Vakbond CNV wil extra AOW-bonus voor langer doorwerken
DEN HAAG (ANP) - Honderdduizend gepensioneerden moeten begin 2028 een extra bonus van drie maanden AOW krijgen bij ingang van hun AOW-datum. Hiervoor pleit CNV nu de AOW-leeftijd per 1 januari 2028 omhooggaat naar 67 jaar en drie maanden. Volgens de vakbond is die verhoging onterecht, aangezien de levensverwachting is gedaald.
CNV pleitte voor een bevriezing van de AOW-leeftijd naar 67 jaar per 1 januari 2028, maar het kabinet gaf geen gehoor aan die oproep. Als compensatie voor drie maanden langer doorwerken is een extra uitkering bij ingang van de AOW-leeftijd voor AOW-gerechtigden vanaf 2028 "zeer redelijk en rechtvaardig", zegt Patrick Fey, vicevoorzitter CNV en pensioenonderhandelaar. De AOW-bonus geldt volgens Fey alleen voor de lage- en middeninkomens, omdat zij minder financiële mogelijkheden hebben om hun pensioen naar voren te halen.
Volgens CNV kampt 42 procent van de leden met gezondheidsklachten en is 10 procent langdurig ziek als gevolg van de zwaarte van hun werk. Daarnaast vindt 62 procent van de CNV-leden dat ze een zwaar beroep hebben en maakt 87 procent zich zorgen over de stijgende AOW-leeftijd.
Goed haalbaar
Drie maanden langer doorwerken is volgens Fey voor tienduizenden werkenden moeilijk op te brengen. De nieuwe vroegpensioenregeling is namelijk niet voor iedereen toegankelijk en een groot deel van de beroepen wordt niet gedefinieerd als zwaar. "De meesten moeten doorwerken tot de AOW-leeftijd. Dan kan drie maanden veel verschil maken", aldus Fey.
Ook uitvoeringstechnisch en financieel lijkt de bonus volgens CNV goed haalbaar. De oversterfte levert de overheid volgens de vakbond namelijk 5 miljard euro op.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.
23 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.
43 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciële scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.
47 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag met stevige winsten aan de handelsdag begonnen. Beleggers reageerden opgetogen op berichten dat de Straat van Hormuz wordt heropend. Netflix ging wel hard onderuit op de beurzen in New York, na een teleurstellend kwartaalbericht van de streamingdienst.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Krispy Kreme, een grote rivaal van donutketen Dunkin', komt naar Nederland. Het Amerikaanse bedrijf heeft een franchisedeal gesloten met ondernemer Roberto Fava die eerder jarenlang Dunkin' in Nederland leidde. "Het is echt of ik een transfer maak van Ajax naar PSV, of van Burger King naar McDonald's", zegt hij zelf over zijn overstap.
1 uur geleden