Vakbond: opnieuw staking bij Samsung na eerste onderbreking ooit
SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Werknemers van Samsung Electronics in Zuid-Korea leggen vanaf volgende week maandag drie dagen het werk neer, heeft de grootste vakbond bij de technologiegigant aangekondigd. Het gaat om de tweede grote staking ooit bij Samsung. Vorige maand kreeg het bedrijf voor de eerste keer in zijn bestaan te maken met een collectieve werkonderbreking.
Beleggingsstrateeg Billy Leung denkt dat de staking kan leiden tot een domino-effect in de halfgeleiderindustrie. "De uitkomst van de arbeidsonderhandelingen bij Samsung kan een precedent scheppen voor de techindustrie en de marktdynamiek en investeringsstrategieën in de halfgeleidersector beïnvloeden", zegt hij. Samsung is een van de grootste fabrikanten van smartphones van de wereld en 's werelds grootste producent van geheugenchips.
Na de staking van 7 juni gingen de bond en Samsung weer onderhandelen. De vakbond, vertegenwoordiger van zo'n 28.000 werknemers, kondigt de nieuwe staking aan omdat het management van Samsung onder meer niet inging op de eisen van de bond voor meer betaald verlof.
Onderhandelingen
Het is nog niet duidelijk hoeveel werknemers het werk zullen neerleggen. De vakbond vertegenwoordigt ongeveer 20 procent van het personeel van Samsung. Als veel mensen meedoen, kan de staking de productie bij het bedrijf belemmeren.
Het management is sinds januari verwikkeld in onderhandelingen met de vakbond. De partijen bereikten in maart overeenstemming over een loonsverhoging van 5,1 procent voor dit jaar, waarvan een 3 procent hoger basisloon en een prestatiebonus van 2,1 procent. Het akkoord werd afgeblazen omdat Samsung en de vakbond het niet eens werden over onder meer betaald verlof.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
9 minuten geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Schoonmakers krijgen vanaf volgend jaar de maximale fiscale reiskosten voor woon-werkverkeer vergoed. CNV meldt dat dit is afgesproken in de nieuwe cao, die volgens de vakbond voor 120.000 schoonmakers in Nederland geldt.
5 uur geleden