VAE als voorzitter bij klimaattop: risicovol maar ook een kans
DEN HAAG (ANP) - Wereldwijd hebben al veel organisaties zich uitgesproken tegen het voorzitterschap van de Verenigde Arabische Emiraten op de komende klimaattop. De kritiek zwol aan toen het land bekendmaakte dat de voorzitter van de COP28 klimaatgezant Sultan Ahmed al-Jaber moest worden, topman bij ADNOC, het staatsoliebedrijf van de VAE. Twee dagen voor het begin van de grote top zien experts het voorzitterschap als "risicovol, maar een potentiële kans".
Die dubbele pet van de VAE maakt het lastig. Dat werd maandag nog eens duidelijk, toen uit onderzoek van de BBC naar voren kwam dat het land de klimaattop ook gebruikt om olie- en gasdeals te sluiten. Al-Jaber leidt naast het staatsoliebedrijf ook de multinational Masdar, die in tientallen landen actief is in duurzame energie. Bij deze top zit het bedrijfsleven dus in elk geval aan tafel, zegt duurzaamheidsadviseur Barend van Bergen van accountants- en adviesorganisatie EY.
Het is spannend, dat de COP dit jaar in een "olieoord" wordt gehouden, erkent hij ook. "Maar in elk geval wordt het Midden-Oosten nu bij de klimaatdiscussie getrokken", zegt hij. Of dat goed uitpakt, moet deze COP volgens hem nog laten zien. Beleidsadviseur Hilde Stroot van Oxfam Novib ziet vooral dat de Emiraten deze top tot een succes willen maken. "Wat zij als een succes zien, is alleen wel anders dan wat ik als een succes zou zien", zegt ze.
Fossiele brandstoffen
De COP27 vorig jaar in het Egyptische Sharm-el-Sheikh verliep nogal chaotisch. "In de eindtekst werd niets gezegd over de uitfasering van fossiele brandstoffen of het opschalen van hernieuwbare energie", zegt Stroot. "Het was heel duidelijk dat de Egyptische voorzitter dat eruit heeft gehouden. Veel landen willen dat dit jaar niet weer meemaken." Ze ziet daarom dat het "politieke spel" veel eerder is begonnen dan vorig jaar. "Voor deze voorzitter gaat het moeilijk worden dit onderwerp te vermijden." Wel verwacht ze dat Al-Jaber alsnog gaat proberen afspraken over het uitfaseren van fossiel buiten de eindtekst te houden.
De klimaattop in Dubai gaat donderdag officieel van start en duurt twee weken. In de eerste dagen zijn wereldleiders aan het woord. Waar de volgende klimaattop plaatsvindt, is nog onduidelijk. Oost-Europa is aan de beurt, maar sinds de oorlog in Oekraïne weerhoudt Rusland landen uit de Europese Unie ervan om voorzitter te worden. Als er geen beslissing valt, zal de VAE naar verwachting de voorzitter blijven op de COP29. De VN-organisatie UNFCCC zegt dat Duitsland dan wel het gastland wordt, omdat het secretariaat in Bonn zit.
Meer uit Binnenland
BONN (ANP) - De Duitse brandweer stuurt vrijdag 21 voertuigen met 67 mensen naar Nederland om te helpen bij het blussen van de natuurbranden. De gespecialiseerde eenheden komen uit de steden Düsseldorf, Leverkusen, Bonn, Königswinter en Ratingen.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In Nederland is vanaf zaterdagmiddag code geel van kracht wegens onweer met windstoten en hagel, meldt het KNMI. Volgens het weerinstituut is er kans op hagelstenen tot 2 centimeter groot en windstoten tot plaatselijk 70 kilometer per uur.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders (56 procent) is afgelopen zomer verbrand door de zon. Dat blijkt uit onderzoek dat de Universiteit Maastricht heeft gedaan in opdracht van het Nationaal Huidfonds.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er was afgelopen jaar meer geweld tegen agenten en het gebruikte geweld was heftiger, concludeert de politie na de publicatie van cijfers over het afgelopen jaar. De politie telde vorig jaar 12.896 geweldsincidenten tegen politiemensen. In 2024 waren dat er 12.543.
3 uur geledenKESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
9 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
9 uur geleden