Vaccineren jonge kinderen komt op gang in EU
PRAAG (ANP/DPA/RTR) - In de Europese Unie komt het vaccineren van jonge kinderen op gang. In Tsjechië kunnen ouders sinds maandag een afspraak maken voor kinderen vanaf 5 jaar. Daar maakten volgens minister van Volksgezondheid Adam Vojtech in de ochtend al zo'n 6000 gezinnen gebruik van.
Tsjechië heeft in eerste instantie 300.000 doses van het vaccin van Pfizer/BioNTech besteld voor kinderen. Dat is genoeg om ongeveer een derde van de kinderen tussen 5 en 11 te laten inenten. In het EU-land moeten beide ouders toestemming geven voor zo'n vaccinatie.
Ook in andere delen van Europa worden voorbereidingen getroffen voor het vaccineren van jonge kinderen. Spanje begint daar woensdag mee. Nederland stuurt in de tweede helft van december uitnodigingen aan kinderen van 5 tot en met 11 die medische risico's hebben. Ze lijden bijvoorbeeld aan ernstige astma of hebben een aangeboren hartafwijking. De niet-kwetsbare kinderen in Nederland komen in de tweede helft van januari aan de beurt. Ze krijgen een kleinere dosis dan kinderen van 12 jaar en ouder.
Terughoudend
In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen konden vorige maand al duizenden kinderen terecht voor een coronavaccinatie. Alle beschikbare afspraken waren binnen enkele dagen geboekt. Ook Denemarken begon vorige maand al met het vaccineren van jongere kinderen.
Sommige landen stellen zich terughoudend op. In Frankrijk komen in eerste instantie alleen jonge kinderen in risicogroepen in aanmerking voor een vaccin. Naast overheden zijn ook gezinnen soms terughoudend. Uit peilingen komt in meerdere landen naar voren dat ouders erg verdeeld zijn over het laten vaccineren van hun kinderen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
7 uur geledenOVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".
7 uur geledenTENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.
8 uur geleden