
Vaccinatiegraad zakt onder 90 procent, RIVM en Van Ooijen bezorgd
DEN HAAG (ANP) - Een groeiende groep Nederlandse kinderen heeft de standaardvaccinaties tegen infectieziekten niet gekregen. Voor het eerst in decennia kwam de vaccinatiegraad van de jongste leeftijdsgroep vorig jaar iets onder de 90 procent uit, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het instituut maakt zich zorgen over die trend. Ook staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) noemt de afname "echt zorgelijk".
"Een hoge vaccinatiegraad is belangrijk om mensen tegen ernstige ziekten te kunnen blijven beschermen en om uitbraken van deze ziektes te voorkomen", benadrukt het RIVM.
Voor het tweede jaar op rij is nu sprake van een daling. Manager van het Rijksvaccinatieprogramma (RVP) Jeanne-Marie Hament hoopt dat die trend kan worden gekeerd. Anders dreigt volgens haar "gezondheidsongelijkheid" tussen mensen die wel en niet zijn gevaccineerd.
Wantrouwen
Het RIVM denkt dat de afname mogelijk verband houdt met de coronapandemie en het wantrouwen dat sommige mensen toen hebben gekregen, tegen vaccins of de overheid in het algemeen. Van Ooijen wijst ook op de "desinformatie" die in de coronajaren rondging.
Hament noemt het belangrijk om met mensen in gesprek te gaan over twijfels, zodat daarop kan worden ingegaan. "We moeten beter leren luisteren naar elkaar", vindt ze. Ook de staatssecretaris wil "beter snappen hoe we groepen die nu niet meedoen beter kunnen benaderen".
Van groot belang
Binnen het RVP krijgen kinderen vanaf hun babytijd prikken die onder meer beschermen tegen bof, mazelen, rodehond (BMR), difterie, kinkhoest, tetanus en polio (DKTP) en pneumokokkenziekte. Voor een zeer besmettelijke ziekte als mazelen is een hoge vaccinatiegraad van groot belang, legt het RIVM uit. In eerdere generaties lag die altijd ruim boven de 90 procent. Daarmee is de bescherming "over het algemeen nog heel mooi", zegt Hament.
Als jarenlang minder wordt gevaccineerd, kunnen ziekten echter weer de kop opsteken. "Zover is het nog niet", zegt Van Ooijen. "Maar we moeten er natuurlijk alles aan doen om te voorkomen dat het zover komt."
Onderzoeksprogramma
Het RIVM is daarom een onderzoeksprogramma begonnen naar vragen als: hoe kun je mensen het beste informeren over vaccinaties en hoe maak je die zo toegankelijk mogelijk?
De cijfers laten voor kinderen die in 2020 zijn geboren per vaccin percentages zien tussen de 87,3 en 90 procent. Een kanttekening daarbij is dat sommige mensen tegenwoordig weigeren prikken te laten registreren. Daardoor kan sprake zijn van enige onderrapportage.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Studenten die zorgopleidingen volgen, stoppen niet vaker met hun studie dan studenten in andere studierichtingen. De onderwijsinspectie krijgt daar soms signalen over, maar concludeert na eigen onderzoek dat het tegendeel waar is: cijfers laten zien dat studenten die een hbo- of wo-zorgopleiding volgen, juist minder vaak uitvallen dan gemiddeld. Als ze overstappen, kiezen ze vaak voor een andere opleiding binnen de zorg. Ze lopen ook relatief weinig studievertraging op.
16 uur geledenVEGHEL (ANP) - De falafelmaaltijd van de Jumbo met houdbaarheidsdatum 29-07-2025 bevat per ongeluk geen falafel, maar varkensvlees. De supermarkt roept klanten op het gerecht 'Falafel Libanese Stijl' niet te eten. Ze kunnen het product terugbrengen en krijgen dan het aankoopbedrag terug.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense farmaceut Novo Nordisk waarschuwt opnieuw voor een lagere groei van de omzet en winst dit jaar. Het bedrijf kampt al maanden met toenemende concurrentie voor zijn populaire diabetes- en afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy. Als gevolg daarvan moest het eerder dit jaar al een winstwaarschuwing afgeven.
1 dag geledenBAZEL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Zwitserse geneesmiddelenfabrikant Roche gaat onderzoeken of een experimenteel medicijn de symptomen van de ziekte van Alzheimer kan vertragen of voorkomen, heeft het bedrijf zondagavond laat bekendgemaakt. Daarbij richt de onderneming zich op mensen die een hoog risico hebben op deze aandoening.
2 dagen geledenMAARSSEN (ANP) - Apotheekketen BENU slaat alarm over een prijsverhoging van de bloedverdunner Eliquis door de Amerikaanse fabrikant Bristol-Myers Squibb (BMS). Hierdoor moeten apothekers het medicijn inkopen voor een hogere prijs dan zorgverzekeraars vergoeden, aldus de organisatie met naar eigen zeggen 345 apotheken.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD wil de komende jaren bezuinigen op onder meer de zorg en sociale zekerheid. Op die manier willen de liberalen ruimte maken voor de hogere uitgaven aan defensie waartoe Nederland zich vorige maand op de NAVO-top in Den Haag heeft verplicht. Ook willen zij de lasten voor bedrijven en werkenden verder verlagen. Dat staat in het concept-verkiezingsprogramma dat de partij zaterdag heeft gepresenteerd.
4 dagen geledenCAMBRIDGE (ANP/AFP) - Het Britse farmacieconcern AstraZeneca investeert de komende jaren 50 miljard dollar in de Verenigde Staten. Dit kondigde de onderneming dinsdag aan te midden van dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om importheffingen op te leggen aan de farmaceutische sector.
1 week geleden