Vakbond CNV: 1 op 5 werkenden krijgt geen vakantiegeld
UTRECHT (ANP) - Bijna één op de vijf werkenden krijgt dit jaar geen vakantiegeld. Dat meldt vakbond CNV op basis van onderzoek van Maurice de Hond onder een naar eigen zeggen representatieve groep van 3500 werkenden.
"Dit zijn schokkende cijfers. Het betekent dat 1,7 miljoen werkenden geen vakantiegeld krijgen. Terwijl vakantiegeld een recht is. Het kan niet zomaar worden ingehouden door de werkgever", aldus CNV-voorzitter Piet Fortuin. "Het aantal mensen dat geen vakantiegeld krijgt, is bovendien fors hoger dan vorig jaar: toen bleek dat 8 procent geen vakantiegeld kreeg. Een stevige verdubbeling dus."
Met name werkenden in sectoren die te lijden hebben onder de coronacrisis krijgen minder vaak vakantiegeld uitgekeerd, aldus CNV. Uitschieter is de evenementensector: daar krijgt 70 procent geen vakantiegeld. Ook in de horeca- en toerismesector, ICT en detailhandel krijgt men vaak geen vakantiegeld, zegt de bond.
"We begrijpen dat veel ondernemers in zwaar weer verkeren. Tegelijkertijd is de steun die veel ondernemers krijgen vanuit de overheid royaal. Die is juist bedoeld voor het doorbetalen van de salarissen, waar het vakantiegeld onderdeel van is", geeft Fortuin aan. Ruim één op de drie ondervraagden heeft begrip voor ondernemers die geen vakantiegeld uitkeren, tegenover 48 procent die dat niet heeft. Een kwart is bereid om een deel van het vakantiegeld in te leveren als dat nodig is.
CNV roept werkenden op om niet zomaar akkoord te gaan met het inleveren van vakantiegeld. "Vakantiegeld inleveren betekent uiteindelijk ook minder WW bij ontslag. In de sectoren waar men geen vakantiegeld krijgt, dreigen juist veel mensen ontslagen te worden. Tot twee jaar na je ontslag kan dit je fors minder inkomsten opleveren. Ga dus niet zomaar akkoord met dit loonoffer. Maar check of je werkgever het vakantiegeld later kan uitkeren of in termijnen kan uitbetalen", stelt Fortuin.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) stapt naar de rechter om plannen van kunstmestproducent OCI te stoppen. Volgens de beleggersclub probeert de grootaandeelhouder van het aan de beurs in Amsterdam genoteerde chemiebedrijf kleinere beleggers "goedkoop af te schudden en klem te zetten".
16 minuten geledenSAN JOSE (ANP/DPA) - X Corp, het bedrijf van Elon Musk, heeft een startup aangeklaagd vanwege een poging de oude naam en het iconische blauwe vogellogo van Twitter te claimen.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse mosselproductie is vorig jaar gedaald tot het laagste niveau in dertig jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt dit vooral door natuurlijke factoren. Er stroomt bijvoorbeeld meer zoet water in de kweekgebieden, omdat het vaker regent. Ook is er minder voedsel voor de mosselen beschikbaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De armoede in Nederland is vorig jaar toegenomen, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat kwam onder andere doordat de energietoeslag voor mensen met een laag inkomen in 2024 wegviel. Die regeling zorgde in de voorgaande twee jaar juist voor een daling van de armoede.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Greenpeace pleit voor een nieuwe taks op businessclasstickets en eersteklastickets in de luchtvaartsector. Argument hiervoor is dat de stoelen van deze tickets veel meer ruimte innemen en dus vervuilender zijn.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag gemengd gesloten. Beleggers reageerden op de publicatie van zwakke Amerikaanse banencijfers over november en oktober. Daaruit kwam naar voren dat er in november 64.000 banen bijkwamen in de Verenigde Staten, na een krimp van 105.000 arbeidsplaatsen in oktober. De werkloosheid steeg van 4,4 procent in september naar 4,6 procent in november, het hoogste niveau sinds 2021.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben gedreigd tegenmaatregelen te nemen tegen de EU en lidstaten vanwege rechtszaken, belastingen, boetes en richtlijnen tegen Amerikaanse dienstverleners. Die zijn volgens het Amerikaanse handelsagentschap USTR "discriminerend en intimiderend".
10 uur geleden