Vakbond CNV wil extra AOW-bonus voor langer doorwerken
DEN HAAG (ANP) - Honderdduizend gepensioneerden moeten begin 2028 een extra bonus van drie maanden AOW krijgen bij ingang van hun AOW-datum. Hiervoor pleit CNV nu de AOW-leeftijd per 1 januari 2028 omhooggaat naar 67 jaar en drie maanden. Volgens de vakbond is die verhoging onterecht, aangezien de levensverwachting is gedaald.
CNV pleitte voor een bevriezing van de AOW-leeftijd naar 67 jaar per 1 januari 2028, maar het kabinet gaf geen gehoor aan die oproep. Als compensatie voor drie maanden langer doorwerken is een extra uitkering bij ingang van de AOW-leeftijd voor AOW-gerechtigden vanaf 2028 "zeer redelijk en rechtvaardig", zegt Patrick Fey, vicevoorzitter CNV en pensioenonderhandelaar. De AOW-bonus geldt volgens Fey alleen voor de lage- en middeninkomens, omdat zij minder financiële mogelijkheden hebben om hun pensioen naar voren te halen.
Volgens CNV kampt 42 procent van de leden met gezondheidsklachten en is 10 procent langdurig ziek als gevolg van de zwaarte van hun werk. Daarnaast vindt 62 procent van de CNV-leden dat ze een zwaar beroep hebben en maakt 87 procent zich zorgen over de stijgende AOW-leeftijd.
Goed haalbaar
Drie maanden langer doorwerken is volgens Fey voor tienduizenden werkenden moeilijk op te brengen. De nieuwe vroegpensioenregeling is namelijk niet voor iedereen toegankelijk en een groot deel van de beroepen wordt niet gedefinieerd als zwaar. "De meesten moeten doorwerken tot de AOW-leeftijd. Dan kan drie maanden veel verschil maken", aldus Fey.
Ook uitvoeringstechnisch en financieel lijkt de bonus volgens CNV goed haalbaar. De oversterfte levert de overheid volgens de vakbond namelijk 5 miljard euro op.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen de importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie "relatief snel" invoeren als het landenblok de handelsdeal met Washington niet spoedig ratificeert. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, gezegd tegen persbureau Bloomberg.
56 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De fregatten die Duitsland bij het Nederlandse Damen heeft besteld worden mogelijk de helft duurder. De Duitse scheepsbouwer die het hoofdaannemerschap naar verwachting van het overvraagde Damen overneemt, vraagt volgens de Financial Times nog eens 12 miljard euro.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag zijn hoogste slotstand ooit bereikt, nadat de hoofdindex aan het begin van de middag al naar een nieuw recordniveau was gestegen. De hoofdindex op het Damrak sloot 1,7 procent hoger op 1031,44 punten. Beleggers reageerden op de gedaalde olieprijzen en berichten over een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Creditcardmaatschappijen Visa en Mastercard en betalingsbedrijf PayPal worden onderzocht in het Verenigd Koninkrijk. De Britse financiële toezichthouder FCA meldt woensdag de drie Amerikaanse bedrijven te onderzoeken vanwege vermoedelijk concurrentieverstorend gedrag rond de financiering en het gebruik van de digitale portemonnee van PayPal.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst geopend, waarmee een vervolg werd gegeven aan de plussen van een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven attent op de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen flink omlaag door hoop op een doorbraak bij de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Consumenten hebben fors meer ritten geboekt via Uber in het eerste kwartaal van 2026. Daarmee steeg ook de waarde van het aantal boekingen en de omzet van het bedrijf.
4 uur geleden