Vak Fries laat nog steeds te wensen over
DEN HAAG (ANP) - Het gaat nog steeds niet goed met het vak Fries op scholen in Friesland, concludeert de Inspectie van het Onderwijs na onderzoek. Op basisscholen zijn volgens de inspectie lang niet alle leraren bevoegd en bekwaam om Fries te geven. Op middelbare scholen is er vaak maar één leraar Fries op school, waardoor er bij ziekte moeilijk vervanging geregeld kan worden.
De taal Fries is een verplicht vak op alle Friese scholen in het basis- en voortgezet onderwijs. Volgens de onderwijsinspectie is het lesmateriaal in de afgelopen jaren verbeterd en zijn er toetsen om de taalontwikkeling van leerlingen te kunnen meten. Ook is er een groot aanbod aan nascholing en begeleiding in het vak Fries. "Maar leraren zouden dat beter en vaker kunnen benutten", stelt de inspectie.
Een van de problemen op de Friese scholen is de daling van het leerlingenaantal in de provincie. "Daardoor is het duurder om een klein vak als Fries te behouden", aldus de onderwijsinspectie.
De inspectie stelde tien jaar geleden ook al vast dat het onderwijs van het Fries in basisonderwijs en voortgezet onderwijs veel beter kan.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
6 minuten geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
12 minuten geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
19 minuten geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
2 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
2 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.
3 uur geledenWINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide ten westen van Eindhoven is nog niet onder controle. Het vuur breidt zich nog uit, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brand heeft een geschatte omvang van ongeveer 500 bij 500 meter.
4 uur geleden