VAE en OPEC+ koersen op compromis over olieproductie
ABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben een voorlopig compromis gesloten met oliekartel OPEC en zijn bondgenoten (OPEC+) over de olieproductie. Dat zei een afgevaardigde van de OPEC tegen persbureau Bloomberg. De VAE zouden daarbij meer olie mogen produceren dan nu het geval is.
Het voorstel moet worden goedgekeurd door alle leden van de OPEC+, zoals de alliantie van het oliekartel met landen als Rusland en Kazachstan wordt genoemd. Een overeenkomst bij de OPEC+ over de productie liep onlangs stuk door weerstand van de VAE, omdat die vonden dat hun huidige productiequotum te laag is en zou moeten worden verhoogd. Nu zou er spoedig een nieuwe vergadering gepland moeten worden om dit voorstel te bespreken.
Met het compromis wordt de nieuwe basis voor de productie van de VAE verhoogd naar 3,65 miljoen vaten per dag, van de huidige 3,17 miljoen vaten per dag nu. De VAE zullen een voorstel van Saudi-Arabië om de productiebeperkingen te verlengen tot december 2022 nu wel steunen, aldus de afgevaardigde.
Geleidelijke verhoging
Met de deal zou de weg vrij komen voor een verdere geleidelijke verhoging van de olieproductie door de OPEC+. Door het economisch herstel van de coronacrisis is de vraag naar olie sterk gestegen en zijn de prijzen naar de hoogste niveaus in jaren geklommen. De OPEC+ besloot eerder de productie van olie scherp te verlagen om daarmee de prijzen te stutten, maar is nu bezig deze geleidelijk op te voeren vanwege het herstel van de vraag.
Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) waarschuwde eerder deze week nog dat de prijzen van brandstoffen zoals benzine nog sterker kunnen gaan stijgen door de krapte op de oliemarkt. Volgens het IEA zou dit het economisch herstel kunnen ondermijnen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
16 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
16 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
18 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
18 uur geleden