Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vakbond: arbeidsmarkt voor journalisten verslechtert

Vakbond: arbeidsmarkt voor journalisten verslechtert

AMSTERDAM (ANP) - De arbeidsmarkt voor journalisten is vorig jaar verslechterd. Volgens de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) zijn er na een jarenlange afname vorig jaar meer journalisten op zoek gegaan naar een nieuwe baan. De werkloosheid onder journalisten is hierdoor opgelopen naar 7 procent, maakt de vakbond op uit cijfers over het aantal ww-uitkeringen in de branche.

In een woensdag verschenen rapport worden tal van cijfers genoemd. Zo telde de NVJ flink minder openstaande vacatures ten opzichte van 2023. Weliswaar zijn freelancers meer gaan verdienen, maar zij haalden volgens de NVJ ook een groter deel van hun inkomen van buiten de journalistiek. Nederland heeft in totaal zo'n 18.500 journalisten, onder wie veel parttimers. Ruim de helft is volgens de bond in loondienst.

"Onze verwachting is dat de werkloosheid onder journalisten het komende jaar verder stijgt. De recente daling in vacatures, en ontwikkelingen die boven de markt hangen, scheppen geen rooskleurig beeld van de arbeidsmarkt", merken de deskundigen bij de bond op. De NVJ wijst onder meer op de aangekondigde overheidsbezuinigingen bij de NPO. "De landelijke en de regionale publieke omroepen zijn samen een van de belangrijkste journalistieke werkgevers van het land. Hoewel nog niet duidelijk is waar de NPO precies op gaat bezuinigen, is de kans klein dat redacties helemaal buiten schot blijven."

Freelancers

Voor freelancers is het volgens de bond ook een onzekere tijd. "Allereerst vanwege de kans dat Nederland weer een grote mediaorganisatie minder telt als de voorgenomen overname van RTL Nederland door DPG Media doorgang vindt. Hoewel RTL Nederland door die overname niet verdwijnt, tellen de zenders van de omroeporganisatie en alle andere titels van DPG Media na de overname voor de Belastingdienst als één opdrachtgever. Dat maakt het voor freelancers lastig om hun werk voldoende te spreiden. En het verslechtert hun onderhandelingspositie."

Daarnaast is de fiscus met ingang van dit jaar begonnen de regels tegen schijnzelfstandigheid te handhaven. Voor freelancers die veel op redacties werken, wordt het daardoor lastiger om hun werk te blijven doen. Verschillende werkgevers in de branche sorteerden hier vorig jaar al op voor. Ze kondigden aan alleen nog te willen werken met werknemers in loondienst of zzp'ers die aan de strengere eisen voldoen. Volgens de NVJ voldoen veel freelancers hier momenteel niet aan.

Meer uit Financieel

Benzineprijs zakt onder 2,50 euro, laagste stand sinds begin juli

EINDHOVEN (ANP) - De prijs voor een liter benzine aan de Nederlandse pomp is donderdag gezakt tot onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli. Dat is het gevolg van de recente daling van de olieprijzen.

7 minuten geleden
Emirates ziet halfjaarwinst fors dalen door impact oorlog

DUBAI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De winst van de Emirates Group is het afgelopen halfjaar met meer dan de helft gedaald. De eigenaar van de grootste luchtvaartmaatschappij in het Midden-Oosten had last van verstoringen en hoge brandstofprijzen die het gevolg zijn van het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten.

15 minuten geleden
Air France-KLM flink hoger op beurs na banenreductie bij KLM

AMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM behoorde donderdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie boekte afgelopen kwartaal meer winst ondanks de hogere brandstofprijzen. Ook bij KLM steeg de winst hard, maar dat was voor de Nederlandse maatschappij niet genoeg om pijnlijke ingrepen te voorkomen. Om kosten te besparen schrapt KLM ongeveer 5000 banen, zo'n 15 procent van het personeelsbestand.

1 uur geleden
KLM-topvrouw Rintel: 5000 banen gaan komende twee jaar weg

AMSTELVEEN (ANP) - De ingrepen van KLM waarbij 5000 banen verloren gaan, worden de komende twee jaar uitgevoerd. Topvrouw Marjan Rintel zegt dat ingrijpen nu nodig is omdat de luchtvaartmaatschappij "vet op de botten nodig heeft".

1 uur geleden
CNV heeft 'grote zorgen' over gevolgen bezuinigingen KLM

SCHIPHOL (ANP) - De aangekondigde kostenbesparing van KLM leidt tot "grote zorgen" bij vakbond CNV. "De plannen van KLM zijn zeer ingrijpend en hebben grote gevolgen voor de werknemers", zegt CNV-onderhandelaar Souleiman Amallah over de ingreep. De luchtvaartmaatschappij wil onder meer zo'n 5000 banen schrappen en werk uitbesteden aan andere partijen.

1 uur geleden
Financiën: van belang dat KLM financiële positie versterkt

DEN HAAG (ANP) - "Het is van belang dat KLM de financiële positie versterkt", reageert het ministerie van Financiën, grootaandeelhouder van KLM, via een woordvoerder op het nieuws dat KLM 5000 banen schrapt en een deel van de werkzaamheden verplaatst naar Air France-KLM. "We zullen ons als aandeelhouder hier verder over laten informeren."

1 uur geleden
FNV: ongezonde concurrentie op Schiphol dreigt door ingreep KLM

SCHIPHOL (ANP) - Vakbond FNV is bezorgd over de aangekondigde kostenbesparingen bij KLM. De luchtvaartmaatschappij wil het aantal arbeidsplaatsen verder laten dalen, onder meer door een deel van de grondafhandeling uit te besteden aan een ander bedrijf. "KLM dreigt daarmee de ongezonde concurrentie op Schiphol weer op te voeren. Jarenlang hebben we gestreden om die concurrentie tussen grondafhandelaren terug te dringen", zegt Egon Groen, bestuurder FNV KLM-Grondpersoneel.

1 uur geleden