van de vergunningverlening en het legaliseren van PAS-melders.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds koningin Máxima zich heeft aangemeld als reservist bij de Koninklijke Landmacht, zijn meer mensen online op zoek gegaan naar informatie over werk bij Defensie. Dat laat een woordvoerder van het ministerie desgevraagd weten aan het ANP.
18 uur geleden