Vakbonden maken zich op voor langere strijd om cao kleinmetaal
UTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV en FNV maken zich op voor een langere strijd om een betere cao in de kleinmetaal af te sluiten. Donderdag legden ruim 200 werknemers uit de sector in Eindhoven het werk neer en vrijdag staan er stakingen in Hengelo, Arnhem en Nijmegen gepland. De verschillen tussen wat de werkgevers bieden en wat de bonden eisen zijn groot.
De bonden eisen onder meer 5 procent loonsverhoging, de werkgevers bieden 1,4 procent. "Er is een enorm gat tussen wat we vragen en wat ze bieden", stelt CNV-onderhandelaar Bernard Zijlstra. "Dat is veel lager dan de inflatie." Ook voorstellen over zaken als ouderschapsverlof of mantelzorgverlof worden volgens de bonden door de werkgevers in de kleinmetaal weggewuifd.
Tegelijkertijd verkondigen ondernemers in allerlei sectoren dat ze geen personeel kunnen vinden. "Kijk dan ook eens naar zaken waar je zelf invloed op uit kunt oefenen zoals de arbeidsvoorwaarden", zegt Zijlstra. "Daarmee maak je de sector ook aantrekkelijker voor personeel."
Energietransitie
De kleinmetaalsector, waar onder meer installatiebedrijven onder vallen, krijgt de komende jaren veel werk te verrichten vanwege de energietransitie. Ook de afgelopen tijd was er al groei. "Alle seinen staan op groen om er samen de schouders onder te zetten", aldus Zijlstra. De bonden willen dat volgens hem ook graag doen zodra er een cao-akkoord is.
Tot nu toe organiseerden de bonden regionale 24 uursstakingen. Daarbij werden vanwege corona geen bijeenkomsten gehouden. "Maar veel mensen komen nadat ze met de auto door de stakingsstraat zijn gekomen ook nog even hun verhaal doen", merkte Ed Leunissen die namens CNV de acties in het zuidoosten van het land coördineert.
Loyaal
Ook FNV-bestuurder Peter Reniers merkt dat het de werknemers in de sector hoog zit. "200 mensen opkomst lijkt misschien niet veel, maar dit is een sector met veel kleine bedrijven waar werknemers heel loyaal zijn aan hun werkgever. Toch merken we dat de onvrede groeit en de opkomst ook steeds."
De beide bonden, die ook met De Unie optrekken, denken dat het nodig wordt om de acties op te schalen. Reniers van FNV denkt daarbij eerst aan meer en langere werkonderbrekingen, van bijvoorbeeld 48 uur per keer. Uiteindelijk sluiten FNV en CNV landelijke stakingen ook niet uit.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
6 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Air France gaat weer vliegen naar Dubai. Eerder schortte de Franse luchtvaartmaatschappij de vluchten naar het emiraat op vanwege de geopolitieke situatie in het Midden-Oosten.
8 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft moeite met het omboeken van reizigers die zijn getroffen door de beslissing om voorlopig het luchtruim boven een aantal landen in het Midden-Oosten te mijden. Andere maatschappijen schrappen namelijk ook vluchten naar dat gebied. Daarom biedt KLM deze passagiers nog geen vervangende reis aan op zaterdag of zondag. "Zodra het kan, worden de passagiers omgeboekt", meldt het bedrijf op de eigen website.
9 uur geledenDAVOS (ANP) - De investeringsdrift in bepaalde delen van de AI-technologiesector heeft kenmerken van een zeepbel, zegt Google-onderzoeker Demis Hassabis tegen Financial Times. De chef van Googles onderzoeksafdeling naar kunstmatige intelligentie DeepMind verwacht dat zijn eigen werkgever daar weinig last van krijgt.
9 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft zijn terugroepactie van babyvoeding uitgebreid. Eerder werd bekend dat het Franse bedrijf in Singapore partijen babyvoeding terughaalde. Nu doet het bedrijf achter merken als Nutrilon en Nutricia dat ook in Frankrijk en een aantal andere landen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
22 uur geleden