Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vakbonden eisen inspraak bij reorganisatieplannen KLM

Vakbonden eisen inspraak bij reorganisatieplannen KLM

AMSTERDAM (ANP) - De acht vakbonden bij KLM eisen inspraak bij de ophanden zijnde reorganisatie bij de luchtvaartmaatschappij. Ze roepen de politiek woensdag voorafgaand aan het debat over het steunpakket voor KLM van in totaal 3,4 miljard euro op om de sociale partners de ruimte te geven om maatregelen te nemen voor het herstel van de maatschappij.

Volgens de bonden willen de werknemers KLM "samen en eerlijk" door de crisis helpen. De leningen van banken en de overheidssteun helpen daarbij en wordt ook gewaardeerd. Maar de bonden zijn niet blij met de precieze afspraken die KLM en het kabinet overeen zijn gekomen. Dan gaat het onder meer over de hoogte van de personeelsbezuinigingen en hoe deze verdeeld dienen te worden.

Bij KLM moeten de kosten structureel met 15 procent omlaag als onderdeel van het steunpakket van 3,4 miljard euro. De bonden snappen dat ingrepen noodzakelijk zijn, maar de "gedicteerde bezuinigingsstaffel" zal volgens hen voor een puinhoop binnen KLM gaan zorgen. "Er is geen vakbond die nu voor zich ziet hoe aan de staffel voldaan kan worden in combinatie met zinvolle afspraken over reorganisatie", klinkt het.

Gezamenlijke verklaring

De bonden hebben allemaal ideeën over hoe invulling te geven aan de bezuinigingsopgave. Dat kan echter niet als vooraf alles al is bepaald. "Geen vakbond voelt zich gebonden aan de afspraken", waarschuwen ze in een gezamenlijke verklaring. "We willen wel, maar kunnen niet zo."

Minister van Financiën Wopke Hoekstra benadrukt in debat met de Tweede Kamer dat nog niet alles in steen gebeiteld is. Op vragen van de SP zegt hij dat het kabinet slechts "een aantal piketpalen heeft geslagen die wij verstandig vinden".

Ongenoegen

Het is niet aan het kabinet om met de vakbonden te praten, dat moet het KLM-bestuur doen, aldus de schatkistbewaarder. Het kabinet heeft slechts gekeken naar de voorwaarden van het steunpakket. Het bestuur gaat erover "hoe je dat vervolgens toepast. Er is echt ruimte voor de onderneming om hierover met de vakbonden in gesprek te gaan", stelt de bewindsman.

Vakbonden uitten eerder al hun ongenoegen over de voorwaarden voor het steunpakket. Bij cabinebond VNC, de grootste bond bij KLM, leeft het gevoel dat KLM eerdere bezuinigingsplannen die het er niet eerder doorheen kreeg tijdens de cao-onderhandelingen, meegenomen heeft naar Den Haag.

Meer uit Financieel

Toyota verkoopt recordaantal auto's, vergroot voorsprong op VW

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Het Japanse autoconcern Toyota verkocht in 2025 wereldwijd een recordaantal auto's van 11,3 miljoen, ondanks de handelsspanningen het afgelopen jaar. Het bedrijf behield daarmee zijn titel als 's werelds grootste autofabrikant en vergrootte de voorsprong op de Duitse concurrent Volkswagen.

11 minuten geleden
Consumentenbond: veel reisaanbieders onduidelijk over annuleren

DEN HAAG (ANP) - Zeven op de tien grote Nederlandse reisaanbieders communiceren onduidelijk over annuleringsvoorwaarden en de kosten ervan, meldt de Consumentenbond na onderzoek. Tijdens het boeken krijgen consumenten te maken met tegenstrijdige annuleringsvoorwaarden of ontbreekt cruciale informatie.

16 minuten geleden
EIB: recordbedrag van 100 miljard naar defensie en duurzaamheid

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Investeringsbank (EIB) heeft vorig jaar een recordbedrag van 100 miljard euro geïnvesteerd in onder meer defensie, groene projecten en digitale transitie, maakte de organisatie donderdag bekend.

21 minuten geleden
Makelaars bezorgd: huuraanbod droogt op door verkoopgolf woningen

UTRECHT (ANP) - Het aantal verhuurde woningen in de vrije sector is in het laatste kwartaal van vorig jaar hard gedaald. Makelaarsorganisatie NVM en vastgoedmanagersclub VGM NL melden dat het huuraanbod steeds verder opdroogt, aangezien de nieuwbouw achterblijft en verhuurders er vaak voor kiezen om huurwoningen waarvan het huurcontract stopt in de verkoop te doen. De makelaars en vastgoedmanagers zeggen "erg bezorgd" te zijn. Zij zien dat er nog wel veel vraag is naar huren.

28 minuten geleden
Foodwatch stapt in Frankrijk naar de rechter om babyvoeding

PARIJS (ANP) - Foodwatch stapt donderdag samen met getroffen Franse families naar de rechter in Frankrijk rondom de mogelijk besmette babyvoeding. De voedselwaakhond beschuldigt bedrijven, waaronder Nestlé, en autoriteiten van het "veel te laat waarschuwen van het publiek". Franse autoriteiten onderzoeken de dood van twee baby's die babyvoeding van het voedingsconcern hebben gedronken.

51 minuten geleden
Verlies easyJet loopt op door investeringen in Italië

LONDEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij easyJet heeft in het afgelopen kwartaal een groter verlies geleden. De Britse budgetvlieger wijt dat aan investeringen in nieuwe bases in Italië en fellere concurrentie.

1 uur geleden
ING licht hoger in groene AEX-index na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - ING ging donderdag licht omhoog op de Amsterdamse beurs. De grootste bank van Nederland zag de winst in het laatste kwartaal van 2025 flink stijgen. Topman Steven van Rijswijk sprak van een sterke commerciële groei en gedisciplineerd kostenbeheer, ondanks de "aanhoudende geopolitieke onzekerheid". Ook 2026 belooft volgens de topman een sterk jaar te worden voor de bank. Voor 2027 zijn de vooruitzichten daarnaast verhoogd. Het aandeel won 0,6 procent.

1 uur geleden