Vakbonden: meer dan 13.000 banen weg door krimpplan Schiphol
SCHIPHOL (ANP) - Als de kabinetsplannen voor de krimp van Schiphol doorgaan, kost dat meer dan 13.000 mensen hun baan. Dat is de uitkomst van een onderzoek dat een groep op de luchthaven actieve vakbonden liet uitvoeren door SEO Economisch Onderzoek. Dat komt neer op zo'n 10 procent van alle banen op en rond Schiphol.
Niet alleen het aantal banen gaat omlaag. Ook de waarde die Schiphol en de daar actieve bedrijven toevoegen aan de economie daalt flink. Nu is dat nog 18 miljard euro, maar als Schiphol moet krimpen wordt dat 2 miljard euro minder.
De gevolgen treden grotendeels meteen op na het instellen van de gedwongen krimp, stelt SEO. De vakbonden denken dan ook dat er massaontslagen vallen. Tussen de 1400 en 5400 mensen kunnen langdurig werkloos raken.
Oproep bonden
"Wij begrijpen de noodzaak om geluidshinder aan te pakken. Het is wat ons betreft dan ook niet óf banen óf omwonenden", zegt voorzitter Camiel Verhagen van pilotenvakbond VNV. "Met dit krimpbesluit van de overheid is dat wel zo, terwijl dat niet nodig is." Ook vakbonden VNC, NVLT, De Unie en VKP waren opdrachtgevers van het onderzoek.
De bonden roepen op om de krimpplannen te heroverwegen. De geluidsmaatregelen die de luchtvaartbranche aandraagt, het vervangen van luidruchtige oudere toestellen door stillere bijvoorbeeld, zouden door het Rijk omarmd moeten worden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street wisten dinsdag niet hoe gauw ze weer aandelen moesten kopen, door nieuwe signalen die wijzen op een mogelijk snel einde van het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. Iran zegt een "noodzakelijke wil" te hebben om de oorlog met Israël en de VS te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen, zei de Iraanse president Masoud Pezeshkian.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Europese Commissie heeft de lidstaten aanbevolen om maatregelen te nemen om de olieconsumptie te verminderen. "Hoe meer we kunnen doen om olie te besparen, met name diesel en vliegtuigbrandstof, hoe beter we af zijn", zei Eurocommissaris voor Energie Dan Jørgensen dinsdag na overleg met de Europese energieministers.
7 uur geledenHOOFDDORP (ANP/DPA) - Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, roept wereldwijd ongeveer 700.000 auto's terug vanwege een mogelijk brandgevaar, maakte de Duitse transportautoriteit KBA bekend. In Nederland gaat het om ruim 19.000 auto's van acht merken, laat een woordvoerder van Stellantis weten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever ging dinsdag scherp omlaag op het Damrak nadat bekend was geworden dat de Amerikaanse branchegenoot McCormick een groot deel van zijn voedingsmiddelendivisie overneemt. Het gaat om een deal in aandelen en contanten met een waarde van 44,8 miljard dollar (39 miljard euro).
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Unilever kan nog niet aangeven of in Nederland banen zullen verdwijnen na de overname van de voedingsdivisie door de Amerikaanse branchegenoot McCormick. "Het is op dit moment nog te vroeg om concreet te zijn over eventuele veranderingen", zegt een woordvoerster van Unilever.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Medewerkers van Nederlandse havens gaan minstens vijf dagen het werk neerleggen omdat ze ontevreden zijn over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Dat hebben zo'n zevenhonderd werknemers dinsdag besloten na een vergadering in de haven van Rotterdam, meldt FNV Havens-bestuurder Asmae Hajjari.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag positief begonnen door de hoop op een mogelijke de-escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal heeft president Donald Trump tegen zijn naaste medewerkers gezegd dat hij bereid is de oorlog tegen Iran te beëindigen, zelfs als de Straat van Hormuz grotendeels dicht blijft. Iran heeft die zeestraat vrijwel afgesloten, waardoor een groot deel van het olietransport uit de regio stilligt.
12 uur geleden