Vaccineren jonge kinderen komt op gang in EU
PRAAG (ANP/DPA/RTR) - In de Europese Unie komt het vaccineren van jonge kinderen op gang. In Tsjechië kunnen ouders sinds maandag een afspraak maken voor kinderen vanaf 5 jaar. Daar maakten volgens minister van Volksgezondheid Adam Vojtech in de ochtend al zo'n 6000 gezinnen gebruik van.
Tsjechië heeft in eerste instantie 300.000 doses van het vaccin van Pfizer/BioNTech besteld voor kinderen. Dat is genoeg om ongeveer een derde van de kinderen tussen 5 en 11 te laten inenten. In het EU-land moeten beide ouders toestemming geven voor zo'n vaccinatie.
Ook in andere delen van Europa worden voorbereidingen getroffen voor het vaccineren van jonge kinderen. Spanje begint daar woensdag mee. Nederland stuurt in de tweede helft van december uitnodigingen aan kinderen van 5 tot en met 11 die medische risico's hebben. Ze lijden bijvoorbeeld aan ernstige astma of hebben een aangeboren hartafwijking. De niet-kwetsbare kinderen in Nederland komen in de tweede helft van januari aan de beurt. Ze krijgen een kleinere dosis dan kinderen van 12 jaar en ouder.
Terughoudend
In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen konden vorige maand al duizenden kinderen terecht voor een coronavaccinatie. Alle beschikbare afspraken waren binnen enkele dagen geboekt. Ook Denemarken begon vorige maand al met het vaccineren van jongere kinderen.
Sommige landen stellen zich terughoudend op. In Frankrijk komen in eerste instantie alleen jonge kinderen in risicogroepen in aanmerking voor een vaccin. Naast overheden zijn ook gezinnen soms terughoudend. Uit peilingen komt in meerdere landen naar voren dat ouders erg verdeeld zijn over het laten vaccineren van hun kinderen.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP/AFP) - Het onderzoek naar de dodelijke brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana richt zich nu ook op twee lokale veiligheidsfunctionarissen, melden Zwitserse media. De lokale autoriteiten maakten eerder bekend dat de zaak sinds 2019 niet meer was geïnspecteerd.
17 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen duizend nieuwe drones toegevoegd aan hun wapenarsenaal. Er zal volgens de strijdkrachten "een verwoestend antwoord" komen indien het land wordt aangevallen.
32 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Er is nieuw videobeeld opgedoken van de onlangs in Minneapolis door de grenspolitie doodgeschoten Alex Pretti. In de beelden, die onder meer door de BBC en de familie van Pretti zijn geverifieerd, is te zien hoe hij schreeuwt naar federale agenten en tegen een van hun auto's trapt. Daarop wordt hij naar de grond gewerkt. De beelden zijn van 13 januari, elf dagen voordat hij werd doodgeschoten.
47 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil tekorten op de arbeidsmarkt dichten door meer in te zetten op legale migratie. "De EU moet ernaar streven de aantrekkelijkste plek te worden in de wereldwijde concurrentie om talent", schrijft de Europese Commissie in haar donderdag gepresenteerde migratiestrategie voor de komende vijf jaar. Hiermee versterkt de EU haar concurrentievermogen, aldus de Commissie.
50 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft duizend omgekomen Oekraïense militairen overgeleverd aan Kyiv. Dat meldt de Russische staatstelevisiezender Russia Today. In ruil voor de overdracht ontving Moskou 38 omgekomen Russische militairen. Kyiv heeft de ontvangst van de militairen bevestigd.
1 uur geledenLISSABON (ANP/AFP/DPA) - In Portugal is het dodental na storm Kristin opgelopen naar zeker vijf. Onder de slachtoffers is volgens lokale media een Nederlandse vrouw. Honderdduizenden huishoudens zitten als gevolg van het noodweer nog zonder stroom.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Europa moet de taal van de machtspolitiek leren spreken, zegt bondskanselier Friedrich Merz. De Duitse regeringsleider vindt dat meer politiek zelfvertrouwen nodig is in een opkomende wereld van grootmachten. Hij zei dit in een speciale toespraak over de buitenlandse politiek in de Bondsdag.
2 uur geleden