Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vakbonden: meer actie nodig tegen burn-outs

Vakbonden: meer actie nodig tegen burn-outs

UTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV Jongeren en FNV Young & United vinden dat werkgevers meer moeten doen om burn-outs onder jonge werkenden te voorkomen. "We zeggen al een aantal jaren: let op, het is zorgelijk dat er zoveel mensen omvallen. Vooral op de plekken waar we ze het meeste nodig hebben. Maar er wordt vrijwel niks mee gedaan", zegt Justine Feitsma, voorzitter van CNV Jongeren, in een reactie op cijfers van TNO en het CBS waaruit naar voren komt dat een kwart van de jonge werkenden kampt met burn-outklachten.

Feitsma denkt dat dit komt omdat de burn-outs nog niet direct tot een crisis hebben geleid. "Nederland functioneert nog." Veel werkgevers vinden het ook lastig om mee om te gaan, zegt Feitsma. "Het gaat over gevoel, er zijn ook niet makkelijk maatregelen voor te bedenken." Toch denkt de vakbondsvoorzitter dat bedrijven veel meer kunnen doen aan preventie. "Ga het gesprek aan. Op tijd." Ze doelt daarbij op werkgevers die soms zien dat mensen in hun werk verdrinken, maar er niks aan doen. "Het vergt ook een bredere maatschappelijke blik. Wat voor maatschappij willen we zijn? "

De prestatiedruk begint volgens haar al op jonge leeftijd in het onderwijs. "En je merkt dat jonge mensen aan het begin van hun carrière alles goed willen doen, ze direct hun droombaan willen", aldus de voorzitter. Ze ziet tegelijkertijd dat er veel wordt verwacht van de jongere generatie. "Overal waar ik kom, is iedereen heel hoopvol over de nieuwe generatie. Dat voelen ze ook."

Kwetsbaarder

Daarnaast komt uit het onderzoek van TNO en het CBS ook naar voren dat de constante bereikbaarheid problemen oplevert. "Werkgevers kunnen meer rust inbouwen. Mensen krijgen rust in hun hoofd als ze aan het eind van de dag hun werk kunnen afsluiten, zoals vroeger. En dat ze niet het gevoel hebben dat ze altijd aan moeten staan."

Hacer Karadeniz, vakbondsbestuurder van FNV Young & United, spreekt van een moeilijke tijd voor jongeren. "Dit is de eerste generatie die het slechter heeft dan hun ouders. Jongeren worden als lui bestempeld, maar ze zijn kwetsbaarder dan vroeger." Volgens Karadeniz hebben veel jongeren ook moeite om rond te komen. "Ze worden onevenredig hard geraakt, onder meer door de huidige woningmarkt en de tekorten in de GGZ." Karadeniz vindt dat werkgevers meer moeten betalen, zodat de financiële stress minder wordt. Ook moeten ze volgens haar inzien dat mensen "geen robots zijn".

Sommige werkgevers hebben daar al wel meer oog voor. "Ze kijken goed naar wat aantrekkelijk is voor jongeren, zoals de invoer van een 34-urige werkweek", zegt de FNV-vakbondsbestuurder.

Meer uit Gezond

Rusland: EU-verbod op Russisch gas is 'volledig zelfdestructief'

MOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.

2 dagen geleden
Aantal abortussen blijft ongeveer gelijk na forse toenames

DEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.

2 dagen geleden
Artsenorganisatie vreest 'mokerslag' door bezuinigingen op zorg

AMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.

2 dagen geleden
Studie: vleesconsumptie daalt licht naar laagste niveau in jaren

WAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.

3 dagen geleden
Hoger risico op hart- en vaatziekten in ongezonde woonomgeving

UTRECHT (ANP) - Mensen die wonen in een buurt met weinig mogelijkheden om te wandelen of te sporten en veel restaurants en winkels die ongezond eten verkopen, hebben een grotere kans op hart- en vaatziekten. Het risico blijkt tot bijna 5 procent hoger te kunnen liggen, stellen het UMC Utrecht en het Amsterdam UMC op basis van onderzoek.

4 dagen geleden
FT: EU overweegt verbod op ethanol in handdesinfectie om risico's

BRUSSEL (ANP) - Brussel overweegt ethanol te classificeren als gevaarlijke stof die het risico op kanker verhoogt. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT) op basis van een interne aanbeveling van het Europees Agentschap voor chemische stoffen (ECHA). Als het zover komt, zou het gebruik van veel handdesinfectiemiddelen en schoonmaakmiddelen in ziekenhuizen worden verboden.

4 dagen geleden
Amsterdam UMC gaat luchtvervuiling bijhouden in patiëntendossiers

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.

1 week geleden