Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vakbonden maken zich op voor langere strijd om cao kleinmetaal

Vakbonden maken zich op voor langere strijd om cao kleinmetaal

UTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV en FNV maken zich op voor een langere strijd om een betere cao in de kleinmetaal af te sluiten. Donderdag legden ruim 200 werknemers uit de sector in Eindhoven het werk neer en vrijdag staan er stakingen in Hengelo, Arnhem en Nijmegen gepland. De verschillen tussen wat de werkgevers bieden en wat de bonden eisen zijn groot.

De bonden eisen onder meer 5 procent loonsverhoging, de werkgevers bieden 1,4 procent. "Er is een enorm gat tussen wat we vragen en wat ze bieden", stelt CNV-onderhandelaar Bernard Zijlstra. "Dat is veel lager dan de inflatie." Ook voorstellen over zaken als ouderschapsverlof of mantelzorgverlof worden volgens de bonden door de werkgevers in de kleinmetaal weggewuifd.

Tegelijkertijd verkondigen ondernemers in allerlei sectoren dat ze geen personeel kunnen vinden. "Kijk dan ook eens naar zaken waar je zelf invloed op uit kunt oefenen zoals de arbeidsvoorwaarden", zegt Zijlstra. "Daarmee maak je de sector ook aantrekkelijker voor personeel."

Energietransitie

De kleinmetaalsector, waar onder meer installatiebedrijven onder vallen, krijgt de komende jaren veel werk te verrichten vanwege de energietransitie. Ook de afgelopen tijd was er al groei. "Alle seinen staan op groen om er samen de schouders onder te zetten", aldus Zijlstra. De bonden willen dat volgens hem ook graag doen zodra er een cao-akkoord is.

Tot nu toe organiseerden de bonden regionale 24 uursstakingen. Daarbij werden vanwege corona geen bijeenkomsten gehouden. "Maar veel mensen komen nadat ze met de auto door de stakingsstraat zijn gekomen ook nog even hun verhaal doen", merkte Ed Leunissen die namens CNV de acties in het zuidoosten van het land coördineert.

Loyaal

Ook FNV-bestuurder Peter Reniers merkt dat het de werknemers in de sector hoog zit. "200 mensen opkomst lijkt misschien niet veel, maar dit is een sector met veel kleine bedrijven waar werknemers heel loyaal zijn aan hun werkgever. Toch merken we dat de onvrede groeit en de opkomst ook steeds."

De beide bonden, die ook met De Unie optrekken, denken dat het nodig wordt om de acties op te schalen. Reniers van FNV denkt daarbij eerst aan meer en langere werkonderbrekingen, van bijvoorbeeld 48 uur per keer. Uiteindelijk sluiten FNV en CNV landelijke stakingen ook niet uit.

Meer uit Financieel

CPB: bijna 12.000 huurders van corporatiewoningen hebben koophuis

DEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".

1 uur geleden
Wall Street sluit licht hoger na dagvaardingen tegen Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.

2 uur geleden
Paramount Skydance klaagt Warner Bros. aan om Netflix-deal

NEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.

4 uur geleden
Econoom: uitspraak tarievenzaak VS geen klap voor handelsstromen

FRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.

6 uur geleden
Heineken eindigt onderaan hogere AEX na vertrek topman

AMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.

6 uur geleden
Goud- en zilverprijzen bereiken nieuwe records na dagvaarden Fed

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.

8 uur geleden
Britten starten onderzoek naar chatbot Grok om AI-naaktbeelden

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.

9 uur geleden