VAE als voorzitter bij klimaattop: risicovol maar ook een kans
DEN HAAG (ANP) - Wereldwijd hebben al veel organisaties zich uitgesproken tegen het voorzitterschap van de Verenigde Arabische Emiraten op de komende klimaattop. De kritiek zwol aan toen het land bekendmaakte dat de voorzitter van de COP28 klimaatgezant Sultan Ahmed al-Jaber moest worden, topman bij ADNOC, het staatsoliebedrijf van de VAE. Twee dagen voor het begin van de grote top zien experts het voorzitterschap als "risicovol, maar een potentiële kans".
Die dubbele pet van de VAE maakt het lastig. Dat werd maandag nog eens duidelijk, toen uit onderzoek van de BBC naar voren kwam dat het land de klimaattop ook gebruikt om olie- en gasdeals te sluiten. Al-Jaber leidt naast het staatsoliebedrijf ook de multinational Masdar, die in tientallen landen actief is in duurzame energie. Bij deze top zit het bedrijfsleven dus in elk geval aan tafel, zegt duurzaamheidsadviseur Barend van Bergen van accountants- en adviesorganisatie EY.
Het is spannend, dat de COP dit jaar in een "olieoord" wordt gehouden, erkent hij ook. "Maar in elk geval wordt het Midden-Oosten nu bij de klimaatdiscussie getrokken", zegt hij. Of dat goed uitpakt, moet deze COP volgens hem nog laten zien. Beleidsadviseur Hilde Stroot van Oxfam Novib ziet vooral dat de Emiraten deze top tot een succes willen maken. "Wat zij als een succes zien, is alleen wel anders dan wat ik als een succes zou zien", zegt ze.
Fossiele brandstoffen
De COP27 vorig jaar in het Egyptische Sharm-el-Sheikh verliep nogal chaotisch. "In de eindtekst werd niets gezegd over de uitfasering van fossiele brandstoffen of het opschalen van hernieuwbare energie", zegt Stroot. "Het was heel duidelijk dat de Egyptische voorzitter dat eruit heeft gehouden. Veel landen willen dat dit jaar niet weer meemaken." Ze ziet daarom dat het "politieke spel" veel eerder is begonnen dan vorig jaar. "Voor deze voorzitter gaat het moeilijk worden dit onderwerp te vermijden." Wel verwacht ze dat Al-Jaber alsnog gaat proberen afspraken over het uitfaseren van fossiel buiten de eindtekst te houden.
De klimaattop in Dubai gaat donderdag officieel van start en duurt twee weken. In de eerste dagen zijn wereldleiders aan het woord. Waar de volgende klimaattop plaatsvindt, is nog onduidelijk. Oost-Europa is aan de beurt, maar sinds de oorlog in Oekraïne weerhoudt Rusland landen uit de Europese Unie ervan om voorzitter te worden. Als er geen beslissing valt, zal de VAE naar verwachting de voorzitter blijven op de COP29. De VN-organisatie UNFCCC zegt dat Duitsland dan wel het gastland wordt, omdat het secretariaat in Bonn zit.
Meer uit Binnenland
ZWOLLE (ANP) - Een groep van zo'n tien asielzoekers bij aanmeldcentrum Ter Apel is vrijdagavond in een bus naar Zwolle vertrokken. Dat gebeurde omdat de nachtopvang in De Wijk al vol zit, meldt een woordvoerster van de gemeente Zwolle.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hulpdiensten zoeken niet meer naar mensen onder het puin van de flat in Amsterdam, waar in de nacht van donderdag op vrijdag een zware explosie was. In de afgelopen uren is niemand meer gevonden, meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland vrijdagavond laat.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De storing met het asielsysteem Eurodac is opgelost. Dat laat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) vrijdagavond laat weten. De storing was op de dag dat het Europese migratiepact in werking trad.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Japanse keizer Naruhito en keizerin Masako arriveren zaterdag in Nederland, is te lezen op de website van het Japanse hof. Het keizerlijk paar komt op uitnodiging van koning Willem-Alexander naar ons land voor een staatsbezoek, dat van woensdag tot en met vrijdag duurt. Het is niet gebruikelijk dat staatshoofden al dagen voor het begin van een staatsbezoek aankomen in het land dat zij bezoeken.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hulpdiensten gaan voorlopig door met het zoeken naar mogelijke slachtoffers in de flat in Amsterdam Nieuw-West waar in de nacht van donderdag op vrijdag een zware explosie was. Het is niet bekend of er nog mensen vermist worden. "We kunnen het niet uitsluiten totdat we alles hebben doorzocht", laat de veiligheidsregio vrijdagavond weten. Vooralsnog is niemand gevonden, maar volgens een woordvoerster is het pand nog niet helemaal doorzocht.
9 uur geledenWOERDEN (ANP) - De evacuatie van de reizigers die zijn gestrand door een brand in een transformatorhuisje in Woerden is afgerond. Dat laat ProRail weten. Volgens de NS kwamen drie treinen op het spoor stil te staan en moesten zo'n 1300 reizigers worden geëvacueerd.
10 uur geledenAXEL (ANP) - Een inzamelingsactie voor de getroffen gezinnen van het ernstige verkeersongeval in de Zeeuwse plaats Vogelwaarde heeft binnen een dag meer dan 100.000 euro opgehaald. De actie is opgezet door een ouder van de basisschool waarop de slachtoffers zaten.
10 uur geleden