
Vakbonden bereiden acties bij NS voor, mogelijk stakingen
UTRECHT (ANP) - Vakbonden bereiden acties en mogelijk stakingen voor bij de Nederlandse Spoorwegen. Vrijdagmiddag liep een ultimatum af dat ze aan het spoorbedrijf hadden gesteld en de NS kwam niet tegemoet aan hun eisen voor een nieuwe cao. Het openbaarvervoersbedrijf zelf zei eerder teleurgesteld te zijn in de opstelling van FNV, CNV en VVMC en dreigde met een rechtszaak om stakingen te voorkomen.
Het is nog niet duidelijk wanneer de vakbonden precies actiedagen gaan aankondigen. Een woordvoerder van FNV noemde de kans op stakingen groot, maar daarover wordt binnenkort nog een definitief besluit genomen. Volgens CNV is de actiebereidheid onder NS-personeel groot. "Zowel rijdend personeel als medewerkers in het onderhoud, op kantoor, de stations en bijvoorbeeld planners, willen nu eindelijk weleens gewaardeerd worden door hun werkgever."
De vakbonden onderhandelen al enige tijd met de NS, maar komen er maar niet uit. Het laatste bod van de NS werd door een ruime meerderheid van de achterban bij de vakbonden afgewezen.
Praktisch niet uitvoerbaar
De NS gaf eerder op vrijdag aan het gesprek te willen voeren, omdat er voldoende aanknopingspunten zijn voor verdere onderhandelingen, maar ingaan op de eisen in het ultimatum kan volgens de spoorvervoerder niet. NS stelt dat alle looneisen van de bonden tot een salarisverhoging van ruim 20 procent zouden leiden. Ook zouden sommige voorstellen praktisch niet uitvoerbaar zijn.
De vakbonden moeten door de afwijzing van NS "concluderen dat acties rechtmatig zullen zijn", zo hebben ze volgens FNV aan de NS laten weten.
Deur staat open
Een NS-woordvoerder zegt dat de deur wat het spoorbedrijf betreft nog altijd openstaat voor gesprekken. Of er een rechtszaak komt, kon hij nog niet zeggen. Daarvoor wil de NS eerst goed nagaan wat er precies in de verklaringen van de vakbonden staat. "Voor ons is nu is het belangrijkste dat we weer om tafel gaan."
Een van de belangrijkste eisen van de vakbonden is de invoering van de automatische prijscompensatie (APC) voor alle salarissen. Die moet de stijgende kosten van levensonderhoud compenseren. Ook vragen de bonden om een eenmalige uitkering van 600 euro op basis van een voltijdbaan. Daarnaast willen ze "gezonde roosters" die de werkdruk verlichten nu de NS met een personeelstekort zit. Dat zou moeten helpen om vacatures ingevuld te krijgen en leegloop te voorkomen, zo betoogde FNV eerder.
Meer uit Financieel
APELDOORN (ANP) - Een afschaffing van de hypotheekrenteaftrek is minder ingrijpend dan vaak wordt gevreesd. Dat stelt financieel dienstverlener Van Bruggen, nu meerdere politieke partijen in hun verkiezingsprogramma willen stoppen met dit belastingvoordeel voor huizenbezitters.
25 minuten geledenDUBLIN (ANP/BELGA) - De Ierse budgetvlieger Ryanair gaat medewerkers hogere bonussen uitkeren als ze passagiers betrappen die proberen te grote bagage op vluchten mee te brengen. "Ik wil dat ons personeel mensen betrapt die ons systeem proberen op te lichten", heeft Ryanair-topman Michael O'Leary gezegd.
52 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft zijn verwachtingen voor de economische groei dit jaar flink verlaagd. Waar het land eerder nog rekende op een plus van 2,5 procent, wordt nu niet meer dan 1,5 procent groei voorzien. Volgens de Russische minister van Financiën Anton Siluanov wordt de economie geremd door de hoge rente die de Russische centrale bank heeft ingevoerd om de inflatie binnen de perken te houden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Topman Rafa Oliveira van JDE Peet's, het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick, kan flink verdienen aan de overname van zijn bedrijf door het Amerikaanse frisdrankenconcern Keurig Dr Pepper. Dat heeft persbureau Bloomberg uitgerekend.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Chinese chipfabrikanten streven ernaar de productie van chips voor toepassingen met kunstmatige intelligentie (AI) in het land volgend jaar te verdrievoudigen. Dat schrijft de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Op die manier zou China zijn afhankelijkheid van het Amerikaanse chipconcern Nvidia willen verminderen.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Roemenië heeft een deal gesloten met het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall voor de bouw van een fabriek voor munitie-ontsteking in het land. Met die nieuwe vestiging is een investering van 535 miljoen euro gemoeid.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kendrion was woensdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. De Nederlandse producent van elektromagnetische componenten maakte bekend zijn activiteiten in China te verkopen aan het lokale management. Ook konden beleggers reageren op de halfjaarresultaten van het bedrijf. Kendrion wist zijn nettowinst met bijna de helft op te voeren.
3 uur geleden