Vakbond: twijfel aan bankroet papierfabriek Limburg om watersnood
MEERRSEN (ANP) - Vakbond CNV twijfelt aan de noodzaak van een faillissementsaanvraag door de Limburgse papierfabriek Meerssen Papier. Volgens het bedrijf zou de watersnood in Limburg van half juli voor zoveel financiële schade hebben gezorgd, dat een bankroet onvermijdelijk is. Maar de vakbond stelt op basis van gesprekken met werknemers dat de nood niet zo hoog is als de directie van het bedrijf zegt.
De provincie Limburg, die ook betrokken is bij het proces, bestrijdt de twijfel van de vakbond. Meerssen Papier was niet direct bereikbaar voor commentaar, maar de provincie zegt betrokken te zijn geweest bij het proces en toestemming te hebben gegeven voor de aanvraag. In een brief aan Gedeputeerde Staten schrijft de provincie gegevens van de eigenaar te hebben geanalyseerd en stelt het dat het faillissement komt door "de aanzienlijke gevolgen van het hoogwater". De eigenaar zou daardoor niet meer aan betalingsverplichtingen kunnen voldoen.
De papierfabriek, waar ongeveer veertig mensen werken, staat in Meerssen. Dat is een van de gemeenten die zwaar is getroffen door de overstromingen. De fabriek staat volgens CNV-bestuurder Ed Leunissen naast de Kleine Geul, die ook overstroomde. Volgens de directie zou het bedrijf daardoor minstens 2,5 miljoen euro schade hebben geleden. Dan gaat het met name om kapotte installaties, maar ook schade aan gebouwen en machines.
Volle orderportefeuilles
Maar de vakbondsman geeft aan dat het personeel spreekt van "volle orderportefeuilles en geboekte winst". Volgens hem zou de schade slechts enkele tienduizenden euro's zijn. "Leden zeggen dat er gewoon doorgewerkt kan worden." Hij heeft daarom de indruk dat de eigenaar eieren voor z’n geld kiest en de wateroverlast als argument aangrijpt om zich uit het bedrijf terug te kunnen trekken.
De fabriek werd in 2008, toen de papiermarkt door digitalisering instortte, al eens failliet verklaard, weet Leunissen. Destijds werkten er ongeveer tweehonderd mensen. De provincie greep toen in door de fabriek te kopen en zo werkgelegenheid te behouden. In 2018 verkocht de provincie het bedrijf aan Marsna Paper. Daarbij zou ook een "forse bruidsschat van 4,3 miljoen euro" zijn meegegeven om achterstallig onderhoud te kunnen uitvoeren.
Leunissen wil dinsdag, de dag waarop rechtbanken meestal uitspraak doen in faillissementsaanvragen, contact met de eventuele curator. Volgens hem moet de onderste steen boven en is de boosheid op de werkvloer "immens". Ook wil de bond de rol van de provincie onderzocht hebben. De rechtbank moet nog uitspraak doen.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
8 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
1 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.
1 uur geledenVALKENBURG (ANP/BLOOMBERG) - De Europese wapenfabrikant Destinus overweegt een beursgang in Amsterdam. Ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat het bedrijf, dat zijn hoofdkantoor in het Zuid-Hollandse Valkenburg heeft, momenteel in gesprek is met investeerders om ongeveer 200 miljoen euro op te halen. Daarna overweegt Destinus volgens hen naar de aandelenbeurs in Amsterdam te gaan.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen zijn vrijdag lager geopend na de plussen een dag eerder. Applied Materials behoorde tot de verliezers op Wall Street na bekendmaking van cijfers door de grote fabrikant van chipapparatuur. Het aandeel zakte in de vroege handel 1,6 procent.
3 uur geleden