
Vakbond signaleert toenemende depressieve klachten voetballers
BERN (ANP) - Het aantal voetbalsters en voetballers met symptomen van depressie of angst is sterk toegenomen sinds de sport volledig stilligt door de coronapandemie. Dat meldt de mondiale spelersvakbond FIFPro, die een onderzoek liet doen door het UMC in Amsterdam.
Uit dat onderzoek blijkt dat 22 procent van de voetbalsters en 13 procent van de voetballers lijden aan depressieve klachten als desinteresse, gebrek aan eetlust en energie en weinig zelfrespect. Die percentages liggen veel hoger in vergelijking met het vorige soortelijke onderzoek uit december en januari, toen 11 procent van de vrouwen en 6 procent van de mannen symptomen van droefgeestigheid vertoonden.
Het onderzoek wees uit dat 18 procent van de voetbalsters en 16 procent van de voetballers last hebben van angstsymptomen als zorgen of spanning.
1134 voetballers
Het onderzoek van het Universitair Medisch Centrum Amsterdam omvatte volgens FIFPro 1134 mannelijke spelers met een gemiddelde leeftijd van 26 jaar en 468 vrouwelijke spelers van gemiddeld 23 jaar, afkomstig uit zestien landen. Nederland zat niet in het onderzoek.
"Jonge sporters krijgen ineens te maken met sociaal isolement, een opschorting van hun beroepsleven en twijfels over hun toekomst", verklaart Vincent Gouttebarge de toenemende klachten. Hij is het medische hoofd van de mondiale vakbond.
"Sommigen kunnen die veranderingen wellicht niet goed het hoofd bieden en we moedigen hen aan om hulp te zoeken bij een persoon die ze vertrouwen of een professional in de geestelijke gezondheidszorg. Het is positief dat de meerderheid van de ondervraagde spelers weet dat ze ergens heen kunnen als ze psychische problemen hebben", aldus Gouttebarge. "Dit toont aan dat het profvoetbal zich meer dan ooit bewust is van het belang van geestelijke gezondheid."
Meer uit Voetbal
MOSTAR (ANP) - FC Utrecht is de play-offs om een plaats in het hoofdtoernooi van de Europa League begonnen met een overwinning. In het Bosnische Mostar won de ploeg van trainer Ron Jans met 2-0 van Zrinjski Mostar. De return in Utrecht is volgende week.
7 uur geledenSOFIA (ANP) - AZ heeft een knappe zege geboekt in de play-offs van de Conference League. De ploeg van coach Maarten Martens won in Bulgarije met 2-0 het eerste duel met Levski Sofia. Ibrahim Sadiq en Troy Parrott maakten in het nagenoeg uitverkochte nationale stadion van Sofia de doelpunten. Over een week kan AZ in de return in Alkmaar deelname aan de groepsfase van het derde Europese clubtoernooi veiligstellen.
7 uur geledenLEVERKUSEN (ANP) - Coach Erik ten Hag heeft vlak voor aanvang van de Bundesliga nog een nieuwe speler erbij gekregen bij Bayer Leverkusen. De club presenteerde de Franse international Loïc Badé als aanwinst. De centrale verdediger is voor een bedrag van naar verluidt 20 miljoen euro overgenomen van de Spaanse club Sevilla. Hij heeft een contract van vijf jaar getekend.
10 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Premier League heeft het transferrecord gebroken. Volgens FootballTransfers.com komt het totaalbedrag van deze transferperiode boven de 2,7 miljard euro die in de zomer van 2023 door de Engelse clubs werd uitgegeven. Met de transfer van de Zwitser Noah Okafor van AC Milan naar Leeds United werd het record overschreden. Met deze overgang was 20 miljoen euro gemoeid.
11 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Voetballer Jeremie Frimpong (24) is enkele weken uitgeschakeld met een blessure aan zijn hamstring. Liverpool-coach Arne Slot zei tijdens een persconferentie dat de verdediger tot en met de interlandperiode van Oranje er bij Liverpool uitligt. Dat betekent dat Frimpong de kwalificatie-interlands voor het WK van 2026 thuis tegen Polen en uit tegen Litouwen hoogstwaarschijnlijk zal missen.
13 uur geledenBARCELONA (ANP) - Jules Koundé (26) heeft zijn contract met FC Barcelona verlengd tot 2030. De Franse verdediger maakte in 2022 de overstap van FC Sevilla naar FC Barcelona. Destijds was er een bedrag van 50 miljoen euro gemoeid met zijn overgang.
15 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - De Copa Sudamericana-wedstrijd tussen het Argentijnse Independiente en Universidad de Chile is gestaakt na supportersgeweld op de tribunes. In de rust in Buenos Aires ging het mis, nadat Chileense fans stenen hadden gegooid naar de thuisfans. Vervolgens bestormden Argentijnen het uitvak en vielen daar supporters aan.
18 uur geleden