Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vaccinhoofd Janssen: onze booster beschermt goed tegen omikron

Vaccinhoofd Janssen: onze booster beschermt goed tegen omikron

HILVERSUM (ANP) - Een boosterprik van het coronavaccin van Janssen geeft ook een goede bescherming tegen de omikronvariant van het virus, stelt hoofd vaccinontwikkeling Hanneke Schuitemaker. "Wij hebben inmiddels onderzoeksresultaten uit Zuid-Afrika gekregen en daar zien we dat het Janssen-vaccin een goede bescherming geeft tegen ernstige Covid, ziekenhuisopname en overlijden", zei de viroloog in radioprogramma 1 op 1.

"Omikron lijkt minder gevoelig voor de immuniteit die vaccins opwekken, dat is ook zo na een dosis van het Janssen-vaccin. Daarom is een oppepper nodig", aldus Schuitemaker. Volgens haar wordt het beste resultaat bereikt als het vaccin van haar organisatie, die bij het Amerikaanse Johnson & Johnson hoort, wordt gecombineerd met een van de andere coronavaccins.

Het onderzoek waar Schuitemaker aan refereert, is overigens nog niet gepubliceerd in een wetenschappelijk tijdschrift, laat een woordvoerster van Janssen weten. Dat betekent dat vakgenoten van de onderzoekers er nog kritisch naar moeten kijken.

Nog niet gebruikt

Het Janssen-vaccin wordt in Nederland in principe niet gebruikt als booster, ook al zou dat wel mogen van het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA). Alleen als er een "individueel gezondheidsbelang voor is en een mRNA-vaccin niet kan worden gegeven" is een uitzondering mogelijk, besloot minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid).

De Gezondheidsraad had er in een advies op gewezen dat nog onbekend is in hoeverre een zeldzame ernstige bijwerking van het bewuste vaccin voorkomt na boosterprikken. Ongeveer vier op de miljoen mensen die een eerste prik van Janssen kregen, werden kort daarna getroffen door een combinatie van trombose en een tekort aan bloedplaatjes. Het risico doet zich specifiek bij jongeren voor.

Andere afweging

Schuitemaker begrijpt de afweging. "Als er een alternatief is, maak je een andere afweging dan wanneer je geen alternatief hebt. Dat zou ik ook doen." Het hoofd vaccinontwikkeling kan zich voorstellen dat de Gezondheidsraad meer informatie wil voordat Janssen eventueel ingezet kan worden als booster.

De Gezondheidsraad schreef ook dat op korte termijn de toename in antilichamen na een boosterprik van Janssen lager is dan bij de vaccins van Pfizer en Moderna. Het effect op langere termijn moet echter nog blijken. Van de eerste prik van Janssen heeft het RIVM vastgesteld dat de bescherming in de maanden erna toeneemt, terwijl de effectiviteit van de mRNA-vaccins gestaag daalt.

Het onderzoek is nog volop in ontwikkeling, benadrukte ook de Gezondheidsraad. "Nieuwe gegevens in de nabije toekomst kunnen leiden tot andere afwegingen", zo stond te lezen.

Meer uit Binnenland

Wethouder Hardenberg: COA heeft twee weken om locaties te sluiten

HARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA krijgt waarschijnlijk ongeveer twee weken de tijd om twee opvanglocaties in de gemeente Hardenberg alsnog te sluiten. Daarna begint de teller voor de dwangsommen te lopen, zegt wethouder Alwin Mussche, die over de opvang van vluchtelingen gaat. De beide locaties hadden zondag moeten sluiten, maar zijn nog open.

51 minuten geleden
Marineschip Evertsen wordt definitief ingezet op Middellandse Zee

DEN HAAG (ANP) - Het marineschip Zr. Ms. Evertsen gaat definitief naar het oosten van de Middellandse Zee. Het luchtverdedigings- en commandofregat vertrok vorige week al in die richting, maar een formeel besluit over de inzet ervan moest nog worden genomen.

54 minuten geleden
Gestrande Nederlanders uit Oman via Egypte geland op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Een groep gestrande reizigers is vanuit het Midden-Oosten via Egypte teruggekeerd in Nederland. Op Schiphol landde iets na 17.30 uur een Transavia-vlucht uit Hurghada. Over het exacte aantal Nederlanders is nog niets bekendgemaakt.

1 uur geleden
COA: 'geen andere keuze' dan openhouden opvangplekken Hardenberg

TER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA had "geen andere keuze" dan twee opvanglocaties in de gemeente Hardenberg open te houden, ook al hadden die zondag moeten sluiten. Dat zegt bestuurder Joeri Kapteijns.

2 uur geleden
Door politie neergeschoten 17-jarige is verdachte van beroving

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De 17-jarige jongen die afgelopen donderdag werd neergeschoten door de politie in Capelle aan den IJssel, is zelf verdachte van een beroving die eerder die dag plaatsvond. Dat meldt het Openbaar Ministerie maandagmiddag. De jongen raakte gewond door de beschieting. Zijn medische toestand is stabiel, aldus een woordvoerder.

3 uur geleden
Jetten en Tusk willen 'pragmatische oplossing' voor olieruzie

WARSCHAU (ANP) - Er moet een "pragmatische oplossing" komen voor de hoogoplopende ruzie tussen Oekraïne en Hongarije over olieleveranties, zei zowel premier Rob Jetten als de Poolse premier Donald Tusk maandag op een gezamenlijke persconferentie. Maar de laatste maakte ook duidelijk dat het conflict de miljardenlening van de EU aan Oekraïne niet kan stoppen.

3 uur geleden
Almeloër wilde eigen dood in scène zetten door vervalsen papieren

ZUTPHEN (ANP) - Een 31-jarige man uit Almelo heeft in mei en juni 2025 geprobeerd zijn eigen dood in scène te zetten. Hij vervalste officiële documenten, waaronder een geboorteakte, notariële verklaring en overlijdensakte. De man wilde een nieuw leven beginnen onder een andere naam en zo van zijn financiële problemen afkomen. Ook bedreigde hij onder anderen medewerkers van de gemeente Almelo, meldt de rechtbank in Zutphen.

3 uur geleden