Vakbonden teleurgesteld over verbod staking apotheekmedewerkers
DEN HAAG (ANP) - Vakbonden FNV en CNV reageren teleurgesteld op de beslissing van de rechter dat de aangekondigde staking van apotheekmedewerkers volgende week niet mag doorgaan. Werkgevers in de apotheekbranche hadden in een kort geding bij de rechtbank in Utrecht om een verbod gevraagd omdat ze de staking onverantwoord vonden in de kerstperiode.
De bonden wilden op 23, 24 en 27 december staken voor onder meer loonsverhoging. "Na maanden vruchteloos onderhandelen is de zorgvuldig opgebouwde druk in het actietraject ons uit handen geslagen", zegt Ralph Smeets, bestuurder FNV Handel en Farmacie. "Juist aan het eind van het jaar staken zet extra druk op de zorgverzekeraars. Dat we nu geen actie mogen voeren, is zeer teleurstellend."
CNV-bestuurder Zorg en Welzijn Justine Feitsma zegt de uitspraak van de rechter te respecteren. "Maar we zijn wel zeer teleurgesteld nu hij ons stakingsrecht inperkt en meegaat met het beeld van maatschappelijke onrust en gevaar voor volksgezondheid dat de werkgevers hebben geschetst." Volgens Feitsma snappen de bonden dat patiënten zich zorgen maken als apotheken langer dicht zijn. "Deze staking is de zoveelste in een zorgvuldig opgebouwde reeks, waar de apotheekmedewerkers en de bonden er alles aan gedaan hebben om de zorg te kunnen leveren als die urgent nodig is."
'Blijven actievoeren'
Volgens de apothekers zou de staking betekenen dat er negen dagen lang geen of slechts beperkt medicatie verstrekt kon worden bij de apotheken. De bonden waren het hier niet mee eens, omdat apotheken volgens hen ook op zaterdag kunnen openen. "Maar daartoe waren de werkgevers niet bereid", zegt Feitsma. "We zijn zeer benieuwd naar de juridische onderbouwing van deze uitspraak, die volgt later. Want wij maken ons zorgen over wat deze uitspraak betekent voor toekomstige acties in andere zorgsectoren."
De FNV wacht de motivering van de rechter af en kan nog niet zeggen of de bond in hoger beroep gaat. Dat de staking volgende week niet doorgaat, betekent niet dat er geen acties meer volgen, zegt Smeets. "We blijven actievoeren tot er een rechtvaardig en acceptabel resultaat ligt. Dan maar knallend het nieuwe jaar in."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij de gemeenteraadsverkiezingen komende woensdag zijn meer raadszetels te vullen dan vier jaar geleden. Tientallen gemeenteraden krijgen op basis van de meest recente bevolkingscijfers meer zetels. Er komen 102 zetels bij, terwijl één gemeente er juist 2 verliest. In totaal staan volgende week 8552 zetels op het spel.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse Van Gogh Museum heeft een schilderij van de Franse vrouwelijke kunstenaar Virginie Demont-Breton verworven. Het werk was volgens het museum een inspiratiebron voor Van Gogh, die ook een eigen interpretatie van het schilderij maakte.
10 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Meerdere organisaties die zich inzetten voor het behoud van het Curaçaose erfgoed hebben een brief gestuurd aan UNESCO. Dat hebben ze deze week bekendgemaakt. De organisaties zeggen zich ernstige zorgen te maken over de vele bouwprojecten die volgens hen leiden tot "een teruglopende kwaliteit en aantasting van historisch Willemstad".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) Rabin Baldewsingh gaat een plan ontwikkelen voor de nationale aanpak van moslimdiscriminatie. Dat zei hij donderdagavond tijdens een iftarbijeenkomst in Den Haag.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Stefan V. (34) donderdag vrijgesproken van het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag en van diefstal van een gedenksteen en een grafmonument in februari en maart vorig jaar. De rechtbank legde hem wel acht maanden cel op voor twee inbraken in vakantiewoningen.
19 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 32-jarige Jesse R. voor het onthoofden van zijn moeder op 16 april vorig jaar in haar woning aan de Molenstraat in Hellevoetsluis. Volgens het OM is R. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.
21 uur geleden