Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vakblad: stoppen met roken door te gaan vapen niet effectief

Vakblad: stoppen met roken door te gaan vapen niet effectief

DEN HAAG (ANP) - Rokers die willen stoppen met hun schadelijke gewoonte, schieten er volgens het Geneesmiddelenbulletin meestal weinig mee op om als tussenstap naar de e-sigaret te grijpen. "Het gebruik van nicotinebevattende vapes om te stoppen met roken vergroot met name de kans op het starten met langdurig vapen, terwijl de kans om te stoppen met roken nauwelijks wordt verhoogd", vat het onafhankelijke tijdschrift de resultaten uit wetenschappelijke studies samen.

Een op de drie rokers probeert er jaarlijks mee op te houden, maar slechts 6 procent houdt dat een halfjaar vol zonder hulp. "Voorlichting en begeleiding zijn eerste keus in de ondersteuning bij het stoppen met roken", concludeert het Geneesmiddelenbulletin (Ge-Bu). Dat blijft voorlopig zo.

Vapes zonder nicotine blijken totaal niet effectief. Vapes met nicotine kunnen 14 procent van de rokers wel van de sigaret afhouden, maar niet beter dan medicatie. Twee nicotinevervangende medicijnen scoren ongeveer net zo hoog.

'Onvoldoende bewijs'

Het probleem met vapes is vooral dat mensen ze meestal langdurig blijven gebruiken. In een Britse studie bleek dat acht op de tien gestopte rokers die tijdelijk zouden gaan vapen, dat na een jaar nog steeds deden. Sommige deelnemers gingen sigaretten en vapes door elkaar gebruiken.

Het ontbreekt aan bewijs dat vapen minder schadelijk zou zijn dan 'gewoon' roken. "Vooral over de risico's op de lange termijn is nog onvoldoende kwantitatief bewijs beschikbaar. Er kan echter geen twijfel over bestaan dat vapes een aanzienlijk gezondheidsrisico vormen", concludeert het artikel.

Meer uit Gezond

Biotechnoloog Galapagos komt terug op voorgenomen splitsing

MECHELEN (ANP) - Biotechnoloog Galapagos komt terug op een in januari aangekondigde splitsing van het bedrijf. De aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming meldt de splitsing te heroverwegen "naar aanleiding van ontwikkelingen in regelgeving en de markt". Om dit proces in goede banen te leiden stelt Galapagos een nieuwe topman aan in de persoon van Henry Gosebruch. Hij volgt Paul Stoffels op, die eerder al had aangekondigd met pensioen te gaan.

12 uur geleden
40 procent 12- tot 16-jarige vapers is verslaafd

DEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.

1 dag geleden
850 mensen laten gratis hun lever testen bij RAI Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.

3 dagen geleden
Toezichthouder: prostaatmiddel kan leiden tot zelfmoordgedachten

UTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.

4 dagen geleden
Longartsen zien vaker levensbedreigende effecten van vapen

GRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).

5 dagen geleden
Veel patiënten verkeerd geïnformeerd, artsen starten campagne

DEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.

5 dagen geleden
Gezondheidsminister VS wil nieuwe richtlijnen behandeling mazelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.

1 week geleden