Vakbond CNV wil extra AOW-bonus voor langer doorwerken
DEN HAAG (ANP) - Honderdduizend gepensioneerden moeten begin 2028 een extra bonus van drie maanden AOW krijgen bij ingang van hun AOW-datum. Hiervoor pleit CNV nu de AOW-leeftijd per 1 januari 2028 omhooggaat naar 67 jaar en drie maanden. Volgens de vakbond is die verhoging onterecht, aangezien de levensverwachting is gedaald.
CNV pleitte voor een bevriezing van de AOW-leeftijd naar 67 jaar per 1 januari 2028, maar het kabinet gaf geen gehoor aan die oproep. Als compensatie voor drie maanden langer doorwerken is een extra uitkering bij ingang van de AOW-leeftijd voor AOW-gerechtigden vanaf 2028 "zeer redelijk en rechtvaardig", zegt Patrick Fey, vicevoorzitter CNV en pensioenonderhandelaar. De AOW-bonus geldt volgens Fey alleen voor de lage- en middeninkomens, omdat zij minder financiƫle mogelijkheden hebben om hun pensioen naar voren te halen.
Volgens CNV kampt 42 procent van de leden met gezondheidsklachten en is 10 procent langdurig ziek als gevolg van de zwaarte van hun werk. Daarnaast vindt 62 procent van de CNV-leden dat ze een zwaar beroep hebben en maakt 87 procent zich zorgen over de stijgende AOW-leeftijd.
Goed haalbaar
Drie maanden langer doorwerken is volgens Fey voor tienduizenden werkenden moeilijk op te brengen. De nieuwe vroegpensioenregeling is namelijk niet voor iedereen toegankelijk en een groot deel van de beroepen wordt niet gedefinieerd als zwaar. "De meesten moeten doorwerken tot de AOW-leeftijd. Dan kan drie maanden veel verschil maken", aldus Fey.
Ook uitvoeringstechnisch en financieel lijkt de bonus volgens CNV goed haalbaar. De oversterfte levert de overheid volgens de vakbond namelijk 5 miljard euro op.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten, geholpen door optimisme over technologiebedrijven. De sterkste stijger in de AEX was informatieleverancier RELX, dat onlangs in waarde daalde door zorgen over de concurrentie van AI-bedrijf Anthropic. Beleggers reageren nu juist enthousiast op het nieuws dat RELX een AI-hulpmiddel van datzelfde Anthropic heeft toegevoegd aan zijn platform voor juridisch onderzoek.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De economische banden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de Brexit zijn woensdag weer een stukje aangehaald. Dat gebeurde door de ondertekening van een overeenkomst over mededingingssamenwerking door Eurocommissaris Teresa Ribera (Mededinging) en de Britse minister Peter Kyle (Handel).
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan zich aan de eerder gesloten handelsdeal met de Europese Unie te houden, verwacht de Europese Commissie. "De VS hebben aangegeven zich te houden aan de huidige overeenkomsten en hun specifieke kenmerken", zei een woordvoerder van het dagelijks EU-bestuur.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump is van plan zijn importheffingen voor Chinese goederen even hoog te houden als voorheen. Dat zei Trumps handelsgezant Jamieson Greer. Vorige week verklaarde het Hooggerechtshof veel heffingen van Trump onwettig, maar volgens Greer zal de regering proberen de tarieven voor Chinese producten tussen de 35 en 50 procent te houden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen in Warner Bros. Discovery zijn woensdag iets in waarde gedaald op de beurs in New York ondanks een nieuw overnamebod van Paramount Skydance. Door het bod lijkt de overnamestrijd rond Warner Bros., bekend van de Harry Potter-films en Game of Thrones-franchise, in een nieuwe fase beland. Maar het lijkt erop dat beleggers toch op een grotere verhoging van een eerder bod hadden gerekend.
3 uur geledenBEIJING (ANP/DPA/AFP) - China bestelt 120 vliegtuigen van de Europese fabrikant Airbus, meldde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn bezoek aan het Aziatische land. Eerder maakten de twee landen al duidelijk dat ze hun economische samenwerking willen uitbreiden.
3 uur geledenSLIEDRECHT (ANP) - De gegevens die buit zijn gemaakt bij Odido door de cyberaanval zijn een "voedingsbodem voor criminelen", zegt directeur Dave Maasland van cyberbeveiliger ESET. Niet vanwege de omvang, maar vanwege de combinatie van gegevens, stelt hij.
6 uur geleden