Vakbonden maken zich op voor langere strijd om cao kleinmetaal
UTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV en FNV maken zich op voor een langere strijd om een betere cao in de kleinmetaal af te sluiten. Donderdag legden ruim 200 werknemers uit de sector in Eindhoven het werk neer en vrijdag staan er stakingen in Hengelo, Arnhem en Nijmegen gepland. De verschillen tussen wat de werkgevers bieden en wat de bonden eisen zijn groot.
De bonden eisen onder meer 5 procent loonsverhoging, de werkgevers bieden 1,4 procent. "Er is een enorm gat tussen wat we vragen en wat ze bieden", stelt CNV-onderhandelaar Bernard Zijlstra. "Dat is veel lager dan de inflatie." Ook voorstellen over zaken als ouderschapsverlof of mantelzorgverlof worden volgens de bonden door de werkgevers in de kleinmetaal weggewuifd.
Tegelijkertijd verkondigen ondernemers in allerlei sectoren dat ze geen personeel kunnen vinden. "Kijk dan ook eens naar zaken waar je zelf invloed op uit kunt oefenen zoals de arbeidsvoorwaarden", zegt Zijlstra. "Daarmee maak je de sector ook aantrekkelijker voor personeel."
Energietransitie
De kleinmetaalsector, waar onder meer installatiebedrijven onder vallen, krijgt de komende jaren veel werk te verrichten vanwege de energietransitie. Ook de afgelopen tijd was er al groei. "Alle seinen staan op groen om er samen de schouders onder te zetten", aldus Zijlstra. De bonden willen dat volgens hem ook graag doen zodra er een cao-akkoord is.
Tot nu toe organiseerden de bonden regionale 24 uursstakingen. Daarbij werden vanwege corona geen bijeenkomsten gehouden. "Maar veel mensen komen nadat ze met de auto door de stakingsstraat zijn gekomen ook nog even hun verhaal doen", merkte Ed Leunissen die namens CNV de acties in het zuidoosten van het land coördineert.
Loyaal
Ook FNV-bestuurder Peter Reniers merkt dat het de werknemers in de sector hoog zit. "200 mensen opkomst lijkt misschien niet veel, maar dit is een sector met veel kleine bedrijven waar werknemers heel loyaal zijn aan hun werkgever. Toch merken we dat de onvrede groeit en de opkomst ook steeds."
De beide bonden, die ook met De Unie optrekken, denken dat het nodig wordt om de acties op te schalen. Reniers van FNV denkt daarbij eerst aan meer en langere werkonderbrekingen, van bijvoorbeeld 48 uur per keer. Uiteindelijk sluiten FNV en CNV landelijke stakingen ook niet uit.
Meer uit Financieel
MAASTRICHT (ANP) - Dsm-firmenich is van een Amerikaans onderzoek naar mogelijke kartelvorming af. Het ministerie van Justitie van de Verenigde Staten heeft het gezondheids- en voedingsbedrijf onlangs gemeld dit onderzoek te sluiten, schrijft het Zwitsers-Nederlandse bedrijf in zijn jaarverslag.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De verhoogde importheffingen raken de staalindustrie in de Europese Unie hard. De export van staal vanuit de EU naar de Verenigde Staten is in de tweede helft van vorig jaar met 30 procent gedaald ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt Europese belangenvereniging voor de staalindustrie Eurofer op basis van gegevens van Eurostat.
51 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in februari sterker toegenomen dan verwacht. Volgens marktonderzoeker S&P Global komt dit vooral door een versnelling van de groei in Duitsland, de grootste economie van het eurogebied. Zo liet de omvangrijke Duitse industrie voor het eerst in meer dan 3,5 jaar weer groei zien door de hogere overheidsuitgaven aan defensie en infrastructuur.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse gebruikers kunnen niet meer gokken op het Amerikaanse platform Polymarket. Daarmee lijkt de goksite gehoor te geven aan de oproep van de Kansspelautoriteit (Ksa), die had geëist dat het bedrijf de "illegale activiteit" zou staken.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Sportwagenfabrikant Aston Martin waarschuwt dat het verlies over vorig jaar groter uitvalt dan verwacht. Het Britse bedrijf heeft veel last van importheffingen die de Verenigde Staten onder Donald Trump hebben ingevoerd op buitenlandse auto's.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag wat op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en hielden vooral de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran in de gaten. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" over zijn nucleaire programma moet sluiten, want "anders gaan er slechte dingen gebeuren". Ook wordt gewacht op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone ziet op dit moment geen grote financiële gevolgen van een terugroepactie van babyvoeding. Het bedrijf riep in verschillende landen batches producten terug, omdat ze mogelijk besmet waren met een giftige stof. De "huidige geïdentificeerde financiële gevolgen" zijn "niet materieel", schrijft het bedrijf in een toelichting bij de jaarcijfers. "De impactbeoordeling zal worden afgerond zodra de terugroepacties zijn voltooid."
4 uur geleden