Vakantieparken scannen gezichten bezoekers zwembad
DEN HAAG (ANP) - Acht vakantieparken hebben de gezichten van bezoekers gescand zodat de gasten toegang konden krijgen tot zwembaden en speeltuinen. Volgens de Autoriteit Persoonsgegevens overtraden ze daarmee de privacyregels. Zeven van de acht parken hebben hun manier van werken aangepast en houden zich nu aan de regels, het achtste park nog niet. Dat krijgt tot begin december de tijd om te stoppen en riskeert een boete of een dwangsom.
De toezichthouder voor privacy meldt niet om welke vakantieparken het gaat. Ze gebruikten de gezichtsherkenning niet alleen bij volwassenen, maar ook bij kinderen.
De parken hadden hun gasten er niet op gewezen dat ze hun gezicht niet hoefden te laten scannen om naar binnen te kunnen gaan. "Als er eenmaal zo'n gezichtsscan van jou gemaakt is, ben je de controle kwijt. Je kunt dan overal geïdentificeerd en gevolgd worden. Je gezicht is uniek en kun je niet zomaar even ruilen voor een ander exemplaar", zegt vicevoorzitter Monique Verdier van de AP.
Uitdrukkelijke toestemming
Gezichtsherkenning mag alleen als dat nodig is voor "een persoonlijk of huishoudelijk doel" zoals het ontgrendelen van een telefoon, wanneer het noodzakelijk is voor de beveiliging van een gevoelige locatie als een kerncentrale, of wanneer mensen uitdrukkelijk toestemming geven voor een scan.
Mensen kunnen alleen "uitdrukkelijke toestemming" geven als ze ook de vrijheid hebben om nee te zeggen. Bij de vakantieparken betekent dit dat bezoekers de mogelijkheid hadden moeten hebben om een polsbandje of een pasje te gebruiken om binnen te komen, maar dat gebeurde niet. Mensen werden volgens Verdier "voor een voldongen feit gesteld: als je wilt zwemmen, moet je je data afstaan. Dat is verboden."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid heeft mensen naar Utrecht gestuurd om een indruk te krijgen van de situatie na de explosie in de binnenstad. Later beslist de raad of daadwerkelijk een onderzoek wordt ingesteld.
6 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos Leijdekkers is vrijdag door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel in de zaak-Hippix. Bij deze omvangrijke drugszaak gaat het om de invoer van ettelijke tonnen cocaïne via de Antwerpse haven.
7 uur geleden